Cyklistforbundet bliver en del af Broen til Fremtiden
14.8.2020 15:23:46 CEST | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse

I Broen for Fremtiden skal Cyklistforbundet især bidrage med et cykelperspektiv til grøn omstilling på transport-området:
- Cyklen er et afgørende element i grøn omstilling af Danmark og i at få stoppet disse års skræmmende udvikling, hvor vores byer er ved at sande til i biler. Det kan nok så grønne el-biler ikke afhjælpe. Vi er i transportdebatten nødt til at sidestille cyklen med bilen og prioriterer den lige så højt, siger direktør i Cyklistforbundet, Klaus Bondam.
At 47% af alle pendlere ifølge tal fra Danmarks Statistik har ti km eller mindre til arbejde er tal, der viser potentialet for mere cykling. Bondam peger især på el-cyklen som løftestang til at flytte bilister over på cyklen:
- El-cykler har en helt naturlig større radius. For mange familier vil de for eksempel kunne erstatte bil nr. to. Vi har her at gøre med et kæmpe uudnyttet potentiale, siger han.
Last mile-levering i byer
Hvis cyklens enorme potentiale skal udnyttes bedre, kræver det en langt større indsats end i dag for at gøre det mere sikkert at cykle. Cyklisterne står ifølge Vejdirektoratets for 28% af de tilskadekomne, selv om cyklister kun udgør 12% i trafikken.
- Det er farligere at være cyklist end bilist. Cyklister er den eneste trafikantgruppe, hvor der i dag er flere tilskadekomne og dræbte, end der var i 2009. Det hænger ikke sammen, siger Klaus Bondam.
Udover bedre trafiksikkerhed for cyklister efterlyser Cyklistforbundet flere cykelløsninger, der er i tråd med tiden.
- Vi skal have styrket sammenhængen mellem at være cyklist og køre i tog. Det skal ske ved øge kapaciteten for cykelmedtagning i Intercity og regionaltoge. Og så skal vi have gang i arbejdet med at få virksomhederne til at lade cyklerne tage den bynære transport.
25% af alle varer og 50% af det lette gods kan ifølge det europæiske cyklistforbund, European Cyclists’ Federation, fragtes med ladcykel i byerne:
- Vi kan ikke tale om en grøn omstilling af erhvervstransport uden at adressere det enorme potentiale ved erhvervstransport med (el-)ladcykel. Vi har som samfund en stor og vigtig opgave foran os med at give virksomhederne de nødvendige incitamenter til at tænke ladcyklen og el-ladcyklen ind i deres forretningsmodel, særligt den såkaldte last mile-levering i byerne, siger Klaus Bondam.
Vil påvirke dansk klimapolitik
Alliancens arbejde skal munde ud i konkrete og løsningsorienterede politikpapirer, som præsenteres for landets politikere.
Reiner Burgwald, sektorformand i FOA og medlem af forbundets hovedbestyrelse, glæder sig over, at arbejde med grøn transport er blevet styrket med Cyklistforbundets indtræden i alliancen:
- Klimaforandringerne har enorme konsekvenser for vores livsgrundlag, vores samfund og vores fremtid. Samtidig står transportområdet for en meget stor del af vores CO2 udledning. Derfor er der stort behov for nytænkning og større politisk mod på det område. Det er en klar styrkelse af Broen til Fremtiden, at Cyklistforbundet nu er en del af vores alliance, siger Reiner Burgwald.
Broen til Fremtiden kort
- En alliance bestående af grønne og sociale bevægelser samt faglige organisationer
- Alliancen vil gennem dialog og samarbejde på tværs af sektorer give konkrete bud på indholdet i dansk klimapolitik
- Målet er et CO2-neutralt Danmark baseret på 100% vedvarende energi senest i 2040
- Læs mere på www.broentilfremtiden.dk/
Kontakter
Reiner Burgwald, sektorformand i FOA
Email: reb001@foa.dk
Mobil: 20 48 49 67
Klaus BondamDirektør
Tlf:4070 8365bondam@cyklistforbundet.dkBilleder

Information om Cyklistforbundet
CyklistforbundetRømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker en cykelvenlig verden, kan engagere sig. Vi er tilstede over hele Danmark og er en del af paraplyorganisationen European Cyclists’ Federation.
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Utroligt, at cykling er helt fraværende i valgkampen19.3.2026 15:54:26 CET | Pressemeddelelse
Der bliver stort set ikke talt om cykling i valgkampen, og emnet er også stort set fraværende i kandidattestene. At det er sådan i cykellandet Danmark, er både utroligt og kritisabelt, siger Cyklistforbundet.
Fælles-Tour skal få unge op på cyklen igen9.3.2026 13:00:39 CET | Pressemeddelelse
Der er både billetter til Grøn Koncert, Tinderbox og cykeludstyr på spil for at få flere unge op på cyklen. Antallet af cykelture blandt alle unge mellem 15 og 20 år er faldet med 34 % siden 2010.
Cyklistforbundets skolecykelvenner skal give landets lærere en hjælpende hånd2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad gør man som lærer, hvis man gerne vil på cykeltur med en hel skoleklasse? Man kontakter Cyklistforbundets lokale korps af frivillige skolecykelvenner, der cykler med og hjælper med, at alle kører sikkert. Det har Cyklistforbundets frivillige i Viborg med stor succes tilbudt kommunens skoler i flere år. Nu er Cyklistforbundet og VELUX FONDEN gået sammen om at udbrede ideen til en række andre byer.
Kampagnen, hvor du får gode stænger, billet til fællesskabet og gratis sikkerhedstjek af din cykel25.2.2026 10:47:28 CET | Pressemeddelelse
Der er nu åbnet for tilmeldingen til Vi Cykler til Arbejde, Danmarks største motions-kampagne på arbejdspladsen. Der er masser af præmier til de deltagende hold, og hovedpræmien er elcykler til hele holdet fra cykelmærket Merida.
Cyklistforbundets forperson fortryder sexisme-udtalelse17.2.2026 16:14:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundets forperson, Jens Peter Hansen, ærgrer sig over sexisme-udtalelse om snerydning af cykelstier, der affødte stor debat.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum