BUPL advarer om velfærdsgyser: Massivt fald i ansøgere til pædagoguddannelsen
Antallet af kommende studerende, som søger pædagoguddannelsen via kvote 2, tager et stort dyk. De nye ansøgertal vækker bekymring hos pædagogernes fagforening BUPL.
Mens daginstitutioner landet over bokser med en omfattende mangel på pædagoger, varsler nye tal om en tiltagende faldende interesse for pædagoguddannelsen.
I år har 2.800 søgt pædagoguddannelsen som deres 1. prioritet via kvote 2, opgør Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Det svarer til et fald på 21 procent siden sidste år og et fald på 30 procent siden 2019. Udviklingen er alarmerende, mener BUPL-formand Elisa Rimpler.
”I lyset af den omfattende mangel på pædagoger, som allerede presser kvaliteten i landets daginstitutioner, er de nye ansøgertal meget bekymrende nyt. Vi har i den grad brug for, at flere har lyst til at blive pædagog, og lige nu går det den stik modsatte vej”, siger hun.
Der bliver brug for 14.000 flere pædagoger de kommende 10 år, hvis daginstitutioner skal følge med det stigende børnetal og leve op til minimumsnormeringerne. Og allerede nu er manglen på pædagoger et stort problem flere steder i landet, påpeger Elisa Rimpler.
”Kun lige over halvdelen af de ansatte på stuerne har i dag en pædagoguddannelse og dermed den nødvendige viden om børns trivsel og udvikling. Det er hele fundamentet under daginstitutionerne og det velfærdssamfund, vi kender, der skrider, hvis ikke vi formår at vende udviklingen og få flere til at vælge pædagogprofessionen”, siger Elisa Rimpler.
Styrket uddannelse
Der er brug for et massivt løft af pædagoguddannelsen for at gøre den til et attraktivt valg for de kommende studerende. Det må politikerne tage ansvar for her og nu, påpeger Elisa Rimpler.
”Den nuværende pædagoguddannelse har i årevis været underfinansieret, så der er ikke noget at sige til, at den har brug for et løft. Det slog evalueringen allerede fast i efteråret, og derfor er det mig faktisk også en gåde, at vi ikke allerede har fået en aftale plads og stillet de kommende studerende en ny styrket uddannelse i udsigt”, siger hun.
BUPL har længe kaldt på et trecifret millionløft af pædagoguddannelsen, som blandt andet skal sikre mere undervisning, bedre kobling mellem praktik og undervisning og ordentlig feedback. Men et løft af uddannelsen kan ikke stå alene, lyder det fra BUPL-formanden.
”Der kan ikke være to meninger om, at løn og arbejdsvilkår også har betydning for, hvilken uddannelsesvej man vælger. Så på lidt længere sigt kommer vi ikke uden om også at gøre det mere attraktivt at være pædagog på den anden side af studierne”, siger hun.
Nøgleord
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90Information om BUPL

Sundkrogskaj 20
2100 København Ø
Hovednummer: 3546 5000 / Pressetelefon: 2277 4090http://www.bupl.dk/
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Stigende børnetal kræver national rekrutteringsplan24.5.2022 09:49:47 CEST | Pressemeddelelse
Med udsigt til mere end 45.000 ekstra børn i alderen 0-5 år i 2030 er der akut brug for at tage hånd om den kritiske pædagogmangel, understreger BUPL.
BUPL: Sådan skaffer vi 3000 flere pædagoger17.5.2022 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Pædagogmanglen bliver værre dag for dag i mange af landets kommuner, hvor børnetallet stiger. BUPL opfordrer kommunerne til at uddanne rutinerede pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter til meritpædagoger. Det kan give 3000 ekstra pædagogiske årsværk i løbet af få år.
BUPL: Fornuftig aftale om ukrainske flygtningebørn - men behov for en langsigtet plan25.4.2022 09:18:22 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om at lave særlige modtage-daginstitutioner for ukrainske flygtningebørn er den bedste midlertidige løsning. Men det er vigtigt, at der også allerede nu bliver tænkt i langsigtede løsninger, understreger BUPL.
Ny jobbank for pensionerede pædagoger12.4.2022 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pædagogernes fagforening, a-kasse og pensionsselskab opretter nu en jobbank for 14.000 pædagoger, der er gået på efterløn eller pension. Håbet er, at de i en periode kan hjælpe med at tage imod ukrainske børn i de pressede daginstitutioner og fritidsinstitutioner.
Pædagogmangel fortsætter: 4.800 forgæves rekrutteringer på et halvt år31.3.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
4.800 gange har daginstitutioner, SFO’er, klubber og skoler været nødt til at opgive at finde en kvalificeret pædagog til en ledig stilling, viser nye tal. Der er akut brug for en national rekrutteringsplan for at sikre kvaliteten i landets institutioner, advarer BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum