Byggebranchen knokler sig igennem coronakrisen uden større skrammer

Der er gang i landets byggepladser, og det ser ikke ud til at stoppe. Branchen er i fremgang, indtjeningen stiger, og stadig flere har overskud. Det viser Byggeanalysen 2020, som Deloitte og DI Dansk Byggeri står bag.
Ifølge analysen er overskudsgraden for branchen således steget fra 4,6 procent i 2018 til 5,5 procent i 2019. Det primære resultat pr. ansat er steget fra 89 t.kr. i ’18 til 102 t.kr. i ’19, ligesom soliditetsgraden er vokset stødt de seneste fem år til senest 38 procent. 87 procent af virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen havde overskud i 2019.
Thomas Frommelt, partner og brancheleder for byggebranchen i Deloitte, understreger, at byggebranchen er et lyspunkt i en tid, hvor den økonomiske virkelighed fremstår mere dunkel for andre dele af erhvervslivet.
”COVID-19 har i første omgang kun haft begrænset effekt på bygge- og anlægsbranchen. Nybyggeriet og boligbyggeriet er fortsat på et højt niveau, og prisen på private boliger er steget siden COVID-19-krisens begyndelse. Dertil er der indført en række tiltag, der vil understøtte aktiviteten i den kommende periode, så vi forventer en fortsat høj aktivitet i 2021,”siger han.
Gode tendenser må ikke blive sovepude
Byggeanalysen viser også, at brugen af kompensationsordninger i bygge- og anlægsbranchen har været begrænset. I spørgeskemaundersøgelse foretaget i august 2020 med over 700 respondenter svarer kun 14 procent af virksomhederne, at de har gjort brug af ordningen for momslån, 5 procent har brugt lønkompensationsordningen, og kun 2 procent af virksomhederne har gjort brug af kompensationsordningen vedrørende faste omkostninger. Tallene er betydeligt højere i andre brancher.
Underdirektør i DI Dansk Byggeri Torben Liborius genkender det gode billede og glæder sig over, at branchen sammen med fagbevægelsen og arbejdstilsynet, er gået langt for at holde corona-sikker gang i de danske byggepladser. Men han understreger samtidigt, at der stadig er mange virksomheder i branchen, der ikke mærker det høje aktivitetsniveau.
”Byggeriet er sluppet nådigt gennem krisen, så der er bestemt grund til at glæde sig. Men jeg vil samtidig slå fast, at det ikke er alle steder i landet, at der er fyldte ordrebøger. Det betyder, at den generelt gode tendens for branchen ikke må blive en sovepude. Vi må blive ved med at gøre, hvad vi kan, for at holde hånden under de mange vigtige arbejdspladser i byggeriet,” siger han.
Nøgleord
Kontakter
Thomas Frommelt, partner og brancheleder for byggebranchen i Deloitte, 24 23 83 04 / tfrommelt@deloitte.dk
Torben Liborius, underdirektør i DI Dansk Byggeri, 22 32 34 95 / tli@di.dk
Billeder

Vedhæftede filer
Links
Information om Deloitte
Følg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Deloitte lander rekordomsætning i udfordrende finansår28.10.2025 08:55:17 CET | Pressemeddelelse
Som det mest værdifulde brand inden for revisions- og rådgivningsbranchen står Deloitte et stærkt sted og kommer ud af finansåret 2024/25 med en tilfredsstillende vækst på 3 procent.
Ny Deloitte-rapport peger på særlig gruppe virksomheder som Danmarks næste vækstmotor7.10.2025 11:22:40 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Deloitte kaster lys på en hidtil overset gruppe virksomheder i Danmark: De såkaldt "etablerede scalers" med mindst 100 ansatte og en årlig vækst på mindst 10 procent over fem år. De er en afgørende drivkraft for Danmarks fremtidige vækst og konkurrenceevne. Men indtil nu har de manglet bevågenhed og politisk fokus.
Dansk Draghi/Letta-rapport: Sådan sikrer Danmark sin konkurrenceevne10.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den oversete forsknings- og innovationskapacitet skal bringes i spil til at styrke Danmarks fremtidige konkurrenceevne, sikkerhed og velstand. En ny innovationstrepart er blandt de 10 handlingsorienterede anbefalinger, som i dag præsenteres på Christiansborg.
Karriereudvikling topper generation Z’s ønskeliste på jobbet23.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De 20-30-årige danskere overrasker ved at være mindre interesserede i work/life-balance og mere ivrige efter karriereudvikling og ledelse end resten af verdens unge arbejdstagere. Samtidig er leveomkostninger og klima markante bekymringer, viser ny Deloitte-rapport.
Deloitte og Kraka med fremtidsscenarier for Danmark i 2050: Svære valg skal træffes i dag7.5.2025 06:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem udfordringer skal løses i dag for at opretholde Danmarks styrkepositioner frem mod 2050. Hvis danske beslutningstagere formår at sætte ind på disse områder, vil Danmark kunne stå lige så stærkt om 25 år, som Danmark gør i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
