BUPL om kommuneaftale: Stop besparelserne på børneområdet - sæt gang i en genopretning nu
Den nye økonomiaftale mellem regeringen og KL betyder, at kommunerne får penge til at dække det demografiske træk, når der kommer flere børn og ældre, lige som effektiviseringsbidraget fjernes. Det er et skridt i den rigtige retning, mener formanden for BUPL, Elisa Rimpler.
”Vi vil gerne rose regeringen for at leve op til løftet om at dække demografien. Vi havde dog gerne set, at børneområdet allerede var blevet fredet nu, så vi kunne sætte en prop i besparelserne én gang for alle”, siger Elisa Rimpler og tilføjer:
”Næste skridt er at få taget hul på den ambitiøse børneplan, som regeringen har sat sig i spidsen for, og sætte gang i arbejdet med at indføre ambitiøse minimumsnormeringer, så vi kan løfte kvaliteten og ansætte flere pædagoger”, siger formand for BUPL, Elisa Rimpler i en første kommentar til aftalen. Flere kommuner har lagt op til besparelser på børneområdet i 2020. Elisa Rimpler forventer, at de nu vil blive taget af bordet. ”Der er indgået en aftale, der giver kommunerne mulighed for at aflyse de planlagte besparelser. Det forventer vi sker. Hvis Danmark skal være det bedste land at være barn i, nytter det ikke noget, at vi starter genopretningen af børneområdet med nye nedskæringer,” fastslår hun.
Behovet for flere pædagoger i landets daginstitutioner og minimumsnormeringer blev et af de varmeste emner i valgkampen før sommerferien. Og i regeringens forståelsespapir har regeringen og støttepartierne SF, Enhedslisten og Radikale forpligtet sig på at indføre lovbundne minimumsnormeringer, som skal være fuldt indfaset i 2025. I kommuneaftalen gentager regeringen ambitionen om at indføre en ambitiøs børneplan, hvor minimumsnormeringer skal være omdrejningspunktet.
”Det er vigtigt, at kommunerne har økonomien til at være frontløbere for den lovede ambitiøse børneplan – og at næste skridt bliver en model for minimumsnormeringer, der gør en reel forskel for børnene på blå og rød stue. Det skal regeringen afsætte penge til allerede på finansloven for 2020. Vi har brug for et løft nu,” siger Elisa Rimpler og tilføjer:
”Det er positivt, at regeringen har lyttet til vælgerne og lovet forbedringer. Men det haster med at få gjort noget ved det. Hverdagen er så presset for børnene og de ansatte i daginstitutionerne, at vi ikke kan vente ét år eller to, før der for alvor sker noget,” siger Elisa Rimpler.
Nøgleord
Information om BUPL

Sundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Hvor ofte er normeringen på dit barns stue god nok? Det afhænger i høj grad af, hvilken kommune du bor i15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store kommunale forskelle på, hvor ofte pædagogerne oplever at have en normering på 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn eller 1 medarbejder til 6 børnehavebørn. Det viser BUPL’s nye vilkårsundersøgelse.
BUPL: Udsatte børns fritid er glemt på finansloven29.8.2025 11:13:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er akut behov for at redde den vigtige pulje til sociale normeringer, som i tre år har sikret bedre fritidstilbud til børn i udsatte positioner. Ellers skyller man en succes ud med badevandet, mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
BUPL: Der er stadig brug for bedre normeringer hos børnene25.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flertallet af pædagoger oplever sjældent eller aldrig en normering i hverdagen på mindst 1 medarbejder til 3 vuggestuebørn eller 1 medarbejder til 6 børnehavebørn. Pædagogerne står alene med store børnegrupper og savner tid til børnene. Det viser BUPL’s årlige vilkårsundersøgelse.
BUPL: For få nye pædagogstuderende kalder på politisk handling27.7.2025 18:08:14 CEST | Pressemeddelelse
Med et historisk lønløft for pædagogerne og udsigten til en styrket pædagoguddannelse er der taget vigtige skridt for at vende mange års faldende søgning til uddannelsen. Men der skal mere til for at skaffe pædagoger nok til vores børn og unge, understreger BUPL-formand Elisa Rimpler.
BUPL: Status quo for pædagoguddannelsen kalder på ny strategi for faglighed5.7.2025 15:51:47 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af ansøgere til Danmarks største uddannelse er på samme skuffende niveau som sidste år. Det kalder på flere initiativer for at løfte fagligheden, mener Elisa Rimpler, formand for BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum