Bordet er dækket med dansk design
4.5.2021 10:19:02 CEST | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse

Dansk design har gennem tiden høstet stor anerkendelse rundt omkring i verden for sin formgivning, bæredygtighed og funktionalitet. Susse Fischer har skrevet en portrætbog om fem af de designere og kunsthåndværkere fra vores tid, der i den grad har været med til at give de danske borde et æstetisk udtryk. Men hvordan går vejen fra den første idé til det færdige produkt? Det fortæller og viser Susse Fischer i bogen, hvor hver designers ikoniske brugskunst præsenteres.
Bogen viser også nogle af de prototyper, som aldrig blev sendt til produktion, for Susse Fischer vil gerne tegne et nuanceret billede af designerne, som hun har haft den ære at kende personligt eller arbejde sammen med, ved at give et letlæseligt indblik i, hvordan designernes arbejdsproces tager sig ud. For både de designs, vi kender, og de designs, der aldrig blev til andet end prototyper fortæller meget om designernes personligheder. Susse Fischer har bestræbt sig på at skrive en bog, der både afspejler de fem designeres produkter og deres personligheder.
Når bordet dækkes med dansk design, indbyder det også til at samle venner om et godt måltid. Derfor afsluttes hvert portræt med opskrifter på en treretters menu, der er sammensat ud fra designernes livretter. Opskrifterne er med til at understrege, at der er tale om brugskunst, der skal anvendes i hverdagen, og som kan bruges igen og igen og samle venner og familie om gode måltider og oplevelser.
Susse Fischer er uddannet bygningsarkitekt fra Det Kongelige Kunstakademi og har sin egen tegnestue. Derudover har hun været ansat i Dansk Designråd, der i dag kaldes Dansk Designcenter, og har derigennem mødt nogle af tidens mest anerkendte arkitekter og designere. Hun er er i dag medlem af Designrådet og er selv designeren bag Øresundstoget, indretning af Parken, ombygninger af Axelborg, indretningen af flykabiner for SAS og mange andre projekter.
Fakta om bogen:
Title: Bordet er dækket med dansk design
Forfatter: Susse Fischer
Fotograf: Ture Andersen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740669817
Sidetal: 352
Vejl. pris: 349,95 kr.
Udgivelsesdato: 4. maj 2021
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Ny roman: Rasende kvinder i små, trækfulde huse18.3.2026 11:37:00 CET | Pressemeddelelse
Humoristen Gunnhild Øyehaug er tilbage med en finurlig roman om en enlig kvindelig forfatter i et hus på en bakke. Den anmelderroste roman Her kommer solen udkommer nu på dansk.
Danmarks første kvindelige kriminalbetjent10.3.2026 13:54:01 CET | Pressemeddelelse
D. 15. januar 1920 blev Ellen Jensen-Saltø ansat ved Københavns Politi som kriminalbetjent. Den første kvinde i Danmark med den titel. Tidligere kriminalinspektør og forfatter Frode Z. Olsen er dykket ned i Ellen Jensen-Saltøs efterladte kildemateriale og gjort hende til hovedpersonen i en dokumentarbog om hendes baggrund og pionerindsats som kvinde i dansk politi.
Dyrehavens historie udfoldes i et pragtværk9.3.2026 12:40:57 CET | Pressemeddelelse
Dyrehaven nord for København er Danmarks mest besøgte rekreative område, og dets historie rummer alt fra kongelige jagter til Bakkens Pjerrot og syngepiger. Niels Christensen har brugt flere år på at studere de historiske kilder, som hans firbindsværk – Dyrehaven – Jægersborg Dyrehave og de omliggende skoves historie fra oldtid til nutid – er baseret på. Få hele historien om området, der både kan betegnes som kongens jagtmark og folkets have.
En roman om doktor Glas og magtmisbrug9.3.2026 09:23:00 CET | Pressemeddelelse
Malin Lindroths roman En anden doktor Glas er en skildring af magtmisbrugets anatomi, en slags havareret undersøgelse, hvor grænserne mellem den, der efterforsker, og den, der efterforskes, snart opløses. Den udkommer nu på dansk.
Vild fortælling om Tysklands moderne kulturhistorie6.3.2026 12:04:00 CET | Pressemeddelelse
I En plads i solen beskriver litteraterne Adam Paulsen og Rasmus Vangshardt den tyske livsreformsbevægelse, der begyndte som en protestbevægelse i slutningen af 1800-tallet og siden har sat sit præg på tysk kultur og politik fra det yderste højre til det yderste venstre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
