Columbus Q2 2022: Forbedret effektivitet og 4% omsætningsvækst
24.8.2022 09:24:12 CEST | Columbus | Pressemeddelelse

”Det har været et Q2 fokuseret på at eksekvere vores strategi og styrke organisationen samtidig med, at vi har arbejdet med at øge effektiviteten i forretningen. Vi ser fortsat gode vækstmuligheder i næsten alle Business Lines og geografiske markeder, hvorfor vi fastholder forventningerne til 2022. Et ophedet arbejdsmarked og den stigende inflation betyder, at vi har igangsat forskellige pris- og omkostningsinitiativer, som vil løfte EBITDA-marginen tilbage på et tilfredsstillende niveau”, udtaler koncernchef Søren Krogh Knudsen.
Høj aktivitet på tværs af forretningen i Q2
Omsætningen steg i Q2 2022 med 4% til DKK 390 mio., hvilket kan sammenlignes med DKK 374 mio. i Q2 2021. Omsætningen i første halvår blev på DKK 783 mio., svarende til en vækst på 6%.
Columbus oplevede i Q2 2022 en positiv udvikling i størstedelen af forretningen, hvor specielt Columbus’ svenske og norske forretning fortsatte deres stærke momentum med en vækst i serviceomsætningen på henholdsvis 9% og 6%. De strategiske forretningsområder Data & Analytics, Customer Experience og Digital Commerce voksede med henholdsvis 29%, 75% og 13%.
Effektiviteten blev yderligere forbedret i kvartalet og er i Q2 2022 opgjort til 64%, hvilket er en forbedring på 2%-point sammenlignet med de 62% i Q1 2022 og 59% i Q4 2021.
”Vores fokus på at forbedre effektiviteten begynder at materialisere sig. I Q2 2022 var effektiviteten 64% og er fortsat et af vores vigtigste målepunkter i forhold til at sikre profitabel vækst”, udtaler Søren Krogh Knudsen.
Styrkelse af organisationen og ledelsesteamet
I juni 2022 annoncerede Columbus ansættelsen af ny CFO Brian Iversen, som tiltræder pr. 1. oktober 2022. Brian kommer med stor erfaring fra andre børsnoterede selskaber og har stor erfaring med at optimere og transformere globale finansorganisationer. Derudover har Columbus pr. 1. august 2022 budt velkommen til to yderligere ledelsesprofiler:
- Claes Reinholdt Kongsdam som skal lede Columbus’ vækststrategi i Danmark med fokus på at levere værdi til kunderne og styrke markedspositionen indenfor digital rådgivning.
- Michaël Navon som skal lede udviklingen og væksten af digital og strategisk rådgivning til større virksomheder som Business Line Executive for det strategiske forretningsområde Strategy & Change.
Styrkelsen af ledelsesteamet vil accelerere Columbus’ vækstambition om at blive kundernes foretrukne digitale rådgiver.
Højdepunkter for andet kvartal 2022
- Omsætningen steg med 4% til DKK 390 mio. (Q2 2021: DKK 374 mio.)
- EBITDA faldt med 30% til DKK 16 mio. (Q2 2021: DKK 24 mio.)
- YTD-effektivitet 64%
- Styrkelse af organisationen og ledelsesteamet
- Investeringer i proces- og system understøttelse
Outlook for 2022
Baseret på de finansielle resultater for Q2 2022, den nuværende ordrebog og pipeline, fastholdes forventningerne til 2022:
- Omsætning forventes i niveauet DKK 1.525 mio. – DKK 1.625 mio., svarende til en organisk vækst på 8% - 15%.
- EBITDA forventes i niveauet DKK 120 mio. – DKK 145 mio., svarende til en vækst på 34% - 62%.
Kontakter
Communications Director
Tine Rasmussen
tra@columbusglobal.com
+45 29 69 06 77
Tine RasmussenCorporate Communication Director
Tlf:+45 29690677TRA@columbusglobal.comBilleder
Information om Columbus
Columbus er en global IT-service og konsulentvirksomhed specialiseret i digital transformation. Columbus beskæftiger mere end 1.500 digitale rådgivere og konsulenter indenfor fremstillings- og procesindustrien samt detail og fødevarer. Vi tilbyder forretningskritiske løsninger inden for Strategy & Change, Cloud ERP, Data & Analytics, Application Management, Digital Commerce og Customer Experience. Columbus har hovedsæde i Danmark samt kontorer og partnere over hele verden - vi leverer vores løsninger og tjenester lokalt på globalt plan. www.columbusglobal.com
Følg pressemeddelelser fra Columbus
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Columbus
Columbus Q1 2026: forsigtig start på året – forbedret momentum gennem kvartalet7.5.2026 09:09:42 CEST | Pressemeddelelse
Columbus styrkede sin pipeline i første kvartal 2026 på trods af det fortsat afventende marked og står nu bedre positioneret til øget aktivitet gennem året. “Første kvartal var præget af en forsigtig start, men aktivitetsniveauet steg gradvist gennem kvartalet, og vi styrkede både pipeline og ordreindgang med flere større projekter. Det giver os et bedre udgangspunkt for at skabe profitabel vækst i Q2”, siger CEO Søren Krogh Knudsen. Markedsaktiviteten er fortsat afdæmpet Omsætningen i Q1 2026 udgjorde DKK 418 mio. (Q1 2025: DKK 434 mio.), svarende til et fald på 4%, primært drevet af lavere aktivitet i Danmark og Sverige, delvist opvejet af vækst i Norge og USA. EBITDA udgjorde DKK 26 mio. (Q1 2025: DKK 46 mio.), svarende til en EBITDA-margin på 6,3% (Q1 2025: 10,7%). Udviklingen afspejler det lavere aktivitetsniveau, delvist opvejet af fortsat omkostningsdisciplin og fokus på lønsomme engagementer. Styrket eksekvering og pipeline Columbus fastholdt et stærkt fokus på eksekvering og r
Stadium vælger Infor og Columbus til at etablere en moderne, samlet Unified Commerce- og Supply Chain-platform5.5.2026 08:33:35 CEST | Pressemeddelelse
Stadium, en af Nordens største sportsdetailhandlere, har valgt Infor CloudSuite Fashion og Infor Warehouse Management System (WMS) som fundament for moderniseringen af koncernens ERP- og lagerprocesser. Beslutningen er et vigtigt skridt i Stadiums videre arbejde med at etablere en samlet, skalerbar digital kerne, som understøtter vækst, robusthed og innovation på tværs af detail- og sourcingaktiviteter i Norden og Asien.
Columbus: Øget AI-fokus i 2025 styrker grundlaget for vækst i 202612.3.2026 09:24:19 CET | Pressemeddelelse
Efter et år med øget fokus på effektivitet og eksekvering accelererer Columbus sin AI-indsats og går ind i 2026 med et styrket fundament og fokus på forbedret indtjening.
Columbus styrker deres AI-forretning og udnævner ny VP Group AI27.1.2026 10:35:45 CET | Pressemeddelelse
Columbus etablerer et nyt Center of Excellence for AI som led i selskabets fortsatte vækst på området. Samtidig udnævnes AI-leder Magnus Oxenwaldt til VP Group AI.
Columbus ansætter Kasper Søndergaard Andersen som global Senior Vice President for Dynamics 36516.1.2026 11:28:06 CET | Pressemeddelelse
Columbus styrker organisationen med ansættelse af Kasper Søndergaard Andersen som ny Senior Vice President for det globale Dynamics 365-forretningsområde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


