Butikschef Simon bringer folk i Horsens sammen til jul
12.12.2022 07:00:00 CET | Røde Kors | Pressemeddelelse

Julen står for døren. Men det er langt fra alle, der har et sted at holde jul. Derfor bringer Røde Kors, Boblberg og Coop mennesker sammen i julen. Det vil Simon Olesen, butikschef i 365discout i Egebjerg i Horsens, hjælpe til med, og derfor har han sat store bannere op for initiativet Julevenner på butikkens facade.
"Jeg kan ikke lide tanken om, at folk her i Egebjerg, hvor vi alle kender hinanden, sidder ufrivilligt alene til jul. Så hvis jeg kan gøre bare en lille forskel ved, at gøre opmærksom på og støtte op om Julevenner, så er det helt fantastisk,” siger Simon.
Man kan tilmelde sig som julevært eller julegæst på Julevenner.dk, og allerede i november oplevede Røde Kors og Boblberg rekordmange tilmeldinger.
Julevenner i alle landets butikker
Det er ikke kun i Simons butik i Horsens, at der hænger et banner på facaden for Julevenner. Faktisk er bannerne eller andet Julevenner-materiale at finde i alle landets 365discout-butikker, som er ejet af Coop. Hos Røde Kors, sætter man stor pris på Coops opbakning.
”For nogle rimer jul på følelsen af at være udenfor et fællesskab. Men ingen bør sidde ufrivilligt alene til jul. Derfor sætter jeg stor pris på, at Coop og lokale butikschefer som Simon vil hjælpe os med at få budskabet om julevenner ud,” siger Luise Lystlund, projektleder for Julevenner i Røde Kors.
Julevenner er for alle. Værter og gæster kan selv finde hinanden på hjemmesiden, men det er også muligt at få hjælp af Røde Kors til at finde nogle at holde jul med. Det er gratis at melde sig til.
Nøgleord
Kontakter
For henvendelser kontakt Røde Kors’ pressetelefon:
3529 9699
Røde Kors.dk/presse
Billeder

Information om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Fra gadedøren og ud i fællesskabet: Turtjenesten fylder 20 år15.9.2026 12:01:09 CEST | Pressemeddelelse
I 20 år har frivillige fra Røde Kors Hovedstaden hentet seniorer fra København og Frederiksberg ved deres gadedør og taget dem med på ture og oplevelser, som de ellers kan have svært ved at komme ud til. For deltagerne i Turtjenesten handler turene både om at opleve nye steder og om at komme ud blandt andre.
Fra gadedøren og ud i fællesskabet: Turtjenesten fylder 20 år15.9.2026 09:56:35 CEST | Pressemeddelelse
I 20 år har frivillige fra Røde Kors Hovedstaden hentet seniorer fra København og Frederiksberg ved deres gadedør og taget dem med på ture og oplevelser, som de ellers kan have svært ved at komme ud til. For deltagerne i Turtjenesten handler turene både om at opleve nye steder og om at komme ud blandt andre.
Røde Kors inviterer til folkemøde for fremtidens frivillighed ved Torvet i Ringsted3.9.2026 15:29:14 CEST | Pressemeddelelse
Den 5. september inviterer Røde Kors til en festlig eftermiddag og aften ved Torvet i Ringsted i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark. Alle er inviteret.
F.C. København og Røde Kors hylder frivilligheden i jubilæumskamp1.9.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I 150 år har Røde Kors været en del af danskernes hverdag, og derfor hylder vi de frivillige kræfter den 3. september i Parken
Røde Kors fejrer 150 års frivillighed med fest i Kolding29.8.2026 08:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Den 29. august inviterer Røde Kors og Kolding Kommune til en festlig eftermiddag og aften ved Godset Ujnfor i Kolding i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark. Alle er inviteret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
