CEO startede midt i en storm
17.12.2020 00:00:00 CET | ISS Danmark | Nyhed

Hvordan er det egentlig at starte som CEO i ISS - en af Danmark største virksomheder målt på antal medarbejdere, hvor virksomheden er ramt af corona og et større cyberangreb? Og hvordan er det i det hele taget at starte som CEO, hvor ambitionerne er skyhøje, men samtidig skal sætte sit præg i en virksomhed, hvor der allerede fra dag 1 skal træffes svære beslutninger.
Læs hele interviewet med Christian Lindskov Alsø i Børsen her.
Kontakter
Daniel KirchhoffHead of Communication and Marketing, ISS Facility Services A/S
Tlf:22472860daniel.kirchhoff@dk.issworld.comBilleder

Information om ISS Danmark
Følg pressemeddelelser fra ISS Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ISS Danmark
ISS vinder Statens Facility Management 20269.4.2026 12:25:10 CEST | Pressemeddelelse
ISS har vundet ‘Statens Facility Management 2026’. En ny aftale med Bygningsstyrelsen, hvor servicekoncernen fra 1. oktober 2026 fortsat skal levere facility services til godt 50 offentlige institutioner landet over. Aftalen, som løber i 55 måneder, er den største i ISS’ danske forretning og har en årlig omsætning på over 300 millioner kroner.
ISS kårer årets medarbejder: Menchita er med til at sikre patientsikkerheden på Hvidovre Hospital13.3.2026 13:25:15 CET | Pressemeddelelse
Serviceassistent Menchita Svarter, der til dagligt gør rent på intensivafdelingen på Hvidovre Hospital, er netop blevet kåret som ’Årets Æble’ – ISS’ svar på årets medarbejder blandt de 6.000 ansatte i Danmark. Det er Menchitas tårnhøje faglighed, engagement og overblik, der har gjort hende til en vigtig del af hospitalets arbejde med at sikre patientsikkerheden.
Nyt samarbejde mellem ISS og skolen TEC løfter rengøringsfaget22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
ISS og erhvervsskolen TEC har sammen udviklet et nyt forløb, der skal løfte fagligheden inden for rengøringsfaget yderligere. Samarbejdet giver ISS’s medarbejdere en reel opkvalificering af deres kompetencer og papir på deres kvalifikationer. Det er ikke kun en styrke for den enkelte, men skaber også værdi for ISS og kan samtidig være med til at løse udfordringen med mangel på faglært arbejdskraft i Danmark.
TRE ÅRTIERS PARTNESKAB FORTSÆTTER - ISS FORLÆNGER AFTALE MED GRUNDFOS4.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Servicekoncernen ISS har netop genvundet og forlænget en 5-årig kontrakt med pumpe- og vandløsningsvirksomheden Grundfos, der omfatter cleaning og outdoor service. Med aftalen øges ambitioner og fokus på digitalisering og innovative løsninger.
ISS GENVINDER MILLIONAFTALE MED PFA31.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Servicekoncernen ISS genvinder og forlænger sit nuværende partnerskab med PFA, der er Danmarks største pensionsselskab. Et partnerskab, der strækker sig over de næste fem år og har en samlet kontraktværdi på mere end 100 mio. kr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
