CO-PI: Samfundet har brug for flere vilde løsninger

Klimakrisen. Arbejdskraftsudfordringer. Mental mistrivsel. Socialt og arbejdsmæssigt marginaliserede grupper.
Samfundet står over for mange udfordringer, som er svære – eller måske endda umulige – at løse inden for eksisterende rammer.
Udfordringerne kan samlet beskrives som vilde problemer (engelsk wicked problems). Hvis vi skal løse de vilde problemer, kræver det vilde løsninger – ofte skabt i offentlig-privat samarbejde.
Ingen oplagte løsninger
Sådan lyder det i den nye publikation 'Vilde problemer, vilde løsninger', som CO-PI udgiver i dag.
"Problemerne er hverken nye eller ukendte, men de oplagte løsninger ligger ikke lige for. Problemerne har og får konsekvenser på tværs af kendte opdelinger, organiseringer, sektorer og aktører. De vilde problemer kalder på innovation – i en skala og på en måde, som vi ikke er vant til," siger Lene Krogh Jeppesen, chefkonsulent i CO-PI og en af forfatterne bag den nye publikation.
Hver tiende innovation i den offentlige sektor er en ’vild løsning’ – forstået på den måde, at innovationen er et komplet nybrud med tidligere praksis og har stor skala (er skabt i eksternt samarbejde og består af flere typer innovation).
Maskinjustering er ikke nok
Det viser tal fra Innovationsbarometeret, den nationale statistik over offentlig innovation, som CO-PI udgiver i samarbejde med Danmarks Statistik.
"OECD konstaterer, at Danmark er verdensmestre i offentlig innovation, og at vi er særligt dygtige til frontlinjeinnovation, dvs. den inkrementelle løbende innovation i kernedriften – lige der hvor embedsværket møder borgere og virksomheder. Men maskinjustering er ikke længere nok," siger Lene Krogh Jeppesen, chefkonsulent i CO-PI.
Problemerne ser anderledes ud, end da vi byggede velfærdssamfundet op og dets indbyrdes relaterede maskiner op, forklarer hun.
"Det kræver at vi finder et andet gear for at for alvor ombygge maskinparken. Det glædelige er, at flere har oplevet behovet for at gøre noget andet og endda er gået i gang med at identificere og afprøve nye veje at gå i nye samarbejder. Det haster med handling, og det haster med læring, når vi skifter til et andet gear," siger Lene Krogh Jeppesen.
I CO-PI's nye udgivelse 'Vilde problemer, vilde løsninger' er der læring og konkret inspiration at hente.
OM VILDE PROBLEMER OG VILDE LØSNINGER - De komplekse udfordringer, vi som samfund står overfor, kan beskrives som vilde problemer. Vilde problemer – på engelsk wicked problems – blev introduceret som begreb i 1970’erne.
|
OM OFFENTLIG INNOVATION - Offentlig innovation er at gøre noget nyt i den offentlige sektor, som skaber værdi. Innovationen skal være ny for arbejdspladsen selv, men kan være brugt af andre.
|
Nøgleord
Kontakter
Lene Krogh JeppesenChefkonsulent
Tlf:61813105lkj@co-pi.dkPaul SauerKommunikationsansvarlig
Tlf:61813103ps@co-pi.dkBilleder

Vedhæftede filer
Links
Information om Center for Offentlig-Privat Innovation
Kompagnistræde 20 A, 1.
1208 København K
61 81 31 10https://co-pi.dk/
Center for Offentlig-Privat Innovation (CO-PI) er et nationalt center, der bidrager til øget kvalitet og effektivitet i den offentlige sektor gennem innovation – og til samfundets velfærd og vækst gennem flere innovative løsninger skabt i offentlig-privat samarbejde.
CO-PI er tværoffentligt finansieret via økonomiaftalerne mellem regeringen, KL og Danske Regioner.
Læs mere på www.co-pi.dk
Følg pressemeddelelser fra Center for Offentlig-Privat Innovation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Center for Offentlig-Privat Innovation
Pia Gjellerup fratræder som direktør for Center for Offentlig-Privat Innovation – CO-PI17.9.2025 09:58:30 CEST | Pressemeddelelse
Efter mere end et årti med stærkt engagement i offentlig-privat innovation fratræder Pia Gjellerup sin stilling som direktør for Center for Offentlig-Privat Innovation (CO-PI).
Fire kommuner går sammen om fælles responsfunktion i ældreplejen: Skal sikre tryghed og kvalitet trods færre medarbejdere26.8.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa, Ærø, Tønder og Ringkøbing-Skjern Kommuner går sammen i en ny forening for at etablere en fælles enhed i ældreplejen, der skal håndtere udvalgte plejeopgaver på afstand. Center for Offentlig-Privat Innovation, CO-PI, offentliggør kommunernes fælles behovsbeskrivelse, der skal inspirere andre til at tænke i samme baner.
Aarhus, Hillerød og Københavns Kommune får tre millioner til ét mål: Bedre løsninger til inkontinens3.6.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
CO-PI tildeler Aarhus, København og Hillerød Kommune et tilskud på 3 mio. kr. til at gennemføre et innovationspartnerskab. Sammen med private virksomheder skal de udvikle nye løsninger til borgere med inkontinens.
Grøn omstilling: 14 offentlige bygherrer forpligter sig til at reducere brugen af nyopgravede råstoffer27.3.2025 17:31:31 CET | Pressemeddelelse
I dag har 14 af landets største offentlige bygherrer – herunder kommuner, regioner, forsyningsselskaber og statslige bygherrer – underskrevet en fælles hensigtserklæring om at reducere brugen af nyopgravede råstoffer i deres anlægsprojekter.
Yderligere fem kommuner underskriver hensigtserklæring om sammen at finde nye løsninger til inkontinens hos plejehjemsbeboere16.10.2024 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
CO-PI byder velkommen til Københavns Kommune, Middelfart Kommune, Halsnæs Kommune, Sorø Kommune og Esbjerg Kommune, der nu har skrevet under på en hensigtserklæring i skaleringsprocessen 'Sammen om løsninger til inkontinens'.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum