Danmark giver 10 mio. kr. i humanitær støtte til oversvømmelserne i Pakistan
1.9.2022 09:14:40 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Pakistans myndigheder og FN har bedt omverdenen om akut støtte til at håndtere de voldsomme ødelæggelser og humanitære behov. Danmark imødekommer behovet og yder støtte på 10 mio. kr. Bidraget gives til FN’s flygtningehøjkommissariat, UNHCR.
”Det er sørgelige billeder, vi ser lige nu fra Pakistan. Hjem, der bliver revet bort af stormfloden. Forældre, der redder deres børn fra vandmasserne. Oversvømmelserne er endnu et eksempel på, at det er de mest sårbare, der bliver hårdest ramt af klimaforandringerne. Danmark fortsætter med at støtte klimaindsatser globalt, og vi giver en håndsrækning til UNHCR’s nødhjælpsarbejde i Pakistan,” siger udviklingsminister Flemming Møller Mortensen.
Den danske støtte til UNHCR vil gå til nødhjælpsarbejdet i Pakistan. UNHCR har indtil videre leveret akut nødhjælp i form af telte, presenninger, sanitære produkter, tæpper og soveunderlag. Danmark støtter behovene for fortsat akut nødhjælp og beskyttelse af kvinder og børn i de berørte områder.
Baggrund:
Pakistan har siden midten af juni været hårdt ramt af monsunen. I de værst ramte områder har nedbøren været over 67 procent af de normale niveauer, hvilket har ført til voldsomme oversvømmelser og jordskred og ødelæggelser af huse og infrastruktur. Over 1.000 personer er omkommet, mere end 1.500 er tilskadekomne og mere end 184.000 er fordrevet fra deres hjem indtil videre. Ifølge FN er 33 million personer påvirket af oversvømmelserne, og 6,4 millioner har behov for nødhjælp, heraf er 421.000 flygtninge.
Danmark støtter allerede UNHCR’s arbejde i Pakistan for de 1,3 mio. flygtninge, der er fordrevet fra Afghanistan.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til Georgia og North Carolina2.11.2026 15:53:43 CET | Pressemeddelelse
Lars Løkke Rasmussen besøger Georgia og North Carolina for at drøfte danske virksomheders rammevilkår og muligheder på det amerikanske marked.
Udenrigsministeren rejser til Helsinki for at deltage i Nordisk Råds session27.10.2026 14:44:37 CET | Pressemeddelelse
Lars Løkke Rasmussen deltager den 27.-28. oktober i Nordisk Råds 78. session i Helsinki, hvor nordisk sikkerhed, herunder Ukraine og Arktis, bl.a. er på dagsordenen.
Danmark og USA indgår aftale om styrket maritimt samarbejde22.10.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag underskrevet en samarbejdsaftale, som styrker det maritime samarbejde mellem Danmark og USA. Aftalen skal bane vej for, at danske kompetencer og løsninger kan komme i spil, når USA i de kommende år skal genopbygge sin maritime industri.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn20.10.2026 10:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 20. oktober kl. 15.45.
Dansk udviklingsbistand skaber resultater - for partnerlandene og for Danmark8.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny redegørelse gør status for dansk udviklingssamarbejde i 2025 – et år, hvor den globale udviklingsbistand oplevede det største fald nogensinde på 23 procent. Danmark har valgt en anden kurs og fastholder FN-målsætningen om at bruge 0,7 procent af BNI på udviklingsbistand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
