Daniel fra Autohuset Hørsholm fik årets lærling/elevpris

Det var en glad og overrasket Daniel Bundgaard Sørensen, som onsdag aften fik overrakt årets lærling/elevpris på 5.000 kr. Daniel er i lære som automekaniker hos Autohuset Hørsholm.
Men det var en velfortjent pris til en lærling, der med ordene fra hans mester, Kasper Rømeling fra Autohuset Hørsholms, gør det så godt, at ”giver du ham en opgave, er du sikker på, den bliver løst til 100% perfektion.”
John Hemming, der er formand for Fredensborg Erhvervsråd, er glad for, at en enig priskomite valgte at give prisen til Daniel, som var 27 år da han fik sin læreplads:
”Jeg håber, at prisen vil være med til at opmuntre andre, som har nogle år på bagen, til gå i gang med en lærlinguddannelse. Det er med til at give både variation og andre erfaringer med ind på både uddannelserne og arbejdspladserne”.
Lærling/elevprisen er indstiftet af erhvervsforeningerne for at sætte fokus på de dygtige unge mennesker, som vælger at tage en håndværks- eller elevuddannelse. Erhvervslivet har brug for dem og kæmper om dem. Prisen er også en anerkendelse af virksomheder der investerer i, at vi også i fremtiden har kompetente faglærte medarbejdere.
Daniel modtager udover en pris-statuette også en check på kr. 5.000,00 som er doneret fra Fredensborg Handels- og Håndværkerforening og Humlebæk Erhvervsforening.
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Målrettet indsats har skaffet fritidsjob til 122 unge i kommunen15.9.2025 14:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Et fritidsjob kan forbedre både de unges trivsel og selvtillid
Et samlet byråd står bag nyt budget i Fredensborg Kommune8.9.2025 10:59:36 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 27 medlemmer af Fredensborg Byråd står bag kommunens budget for 2026-29, der har overskriften ”Velfærd, natur og fremtidssikring”
Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana3.9.2025 13:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej
Kommunens klimaplan følger det gode spor2.9.2025 10:27:35 CEST | Pressemeddelelse
Dette års status på Fredensborg Kommunes klimaplan viser, at de gode takter fortsætter og mange mål nås som planlagt. Politisk er der fokus på mere skovrejsning og tilfredshed med, at kommunens C02 forbrug går den rette vej – blandt andet som følge af faldende forbrug af rødt kød i kommunens køkkener
Flere skal i sadlen: Fredensborg Kommune vedtager cykelstrategi12.8.2025 13:26:19 CEST | Pressemeddelelse
Den nye cykelstrategi skal være drivkraften bag en kulturændring, så cyklen fremover ses som det mest oplagte valg og ikke blot som et alternativ. Alle borgere inviteres til at bidrage til den kommende handleplan
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum