COVID-19: Fra på torsdag skal udvalgsvarebutikkerne i Ishøj holde lukket
Udviklingen i coronasmitten og udrulningen af vaccinationer i Danmark går den rigtige vej, og det betyder, at Danmark skridt for skridt bevæger sig mod en mere normal hverdag. For at gøre en national genåbning muligt har et flertal i Folketinget besluttet at indføre automatiske lokale nedlukninger i de kommuner, hvor smitten er for høj, indtil smittetallene igen er under kontrol.
Epidemiudvalget i Folketinget følger den automatiske model for lokale nedlukninger, som led i udmøntningen af Rammeaftale om plan for genåbning, det betyder blandt andet, at fra torsdag d. 15 april lukkes ned for bl.a. alle udvalgsvarebutikker i Ishøj Kommune. Nedlukningen omfatter ikke dagligvarebutikker, apoteker og forretninger med medicinsk udstyr.
Nedlukningen sker på baggrund af at incidenstallet i Ishøj kommune ligger over grænsen på 200 tilfælde pr. 100.000 indbygger.
Følgende træder i kraft i Ishøj Kommune torsdag d. 15. april:
- Lukning af udvalgsvarebutikker i kommunen
- Lukning af forlystelsesparker mv. i kommunen
- Private arbejdsgivere opfordres til at lade medarbejdere arbejde hjemmefra så vidt muligt
Derudover vil liberale serviceerhverv, indkøbscentre, arkader, basarer og stormagasiner i kommunen også fortsat være lukkede.
Når Ishøj kommune i syv dage i træk er under en testkorrigeret incidens på 200 smittede, ophæves nedlukningen.
Kriterierne for nedlukning er anbefalet af Statens Serum Institut. Kriterierne er vurderet ud fra den aktuelle smittesituation og vil løbende blive vurderet og justeret efter behov på baggrund af erfaringer og epidemiens udvikling.
For at skabe gennemsigtighed og forudsigelighed for blandt andet erhvervslivet bliver data for incidensniveauet i kommunerne offentliggjort på Statens Serum Instituts hjemmeside på hverdage omkring kl. 14. Dermed kan lokale erhvervsdrivende løbende holde øje med, om der er risiko for lokal nedlukning i deres kommune, eller hvor langt man er fra at kunne genåbne det lokale erhvervsliv efter en nedlukning.
Stadig mulighed for at kompensationer
Det er stadig muligt for alle virksomheder, der er ramt på omsætningen på grund af corona at søge hjælp fra kompensationsordningerne. De virksomheder, der er tvangslukket, kan få op til 100 pct. af deres faste omkostninger dækket af ordningerne.
Læs mere om de forskellige kompensationsordninger og hvordan du søger dem på www.virksomhedsguiden.dk
Øvrig information
Læs mere om hvordan de automatiske lokale nedlukninger kan påvirke erhvervslivet her:
Her kan du læse et faktaark om modellen for automatisk nedlukning
Du kan her se de ugentlige tal fra SSI
På www.coronasmitte.dk kan du også se, hvad der gælder for nedlukning af henholdsvis sogne og kommuner, samt hvad de lokale handlemuligheder er.
Kontakter
Er du virksomhed eller organisation, kan du få mere information på Virksomhedsguiden.dk eller Erhvervsstyrelsens hotline på tlf. 72 20 00 34
Er du journalist med spørgsmål, kan du kontakte Erhvervsministeriets pressetelefon på 91 33 70 07 eller Beskæftigelsesministeriets pressetelefon på 51 23 28 30
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervsministeren: En trist dag for den grønne omstilling17.10.2025 17:11:34 CEST | Pressemeddelelse
Der var ikke tilstrækkelig opbakning fra medlemslandene i FN’s Søfartsorganisation IMO, da de i dag skulle stemme om endeligt at vedtage global klimaregulering for international skibsfart. Aftalen blev udsat med et år.
Erhvervsministeren vil give kniven til bøvl og bureaukrati i restaurationsbranchen10.10.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Byrderne for restaurationsbranchen, kommunerne og politiet skal lettes. Derfor har erhvervsministeren igangsat et servicetjek af restaurationslovens regler.
Dansk donation skal hjælpe med at genopbygge Mykolaivs kritiske infrastruktur8.10.2025 16:00:08 CEST | Pressemeddelelse
De første specialkøretøjer er nu afleveret til Mykolaivs energiselskaber som en del af Danmarks civile støtte til Ukraine – et stærkt bevis på solidariteten og det tætte partnerskab mellem Danmark og den hårdt ramte region.
Dansk donation skal genopbygge Buchas vandforsyning8.10.2025 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske by Bucha blev i foråret 2022 angrebet af russiske styrker. Siden befrielsen har byen kæmpet for genopretning og genopbygning. Nu gør en dansk finansiering på knap 26 mio. kr. fra EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) og Grundfos Fonden det muligt at genopbygge byens vandforsyning.
Første milliongaranti til dansk investering i ukrainsk forsvarsvirksomhed7.10.2025 12:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske forsvarsindustri har brug for investeringer. Derfor lavede regeringen i foråret en ny milliardordning, så investeringer kan hjælpe Ukraines industri med helt nødvendige kapaciteter til det ukrainske forsvar. I dag er den første garanti givet til en dansk virksomhed, der investerer i ukrainsk produktion af udstyr til elektronisk krigsførelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum