Bogposer fra biblioteket

I uge 4 blev der pakket flere end 100 bogposer på bibliotekerne i Næstved. Og nu, hvor restriktionerne omkring nedlukning er forlænget frem til søndag den 28. februar, fortsætter ordningen med pakning af bogposer i uge 6 og uge 8 med deadline om tirsdagen kl. 17.00.
I uge 6 er sidste frist for at bestille en bogpose fra biblioteket tirsdag den 9. februar kl. 17.00. Det kan være, at du ønsker gode billedbøger til oplæsning eller måske en spændende krimi. Der kan være op til 5 bøger i hver pose. Desværre kan vi ikke garantere, at vi kan pakke bestemte titler, da vi ikke har mulighed for at skaffe bøger fra andre biblioteker. Du kan eventuelt ønske en bestemt genre eller fagbøger om et bestemt emne. Og så vil vi gøre vores bedste for at imødekomme dine ønsker. Det er vigtigt, at du præciserer, hvilke aldersgrupper bøgerne skal være til. Det kan også være, at du stadig har reserverede bøger på reserveringshylden, som du ikke har kunnet hente. Så kan du bestille en bogpose og få dem udleveret nu.
Bestil en bogpose
Det er vigtigt, at du skriver dit fulde navn og fødselsdato, så vi kan udlåne bøgerne til dig. For at bestille en bogpose, skal du være oprettet som låner på biblioteket. Hvis du ikke allerede er det, kan du gøre det med NemId ved at trykke på "Log ind" og "Ny bruger" og udfylde formularen på ww.naesbib.dk.
Næstved Bibliotek: pthor@naestved.dk
Fensmark Bibliotek: nstfe@naestved.dk
Fuglebjerg Bibliotek: nstfu@naestved.dk
Glumsø Bibliotek: nstgl@naestved.dk
Korskilde Bibliotek: mtnie@naestved.dk
Udlevering af bogposer på forskellige lokaliteter:
Næstved: Helsam, Ringstedgade 5, 4700 Næstved - fra torsdag den 11. februar og frem til lørdag den 13. februar i butikkens åbningstid.
Fensmark: Shell Fensmark, Næstvedvej 43 A, Fensmark, 4684 Holmegaard - fra torsdag den 11. februar og frem til lørdag den 13. februar i butikkens åbningstid.
Fuglebjerg: SuperBrugsen, Byagervej 3, 4250 Fuglebjerg - fra torsdag den 11. februar og frem til lørdag den 13. februar i butikkens åbningstid.
Glumsø: SuperBrugsen, Østergade 8, 4171 Glumsø - fra torsdag den 11. februar og frem til lørdag den 13. februar i butikkens åbningstid.
Korskilde Bibliotek foregår ved biblioteket torsdag den 11. februar i tidsrummet kl. 16-18.00
Ved afhentning skal du oplyse dit navn og det nummer, som du får tildelt fra Biblioteket.
Først til mølle
På hvert bibliotek er der to personer til at pakke poserne. Og vi vil pakke så mange som overhovedet muligt. Da vi ikke ved, hvor mange bestillinger vi får, er det først til mølle, så skynd dig at bestille, dog senest tirsdag den 9. februar kl. 17.00!
Vi har naturligvis vasket og sprittet hænder inden pakning af bøgerne, og vi holder god afstand.
Kontakter
Vibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Åbningsfest for Næstveds nye børnebibliotek12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Kulturnatten fredag den 3. oktober er der fest på Næstved Bibliotek. Vi indvier det nye flotte børnebibliotek, og alle er inviteret med. Festen varer fra kl. 16.00-20.00.
Tankevækkende dukketeater på Næstved Bibliotek - den sandfærdige historie om de tre små grise10.9.2025 10:56:32 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 20. september kl. 10:30 – 11:15 inviterer foreningen Levende Demokrati Næstved til spændende og sjovt børneteater i anledning af Næstved Demokratidag på Næstved Bibliotek. Her kan de ca. 5-10-årige og medfølgende voksne opleve teatret De Røde Hestes alternative opsætning af historien om de tre grise og den store, stygge ulv. For er ulven nu så styg, når det kommer til stykket?
Gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved8.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitets livestreamede foredrag har i flere år været virkelig populære. Nu venter en ny sæson med seks spændende foredrag på udvalgte tirsdage. De vises i Bio Næstved som et samarbejde mellem biografen og Næstved Bibliotek og Borgerservice.
Bog, Bøf & Bif i Glumsø - the Life of Chuck4.9.2025 11:22:35 CEST | Pressemeddelelse
Mandag d. 6. oktober kl. 17:45 - 22:00 er der igen Bog, Bøf & Bif i Glumsø, det fælles samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf. Aftenen starter med spisning i Rejseladen for derefter at fortsætte med litterære input i biografen inden aftenens film.
Klassisk Lytteklub3.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer til en ny sæson i Klassisk Lytteklub. Her lytter vi til klassisk musik og deler oplevelsen med hinanden. Vi mødes første gang fredag den 26. september kl. 13.00-14.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum