Cyklistforbundet udnævner Årets Børnecyklist: Ti-årige Bertil Emil Vester Mortensen fra Ørbæk på Fyn

- Årets vinder er et eksempel på, hvordan cyklen giver børn en helt særlig oplevelse af selvstændighed og af at kunne mestre noget stort. Bertil var en lidt usikker cyklist, der satte sig for at ville lære at cykle de otte km til skole. Storebror var med den første tid, men i dag cykler han selv, for - som han siger - han vil hellere klare sig selv. Bertil fortjener i den grad prisen som Årets Børnecyklist 2021, siger Klaus Bondam, direktør i Cyklistforbundet.
Cyklistforbundet udnævner Årets Børnecyklist som en del af børnemotionskampagnen Alle Børn Cykler, som Cyklistforbundet kørte de to første uger af september i samarbejde med Novo Nordisk og Jyske Bank. 91.240 elever fra skoler over hele landet cyklede med i årets kampagne.
Lærere, kammerater og forældre har som en del af kampagnen været inviteret til at nominere børn til prisen. 62 børn fra hele landet blev nomineret, og 7 elever gik videre til finalen (se oversigt nederst).
Supermand på cykel
Det var Bertils lærere, Conny Noer Grønhøj og Annette Lønberg Larsen, der indstillede Bertil til prisen:
”Bertil imponerer os alle dagligt. Han cykler hver dag til og fra skole – 8 km hver vej og har glædestrålende fortalt, at han nu er kommet ned på 25 min. Han begyndte sin ’karriere’ som cyklist kort før sommerferien, hvor han stadig gik i 3. klasse, og gennemførte sammen med klassen den lille cyklistprøve. Dengang var Bertil en usikker cyklist, men han opdagede ved prøven, at det hele nok skal gå, og han kastede sig ud i det. Vi så en meget forpustet dreng om morgenen. Men han kom til tiden og var så sej. Lysten til at cykle og til at bevæge sig var lagt. Her i 4. klasse er formen og kondien sammen med sikkerheden blevet endnu bedre. Bertil er en supermand, der cykler i al slags vejr. Storebror er ikke længere en følgesvend. Nej - jeg vil hellere klare mig selv, siger Bertil.”
Cykel på vej til Bertil
Klaus Bondam siger om nomineringen:
- Det er meget inspirerende at se, hvordan cyklen har givet Bertil lyst og mod på at bevæge sig mere i hverdagen. Jeg håber, at det vil inspirere endnu flere lærere og forældre til at bakke op om børns cykling, siger Klaus Bondam.
Bertil Emil Vester Mortensen blev udnævnt som Årets Børnecyklist via en videotale med Klaus Bondam, der blev vist for hele klassen. Med udnævnelsen følger en flot ny mountainbike, som er sponsoreret af HF Christiansen. De øvrige seks finalister kan se frem til at få et gavekort til en biograftur med popcorn og sodavand.
De øvrige seks finalister til prisen som Årets Børnecyklist var: |
|
Kontakter
Jane KofodKommunikations- og engagementschef
Tlf:2217 5588jak@cyklistforbundet.dkKlaus BondamDirektør i Cyklistforbundet
Tlf:4070 8365bondam@cyklistforbundet.dkBilleder

Information om Cyklistforbundet

Rømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker en cykelvenlig verden, kan engagere sig. Vi er tilstede over hele Danmark og er en del af paraplyorganisationen European Cyclists’ Federation.
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Tilbud til alle skoleelever: Frihed på to hjul25.5.2023 08:32:07 CEST | Pressemeddelelse
Alle Børn Cykler hedder Cyklistforbundets skolekampagne, der er åben for tilmelding nu. Men alle børn cykler desværre ikke – og det er baggrunden for kampagnen, der gør det nemt for lærerne at bruge cyklen i undervisningen.
Cyklistforbundet uddeler børnecykel i konkurrence2.5.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan du vise, hvordan du cykeltræner med dit barn, og vinde en cykel fra Cyklistforbundet, der ønsker at sætte fokus på, at færre og færre børn cykler.
Det er ’nederen’ at ankomme svedig til gymnasiet26.4.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundets nye undersøgelse af unges cykelvaner afdækker nogle af årsagerne til, at flere og flere unge vælger bilen i stedet for cyklen, når de skal til gymnasiet. Alle landets gymnasier har nu modtaget en ’værktøjskasse’ med ti konkrete forslag til at få flere til at cykle.
TV-kok opfordrer danskerne til at cykle for livet11.4.2023 09:57:00 CEST | Pressemeddelelse
Lad os cykle sammen i maj, siger den kendte TV-kok, Claus Holm, der er ambassadør for Cyklistforbundets store forårskampagne VI CYKLER TIL ARBEJDE. Her dyster arbejdspladser hele maj om at cykle fleste dage. Tilmelding er åben nu.
Europa-Parlamentet har vedtaget en historisk cykelresolution18.2.2023 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa-Parlamentet har ifølge Cyklistforbundet vedtaget en historisk resolution, der opfordrer Europa-Kommissionen til at udvikle en europæisk cykelstrategi, der kan fordoble antallet af kørte cykelkilometer i Europa inden 2030. Cyklistforbundets ser resolutionen som et vigtigt løft for cykling og glæder sig over, at virksomheder også er tiltænkt en rolle og et ansvar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum