BUPL: Saltvandsindsprøjtning til pædagoguddannelsen er en investering i fremtiden
7.9.2021 14:14:43 CEST | BUPL | Pressemeddelelse
Et løft af pædagoguddannelsen er en velkommen og tiltrængt investering i Danmarks største uddannelse, som i mange år har været den mest underfinansierede af alle videregående uddannelser. Sådan lyder reaktionen fra BUPL-formand Elisa Rimpler til regeringens udspil ’Danmark kan mere I’.
- Pædagogmanglen er akut i flere landsdele og problemet bliver kun større de kommende år. Derfor har vi længe presset på for en styrket pædagoguddannelse og flere penge til den. Det er helt afgørende både for at flere vælger at uddanne sig til pædagog og for at sikre en høj faglighed i institutionerne, siger Elisa Rimpler.
Pædagoguddannelsen har fået et midlertidigt økonomisk løft, som udløber i 2023. Den er dog stadig en af de uddannelser med det laveste tilskud per studerende. Derfor er det helt afgørende, at den kommende evaluering af uddannelsen bliver fulgt op af et økonomisk løft og en trecifret millioninvestering.
- Hvis Danmarks største uddannelse også skal blive Danmarks bedste, er der brug for mere tid med en underviser, en bedre kobling mellem teori og praktik, færre mål og mere rum til fordybelse i pædagogikken og kreativiteten. Og det er ikke gratis, siger Elisa Rimpler.
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Børn skal også have minimumsnormeringer i SFO21.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er hårdt brug for bedre normeringer omkring børn i SFO’erne efter mange år med massive besparelser. BUPL mener, der højst bør være ni børn for hver pædagog.
Ringe kvalitet i daginstitutioner får forældre til at overveje hjemmepasning20.3.2026 12:57:56 CET | Pressemeddelelse
Kvaliteten i vuggestuer og børnehaver giver så store bekymringer hos forældrene, at hver femte overvejer at trække børnene ud og passe dem hjemme. Det viser ny Voxmeter-undersøgelse lavet for BUPL.
BUPL: Lille fremgang i antal kommende pædagoger kalder på yderligere politiske tiltag15.3.2026 16:45:51 CET | Pressemeddelelse
En stigning på 2 procent i ansøgere til pædagoguddannelsen via kvote 2 er langt fra nok, når Danmark ifølge Finansministeriet kan mangle 3.800 pædagoger i 2035. Det bør få politikerne til at reagere, mener BUPL’s formand Elisa Rimpler.
BUPL: Flere pædagoger kan få en mere værdig tilbagetrækning5.3.2026 13:33:59 CET | Pressemeddelelse
Pædagogers arbejde slider både fysisk og psykisk. Derfor er det positivt, hvis flere kan få mulighed for en mere fleksibel og værdig tilbagetrækning, siger BUPL.
BUPL om OK26: Reallønsfremgang og mere frit valg25.2.2026 18:05:33 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforliget med KL sikrer pædagoger både reallønsfremgang og en ny fritvalgskonto, der er starten på mere fleksibilitet for den enkelte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum