Corona har sat fuld tryk på erhvervssamarbejdet
7.5.2021 10:53:53 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Cirka 300 virksomheder har været i kontakt med Furesø Kommune om hjælp i det forgangne år, hvor telefonerne har glødet i kommunens erhvervsservice. Det er ét af de konkrete resultater af den FAST TRACK-ordning, som Furesø Kommunes erhvervskontaktudvalg anbefalede at oprette, da coronakrisen i marts 2020 ramte Danmark.
Cirka 4.000 virksomheder i Furesø fik direkte information om det nye tiltag, der består af erhvervsrettet information om corona på Furesoe.dk, erhvervsrettede nyheder til virksomhedernes og ikke mindst altså corona-hotlinen, hvor virksomhederne kan ringe eller skrive til.
Mange virksomheder har haft et vanskeligt år i Coronaens tegn. Dette til trods har Furesø Kommune i 2020 oplevet en nettotilgang på i alt 121 virksomheder, og antallet af konkurser har været forholdsmæssigt mindre end gennemsnittet i Danmark.
”Vi har et stærkt sammenhold i Furesø Kommune, og jeg er glad for, at virksomhederne har set en værdi i at trække på deres kommune. Vi har også noteret os, at der er indkommet 936 ansøgninger om hjælp. 902 er godkendt og der er samlet set udbetalt 141 millioner kroner i kompensationsbeløb til vort erhvervsliv. Alligevel ser vi i erhvervskontaktudvalget frem til, at vi snart får normaliseret situationen til glæde for vores lokalsamfund,” siger Ole Bondo Christensen (A), borgmester i Furesø og formand for erhvervskontaktudvalget.
Foruden de cirka 300 virksomhedskonktakter har der været en heftig aktivitet på kommunens hjemmeside, furesoe.dk/erhverv med 17.500 visninger på de erhvervsrettede corona-informationssider, mens 730 nu abonnerer på erhvervsnyheder, blandt andet om godt 100 erhvervsrettede arrangementer.
Næstformanden for Erhvervskontaktudvalget, Mogens Brusgaard, Wexøe tolker tallene som, at et i forvejen godt samarbejde mellem virksomheder og kommune kun er blevet endnu tættere i det forgangne år.
”Det er et superflot stykke arbejde, forvaltningen har leveret. Mange virksomheder har været usikre på hvordan de skulle håndtere corona-pandemien. Erhvervsteamet har grebet boldene, og så er det oven i købet sket fra hjemmearbejdspladserne. Medarbejderne var hurtigt ude af startblokken, og det var vigtigt for virksomhederne i forhold til at få hjælp. De har gjort det så flot. Jeg håber, at man vil huske det,” siger han.
Udover at sætte fart på erhvervsservicen, besluttede byrådet sidste forår at igangsætte en række foranstaltninger til fordel for det lokale erhvervsliv. Disse indbefatter
- Fremrykning af planlagte bygge-anlægsopgaver fra 2021 til 2020 for cirka 50 millioner kroner.
- Fremrykning af betalinger til leverandører
- Udskydelse af betaling af dækningsafgift
- En særlig indsats for detailhandlen hvor 146 er besøgt/kontaktet direkte – 21 har valgt at få hjælp til udvikling af deres forretning
- Leverandørportalen Comdia bliver udvidet med nye kategorier
- FAST TRACK-tilbud til cafeer og restauranter, som ønsker plads til udeservering.
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Mogens Brusgaardadm. dirWexøe
Formand for Furesø INDUSTRI
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø når ikke klimamål i 2030 – klimaplan opdateres30.3.2026 10:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune nedbringer CO₂-udslippet år for år. Men udfordringer med især udrulning af fjernvarme og en længere tidshorisont på en række infrastrukturprojekter betyder, at Furesø Kommune ikke når sit mål om at være CO₂-neutrale i 2030.
Nyt integrationsråd klar i Furesø27.3.2026 12:34:45 CET | Pressemeddelelse
Valget til Furesø Integrationsråd er nu overstået. Den 25. marts 2026 udpegede byrådet otte medlemmer af rådet samt en stedfortræder. De skal sammen med tre byrådsmedlemmer arbejde for at fremme etnisk ligestilling og rådgive byrådet om den lokale integrationsindsats.
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø13.3.2026 15:57:17 CET | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.
Furesø-virksomheder vil hjælpe ukrainere i job – kommunen styrker indsatsen9.3.2026 16:49:48 CET | Pressemeddelelse
Flere virksomheder i Furesø vil gerne bidrage til, at flere ukrainske flygtninge får fodfæste på arbejdsmarkedet. Derfor har Furesø Kommune netop styrket indsatsen og ansat endnu en virksomhedskonsulent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
