BUPL: Hvor er pædagoguddannelsen?
21.1.2022 20:52:31 CET | BUPL | Pressemeddelelse

Der er brug for et stort økonomisk boost til pædagoguddannelsen, som for nyligt fik en kritisk evaluering og ikke i tilstrækkelig grad lykkes med at tiltrække de studerende, der skal til for at sikre nok dygtige pædagoger til fremtiden.
Derfor er det skuffende, at reformpakken for dansk økonomi ikke indeholder øremærkede midler til et løft af pædagoguddannelsen. Af aftalen fremgår det, at der afsættes 60 millioner kroner i 2024 og 200 millioner kroner årligt til at styrke en række uspecificerede velfærdsuddannelser. Men altså ikke noget konkret om pædagoguddannelsen.
Og det er ikke godt nok, siger Elisa Rimpler.
- Det bringer os hverken helt eller halvt i mål. Pædagoguddannelsen har mange år været den mest underfinansierede professionsuddannelse, og det sætter selvfølgelig sit aftryk på kvaliteten.
- Vi har brug for en ny start på uddannelsen, hvor de studerende får langt flere timer med en underviser, ordentlig vejledning og bliver mødt af samme tårnhøje kvalitet, som vi også forventer, at de leverer i velfærdssamfundet, når de er færdige på uddannelsen. Den nye start, havde vi håbet på med aftenens aftale, siger Elisa Rimpler.
Konkret vurderer BUPL, at der er brug for minimum 300 millioner kroner alene til pædagoguddannelsen. Elisa Rimpler ser derfor frem mod næste års finanslov, som bør indeholde yderligere finansiering for at sikre et permanent højere taxameter, flere undervisningstimer og mere feedback samt generelt højere kvalitet på uddannelsen med en styrkelse af pædagogikken og de praktiske og kreative fag.
Styrket uddannelse skal tiltrække flere
Imens Danmark kommer til at mangle minimum 14.000 pædagoger frem mod 2030, oplever pædagoguddannelsen et faldende antal ansøgere. Der er brug for at gøre pædagoguddannelsen til et mere attraktivt valg for de unge, understreger Elisa Rimpler.
- Danmark kan mere. Men ikke uden dygtige pædagoger nok til at tage hånd om vores børns trivsel og udvikling i daginstitutionerne, på skolerne og i fritidsinstitutionerne.
Pædagogmanglen er allerede nu akut flere steder, andelen af pædagoger i daginstitutionerne er nogle steder helt nede omkring 40 procent, og alt tyder på, at det kun bliver værre.
- Vi kan ikke tilbyde de studerende en lavprisuddannelse og forvente superkræfter, når de er færdiguddannede. Kvalitet koster, men det er bydende nødvendigt for at tiltrække nok studerende til uddannelse og garantere den høje faglighed, som børn og unge har krav på.
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90Billeder
Information om BUPL
BUPLSundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Børn skal også have minimumsnormeringer i SFO21.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er hårdt brug for bedre normeringer omkring børn i SFO’erne efter mange år med massive besparelser. BUPL mener, der højst bør være ni børn for hver pædagog.
Ringe kvalitet i daginstitutioner får forældre til at overveje hjemmepasning20.3.2026 12:57:56 CET | Pressemeddelelse
Kvaliteten i vuggestuer og børnehaver giver så store bekymringer hos forældrene, at hver femte overvejer at trække børnene ud og passe dem hjemme. Det viser ny Voxmeter-undersøgelse lavet for BUPL.
BUPL: Lille fremgang i antal kommende pædagoger kalder på yderligere politiske tiltag15.3.2026 16:45:51 CET | Pressemeddelelse
En stigning på 2 procent i ansøgere til pædagoguddannelsen via kvote 2 er langt fra nok, når Danmark ifølge Finansministeriet kan mangle 3.800 pædagoger i 2035. Det bør få politikerne til at reagere, mener BUPL’s formand Elisa Rimpler.
BUPL: Flere pædagoger kan få en mere værdig tilbagetrækning5.3.2026 13:33:59 CET | Pressemeddelelse
Pædagogers arbejde slider både fysisk og psykisk. Derfor er det positivt, hvis flere kan få mulighed for en mere fleksibel og værdig tilbagetrækning, siger BUPL.
BUPL om OK26: Reallønsfremgang og mere frit valg25.2.2026 18:05:33 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforliget med KL sikrer pædagoger både reallønsfremgang og en ny fritvalgskonto, der er starten på mere fleksibilitet for den enkelte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
