Danmark giver 350 mio. kr. til den humanitære krise i Afghanistan
31.3.2022 09:28:34 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Situationen i Afghanistan er fortsat kritisk. Landet står midt i en af verdens mest omfattende kriser, hvor over 24 mio. mennesker er afhængige af nødhjælp for at overleve. Over 2 mio. afghanere har søgt tilflugt i nabolandene. Den overvældende økonomiske krise truer med at sende 97 procent af befolkningen ud i fattigdom. Kritiske sektorer som sundhed og uddannelse er på sammenbruddets rand. Særligt kvinder og piger, menneskerettighedsforkæmpere og journalister er udsatte.
Minister for udviklingssamarbejde, Flemming Møller Mortensen, udtaler:
”Lige nu er alles øjne med god grund rettet mod Ukraine. Men vi glemmer ikke Afghanistan, der fortsat står midt i en altovervældende krise. Halvdelen af befolkningen kæmper dagligt mod akut sult, sundhedssektoren er i risiko for at falde sammen, og mere end to millioner flygtninge sidder i nabolandene. Derfor giver Danmark 350 millioner kroner til FN, internationale NGO’er og Røde Kors”.
”Vi skal stå fast på menneskerettigheder i Afghanistan. Talibansnylige beslutning om at forbyde skoleadgang for piger over sjetteklassetrin er helt uacceptabelt. EU og FN’s Sikkerhedsråd har reageret skarpt overfor Taliban-regimet og det bakker vi op om. Forhåbningen er, at Taliban-regimet ændrer sin tilgang hurtigt, men det er desværre ikke givet.”
”Lad mig understrege, at vores fokus er det afghanske folk, deres overlevelse og muligheder for et tåleligt liv. Vi giver ikke støtte via Taliban-regimet, og vi vil ikke acceptere, at Taliban forsøger at præge vores partneres arbejde”
Baggrund
Den 31. marts 2022 afholder FN en konference om den humanitære indsats i Afghanistan. Formålet er at sikre midler til humanitære indsatser i Afghanistan, og der er også fokus på den økonomiske krise og kritiske sektorer som sundhed og uddannelse. Grundlaget for konferencen er en rekordstor humanitær appel for Afghanistan på over 33 mia. kr. for 2022.
Danmark annoncerer på konferencen et samlet dansk tilsagn på 350 mio. kr. for 2022. Tilsagnet består af 150 mio. i humanitære midler samt 200 mio. kr. i udviklingsmidler.
For yderligere information
Pressevagten@um.dk, tlf. 61 97 92 47
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny erklæring om Den Europæiske Menneskerettighedskonvention15.5.2026 10:14:03 CEST | Pressemeddelelse
Europarådets udenrigsministre har på et møde i Moldova den 14.-15. maj vedtaget en ny erklæring om Den Europæiske Menneskerettighedskonventionen i forhold til migration.
Den fungerende udenrigsminister deltager i møde i Europarådet13.5.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser torsdag til Moldova for at deltage i udenrigsministermøde i Europarådet den 14.-15. maj.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn12.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 12. maj kl. 14.15.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn15.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 15. april kl. 14.00.
Situationen i Mellemøsten påvirker levering af brevstemmer til folketingsvalget og lagtingsvalget på Færøerne6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Levering af post fra og via Mellemøsten er aktuelt ramt af store forsinkelser, og visse steder indstillet, som følge af situationen i regionen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
