Brød, Bog og Bio i Næstved

”Brød, Bog og Bio”, som startede i foråret 2019 i Næstved, er et samarbejde mellem Næstved Bibliotek og Nordisk Film Biograf. Denne gang skal vi se filmen "Mothering Sunday" med Odessa Young, Josh O'Connor, Olivia Colman og Colin Firth i hovedrollerne.
Stævnemøde mellem herskab og tjenestefolk
Bogen "Helligdag" (2017) er skrevet af Graham Swift. - Der var engang …. Fortællingen begynder som om et rigtigt eventyr med udgangspunkt i hændelserne denne ene dag. Det udvider sig til også at være en fortælling om et langt kvindeliv og en refleksion over erindringens væsen. Samtidig giver romanen et fornemt tidsbillede af England efter 1. verdenskrig, forholdet mellem herskab og tjenestefolk, sorg over døde sønner og nye teknologiske vidundere som bilen. Kort sagt, bogen begynder med et stævnemøde, men udvider sig og rummer flere årtier.
Et liv forandres
Filmen "Mothering Sunday" er en britisk romantisk dramafilm fra 2021. En forårsdag i 1924 har tjenestepigen Jane Fairchild en fridag samme dag som hendes arbejdsgiver familien Niven. De er til forlovelsesfrokost hos naboens søn, Paul, og hans udkårne Emma. I syv år har Jane og Paul haft en hemmelig affære. Ligesom ”The Nivens” tilhører Paul det britiske aristokrati. Jane er forældreløs. Det er første gang, at Paul og Jane kan mødes i hans soveværelse. Det er deres sidste dag, som elskende par, men også den dag, hvor Janes liv forandres efter nogle timers skjult lidenskab. Det unge par spilles af Odessa Young og Josh O’Connor og parret Nivens spilles af Olivia Colman og Colin Firth. Filmen er instrueret af Eva Husson efter et manuskript af Alice Birch.
Biblioteket bestiller bogen hjem i god tid. Den kan afhentes og lånes på Næstved Bibliotek i Info-skranken fra mandag den 11. april.
Aftenens program i biografen:
Fra kl. 17.00-17.15 – velkomst i loungen – oplæg om bogen bag filmen over en kop kaffe/ te og en småkage.
Fra kl. 17.30-ca. 19.20 - vi ser filmen ”Mothering Sunday”
Fra kl. 19.30-ca. 20.30 – vi spiser i loungen, mens vi taler om filmen og bogen.
Menu: En let anretning
Drikkevarer: der er kildevand på bordene. Ekstra drikkevarer kan købes.
Samlet pris for kaffe, spisning og biograf: 200 kr. Prisen er baseret på tilmelding før arrangementet. Billetter købt over nettet kan vises via tilsendt mail eller billet i NFB’s app.
Billetter købes på: https://www.nfbio.dk/order/b201444111-16466395921f39de8728f/seats
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Martin Rosvang JensenKulturformidlerNæstved Bibliotek og Borgerservice
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Den litterære cocktail18.12.2025 10:16:58 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 8. januar kl. 19.00-21.00 inviterer Næstved Bibliotek i samarbejde med Høgh’s Cocktailbar til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement med fokus på Den store Gatsby af F. Scott Fitzgerald.
Glumsø Bibliotek fejrer 45 års jubilæum15.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Læg vejen forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 8. januar kl. 15:00 – 17:00, hvor der viftes med flaget i anledning af 45-års jubilæet for bibliotekets åbning.
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


