Brugte biler strømmer over grænsen
16.9.2020 21:04:13 CEST | Mobility Denmark | Pressemeddelelse

Få danske luksusbiler
Leasingselskaber reklamerer for finten
Pressefoto
FAKTA om De Danske Bilimportører
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktør
Tlf:30 16 10 04mr@bilimp.dkSara GabrielsenPublic affairs- og kommunikationskonsulent
Tlf:71119491slg@bilimp.dkBilleder
Links
Information om Mobility Denmark
Mobility Denmark repræsenterer bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, samt finansierings- og leasingselskaber.
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Politikere fra Københavns Storkreds på besøg hos Semler Mobility i København17.3.2026 10:31:08 CET | Pressemeddelelse
Folketingskandidater var den 13. marts 2026 på værkstedsbesøg i København. Her var fokus på samspillet mellem politiske rammevilkår og bilbranchens arbejde med den grønne omstilling.
Politikere fra Københavns Omegns Storkreds på værkstedsbesøg i Gladsaxe17.3.2026 10:23:37 CET | Pressemeddelelse
Folketingskandidater besøgte den 10. marts 2026 Audi i Gladsaxe. Her var fokus på samspillet mellem politiske rammevilkår og bilbranchens arbejde med den grønne omstilling.
Mobility Denmark roser Radikale Venstre for forslag om afskaffelse af registreringsafgiften på elbiler16.3.2026 17:44:16 CET | Pressemeddelelse
Mobility Denmark roser Radikale Venstre for at ville fjerne registreringsafgiften på elbiler permanent, inden den begynder at blive indfaset fra næste år.
Stabilt bilsalg i Norden i februar11.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bilsalget i de nordiske lande lå samlet set tæt på sidste års niveau i februar. Samtidig fortsætter elbiler med at fylde mere i nybilsalget på tværs af regionen.
Elektrisk bilsalg i februar1.3.2026 07:50:44 CET | Pressemeddelelse
Elbilerne var populære i februar, hvor de slog endnu en rekord på det danske bilmarked: 94,4 procent af nye personbiler til private kørte på el.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

