Byd ind på Furesøs udvikling for de næste 12 år
20.6.2022 15:15:19 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Furesø Byråd besluttede den 27. april 2022 at sætte retning for Furesø Kommunes udvikling de kommende 12 år med en ny planstrategi. Planstrategiens rolle er at sikre en strategi for kommunens udvikling og vægte de mange hensyn, der skal tages, når man laver planlægning med så langt et sigte. Det kan for eksempel handle om placering af kultur- og fritidstilbud, erhvervsudvikling, fortætning i byområder mv. Planstrategien skal belyse de emner og konkrete indsatser, som skal have særligt fokus i de kommende års planlægning.
”Det ligger fast, at byudviklingen i Furesø skal være både bæredygtig og grøn. Men hvordan vi planlægger det i detaljer, hvordan vi sikrer gode rammer om borgerne og hvad der skal til, kan der være mange holdninger til. Derfor ser vi meget frem til at høre borgernes ønsker til kommunens og lokalsamfundenes udvikling, så vi kan skabe en god og samlet plan for fremtidens Furesø” siger Bettina Ugelvig (A), formand for Plan og Byudvikling.
En grøn og bæredygtig strategi
Den kommende Planstrategi 23 omfatter også Agenda 21-strategien, som er den samlede oversigt over Furesø Kommunes initiativer rettet mod den grønne omstilling. Og det grønne bliver et helt centralt fokus i denne planstrategi, hvor der blandt andet også skal findes plads til fremtidens spildevandsløsninger og klimasikring. Det fortæller udvalgsformand fra Natur og Klima, Lene Munch-Petersen (A).
”Furesø Kommune er ambitiøs på klimaområdet. Derfor skal vi sikre, at kommunens udvikling også fortsat er grøn og bæredygtig. Det er helt centralt, at vi tænker klimahensyn ind, hvad enten vi tænker udvikling af vores byer, erhvervsliv, natur eller lokalsamfund,” siger hun.
Furesø Kommune har nemlig sat sig et mål om at være klimaneutral i 2030, og derfor får Planstrategi 23 et særligt fokus på klima, herunder CO2-reducerende klimaindsatser fra kommunes kommende klimaplan (DK2020).
Planstrategi 23 lægger op til en fuld revision af den kommende kommuneplan, da det giver mulighed for at revidere de emner, som arbejdet med planstrategien og borgerinddragelsen sætter fokus på. Det digitale koncept fra den nuværende kommuneplan vil blive søgt udviklet, så det bliver mere brugervenligt og så det bliver nemmere at involvere sig i arbejdet.
Vær med, når vi går i gang med planstrategien
Planstrategien sætter rammerne for, hvordan din by skal udvikle sig de kommende 12 år. Derfor inviterer kommunen alle borgere, virksomheder og foreninger til at komme med forslag, ideer og ønsker til fremtidens Furesø Kommune. Her kan du blandt komme med forslag til udvikling af kommunens stærke lokalsamfund, udvikling af Værløse Bymidte eller lokale CO2 reducerende tiltag. Du har også mulighed for at foreslå emner, du mener skal med i Planstrategi 23.
Du finder link til høringen på www.furesoe.dk/planstrategi23, hvor du kan give dit bidrag frem til udgangen af juli.
Nøgleord
Kontakter
Lene Munch-Petersen (A)
Formand for Natur og Klima
Medlem af Plan- og Byudvikling
Bettina Ugelvig Møller (A)
1. viceborgmester,
Formand for Plan- og Byudvikling
Medlem af Økonomiudvalget
Claus TorpBy- og kulturdirektør
Center for Borgerservice, Kultur og Erhverv, Center for Kommunale ejendomme og Anlæg, Center for By og Miljø.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Fællesskaber tog imod under byvandring i Farum Midtpunkt25.9.2026 14:36:37 CEST | Pressemeddelelse
Ildsjæle og fællesskaber i Farum Midtpunkt åbnede dørene under byvandring i kulturugen Lun på Kultur. Furesø Museer stod for arrangementet, og interesserede var mødt talstærkt op.
Furesø-elever i top: Nummer 2 i læsning på landsplan24.9.2026 13:10:21 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes elever leverede et flot resultat i læsning ved folkeskolens afgangsprøve i sommer. Kommunen placerer sig som nummer 2 ud af landets 98 kommuner på baggrund af folkeskoleelevernes resultater i læseprøven.
Lun på Kultur åbner dørene for et væld af oplevelser17.9.2026 13:12:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er lagt op til fælles oplevelser, spændende arrangementer og møder på tværs, når kulturugen Lun på Kultur starter på mandag 21. september. Temaet er ensomhed, og alle kan være med.
Varm op til Lun på Kultur med en sang15.9.2026 10:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 21. september skydes kulturugen Lun på Kultur i gang med et oplæg om sundhedssang i Farum Kulturhus kl. 16.30. Programchef Lasse Skovgaard fra Sangens Hus fortæller, hvorfor det er sundt at synge, og undervejs er der sangøvelser, så man kan mærke det. Foredraget indledes med en åbningstale ved Mehmet Anik, formand for Kultur, Fritid og Idræt.
Boligselskaber kan vise vejen til stærkere lokale fællesskaber14.9.2026 16:45:11 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan ejendomsfunktionærer og administrative medarbejdere være med til at styrke beboernes trivsel og livskvalitet? Det var omdrejningspunktet, da 50 medarbejdere fra boligområder i Farum og Hillerød fik besøg af Fællesskabsguide Ditte Nørregaard til en workshop.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

