
Brug for at flere unge og flere kvinder vælger elektronik

På den baggrund ønsker branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg, at der bliver skruet op for uddannelsen af f.eks. elektronikingeniører, samtidig med at vi får flere kvinder til at søge den vej.
- Der er et stort behov for, at vi får uddannet flere inden for elektronik. Beskæftigelsen er tårnhøj, og virksomhederne oplever hård konkurrence om at få medarbejdere med de rette kompetencer inden for elektronik, siger Rikke Hougaard Zeberg.
DI Digitals analyse viser, at erhvervslivet bredt og i stigende omfang efterspørger ingeniører inden for elektronik. Eksempelvis har medicinalindustrien fordoblet deres brug af ansatte med disse kompetencer over en 10-årig periode. Også it-konsulenter og informationstjenester tiltrækker flere og flere. Beskæftigelses-frekvensen ligger ligeledes højere for uddannelser inden for elektronik end andre uddannelser på samme niveau.
Udover at få flere igennem uddannelsessystemet med disse kompetencer, mener DI Digital også, at der skal lokkes flere unge kvinder til at tage en elektronikuddannelse. Kun 9 pct. af de elektronikuddannede er kvinder.
- Et af de greb, som vi ikke har været så gode til i Danmark, er at få flere kvinder ind på ingeniøruddannelserne inden for elektronik – og det skal vi gøre en ekstra indsats for nu og i de kommende år. Vi skal ind og arbejde med vores kultur allerede i folkeskolen, så vi kan få flere kvinder til at interessere sig for de matematiske og naturvidenskabelig fag. Her kan vi helt sikkert lære noget fra andre lande, som er lykkedes med at få flere kvinder ind på disse studieretninger, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Et digitalt land som Danmark er afhængig af elektronik. Det ses også med den stigende efterspørgsel efter elektronikkompetencer i flere brancher. Veluddannede med kompetencer er afgørende for Danmark, fordi der er skarp konkurrence med f.eks. Kina, og andre lande som skubber på den digitale udvikling. Derfor er det ifølge DI Digital ekstra vigtigt at få flere igennem ingeniøruddannelserne med fokus på elektronik.
- Det er ikke kun i Kina, at der skal produceres og udvikles elektronik. Danmark har et godt udgangspunkt med rigtig mange virksomheder i forskellige brancher, som igennem elektronik bidrager til vores højt digitaliserede samfund – og det gælder både i form af produktion og udvikling. Derfor er det ekstremt vigtigt, at vi som samfund bliver ved med at føde ind med de fornødne kompetencer, siger Rikke Hougaard Zeberg.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Links
Information om DI Digital
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
DI og KPMG: Behov for et markant gearskifte i kampen mod cyberkriminalitet28.10.2025 12:01:40 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra DI Digital og KPMG viser, at truslen fra cyberkriminalitet presser danske virksomheder på flere fronter. Resultaterne peger på behovet for en massiv oprustning hos både myndighederne og i erhvervslivet, hvis Danmark skal stå stærkere mod de digitale trusler.
Hvordan styrker vi indsatsen mod cyberkriminalitet i Danmark?21.10.2025 09:10:23 CEST | Presseinvitation
Cyberkriminalitet udgør en stigende trussel mod det danske erhvervsliv. Derfor er det afgørende med et tæt samarbejde om at beskytte vores virksomheder og samfund bedre. Dansk Industri og KPMG præsenterer nu et nyt initiativ, som skal styrke Danmarks evne til effektivt at imødegå truslen fra cyberkriminelle.
DI: Brug for massive investeringer i digitale motorveje20.10.2025 09:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Europa befinder sig i en kritisk situation i den globale magtkamp om fremtidens teknologier. En ny analyse fra Dansk Industri og Boston Consulting Group(BCG) viser, at det europæiske investeringsgab i telekommunikation er alarmerende: Vi mangler investeringer for hele 270 milliarder euro frem mod 2040, hvis regionen skal matche tempoet og ambitionsniveauet i den digitale globale konkurrence.
DI: Nu skal AI skabe vækst og styrke konkurrenceevnen i EU8.10.2025 11:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag præsenteret sin nye strategi for, hvordan EU i langt større omfang tager kunstig intelligens i brug i erhvervslivet og i det offentlige. Ifølge Dansk Industri vidner ”Apply AI Strategy” om et helt nødvendigt skifte fra regulering til konkret anvendelse af kunstig intelligens i Europa.
DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer20.8.2025 13:22:38 CEST | Pressemeddelelse
DI Digital, der er DI’s branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har holdt generalforsamling onsdag den 20. august 2025, hvor der blev valgt følgende tre nye medlemmer til bestyrelsen.
