Comedyshowet Grin til Gavn byder på komiske talenter og sjove stjerner
9.11.2022 09:19:00 CET | Red Barnet | Pressemeddelelse

Det er et stærkt og bredt line-up, der er stablet på benene, når Red Barnet igen inviterer danskerne til det humoristiske velgørenhedsshow ’Grin til Gavn’.
Det tæller blandt andet garvede og rutinerede komiske kræfter som Lasse Rimmer, Thomas Hartmann og Michael Schøt. Derudover vil sidste års værter, Ane Høgsberg og Martin Nørgaard, ligeledes optræde.
Og den syngende komiker Annika Aakjær vil sammen med Mikkel Klint Thorius og den improviserende satiregruppe Specialklassen også indtage scenen, mens Carsten Eskelund og Thomas Warberg vil være værtsparret, der styrer slagets gang.
– Vi støtter Red Barnets arbejde, fordi man bliver så træt af al den dårligdom rundt omkring. Ganske simpelt. Og hvis man kan medvirke til at mindske en smule af den ved at få nogle mennesker til at grine, så er det da ikke noget, man skal tænke længe over. De bredeste skuldre bærer mest, og så kommer de sjoveste med deres ydmyge bidrag. Alle gør deres, sådan må det være," siger de to værter.
Som altid donerer komikerne deres tid og talent, og overskuddet fra billetsalget går til Red Barnets arbejde for at hjælpe og støtte børn i udsatte positioner i Danmark og resten af verden.
– Vi er så glade og taknemmelige over, at nogle af landet sjoveste komikere endnu en gang stiller op til ’Grin til Gavn’. Alt for mange børn kan lige nu mærke konsekvenserne af de mange kriser. Vi ser børn, der er fulde af bekymringer og som frygter, at de må gå fra hus og hjem, og hvor familien kæmper for at få mad på bordet. Vi ser børn rundt omkring på kloden, der betaler en voldsom pris på grund af konflikter, klimaforandringer og krig. Der er brug for handling, og derfor glæder det mig, at så mange gode folk støtter denne sag, så vi kan samle ind til de børn herhjemme og ude i verden, som har allermest brug for det, siger Red Barnets generalsekretær, Johanne Schmidt-Nielsen.
De fans, der ikke får billetter til dette års ’Grin til Gavn’ i Aarhus og København, må dog væbne sig lidt med tålmodighed, men de får mulighed for at se showet til foråret, når TV 2 sender det på TV 2 Zulu og TV 2 PLAY.
Ved sidste års shows samlede komikerne 1,7 millioner kroner ind til Red Barnets arbejde.
For yderligere kommentarer kontakt pressechef Laurids Bæk Simonsen på 2283 3692.
Grin til Gavn 2022
• Værterne er Carsten Eskelund og Thomas Warberg.
• Det endelige line-up er Lasse Rimmer, Oliver Stanescu, Ane Høgsberg, Mikkel Klint Thorius, Thomas Hartmann, Annika Aakjær, Michael Schøt, Martin Nørgaard, Daniel Lill, Jonas Kjærsgaard og Specialklassen.
• I år løber showet af stablen tirsdag den 27. december i Musikhuset Aarhus kl. 16:00 og kl. 20.00 og torsdag den 29. december i Falkoner Salen i København kl. 20:00. Du kan købe billetter her: https://redbarnet.dk/grin-til-gavn/.
Billeder
Links
Information om Red Barnet
Om Grin til Gavn
I 2019 overtog Red Barnet velgørenhedsshowet Comedy Aid, og i den anledning skiftede showet navn til ’Grin til Gavn – Red Barnets Comedyshow’. Siden 1993 er det populære show blevet afviklet hvert år mellem jul og nytår. Fra 1993-2008 hed showet ’Talegaver til børn’. Red Barnet har været en del af showet siden 2013.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Red Barnet og Arla Fonden giver udsatte familier en sommer fyldt med madglæde og smag for fællesskab15.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Arla Fonden giver Red Barnets frivillige mulighed for at tilbyde børn og familier lejre med fokus på at opleve, lære og lave sund mad sammen i sommerferien. Lejrene skal være med til at øge madglæden hos udsatte familier og inspirere til gode og sunde madvaner.
Red Barnet sender 1.300 børn og forældre på ferielejr: For mange er det årets eneste store ferieoplevelse3.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2026 forventer Red Barnet at sende næsten 1.300 børn og forældre på ferielejr. Det er samme niveau som rekordåret 2024. Lejrene bliver afholdt af omkring 350 frivillige og er med til at skabe enestående sommerferieminder for børn, der ellers ikke ville opleve meget denne sommer.
Millioner af børn sulter i Sydsudan: Stor bevilling skal redde liv og hjælpe familier i verdens yngste land17.6.2026 08:52:33 CEST | Pressemeddelelse
Over det næste år kommer titusinder af familier i Sydsudan til at modtage hårdt tiltrængt støtte, når en afgørende indsats ledet af Red Barnet bliver udvidet betragteligt. Over 120.000 mennesker kommer til at få glæde af projektet, der støttes med over 80 millioner kroner af EU
Flere børn får ferie og fællesskab med støtte fra Salling Fondene4.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn og familier i udsatte positioner får nu mulighed for at komme på lejr eller deltage i Red Barnets klubber. Det sker, efter at Red Barnet har modtaget 1,9 millioner kroner fra Salling Fondene. Donationen skal sikre, at endnu flere børn og familier bliver en del af trygge fællesskaber, der giver gode relationer og styrker trivslen.
Red Barnet, Norsk Flygtningehjælp og LEGO Fonden går sammen om at give 300.000 børn i kriser adgang til tryghed, leg og læring21.5.2026 10:10:28 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt partnerskab til en værdi af 200 millioner kroner skal sikre afgørende hjælp til børn i en tid, hvor historisk mange lever i aktive konfliktzoner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


