Blev millionær på Braithwaites debutmål: ”Han er en kammerat!”

Et system med ni helgarderinger og fire sikre kampe gav søndag den helt store bonus i Tips for en mand fra Midtsjælland. Helt præcis vandt han 1.000.378 kroner på den enlige 13’er og tre 10’ere.
Og det kom bag på manden med vindersystemet.
”Jeg fik en besked på telefonen, hvor der stod: ’Tillykke, du har vundet!’, og så stod der et 1-tal, og så tre 0’er, og så et punktum, og så 378. Jeg lå og kiggede på telefonen, men jeg troede ikke på det. Jeg troede, at der var et eller andet galt,” fortæller den heldige tipper, som foretrækker at forblive anonym.
I sidste ende måtte han ringe til Danske Spil, før han endelig troede på sit eget held.
”Så ringede jeg til Danske Spil, og så fik jeg at vide, at jeg havde vundet en enlig 13’er. Plus det løse. Så sagde jeg ’mange tak’,” fortæller manden med et grin.
13’eren kom blandt andet i hus takket være et sikkert – og meget vovet - 2-tal i kamp nummer ni. Her havde manden fra Midtsjælland tippet imod tipskuponens største favorit, Athletic Bilbao, da holdet tog imod Espanyol, som havde danske Martin Braithwaite i startopstillingen i sin første kamp for klubben siden skiftet fra FC Barcelona.
Bilbao sad solidt på det meste af kampen, indtil Martin Braithwaite gjorde sin midtsjællandske landsmand en kæmpe tjeneste med kampens eneste kasse med bare syv minutter tilbage af kampen.
”Og så var det danskeren, der gjorde det! Jo, ham Braithwaite er jeg glad for lige i øjeblikket. Han er en kammerat!” udbryder den nyslåede millionær.
Samme sikre hver uge
Udover det sikre 2-tal i Espanyols kamp, så bød vinder-kuponen også på sikre 2-taller i kampene FC Midtjylland-AaB, Lyngby-Randers og Augsburg-Hertha.
Og det er nu ikke fordi, at tipperen havde særlig fidus til nogle af udeholdene.
”Nej, jeg har tidligere prøvet at spille på de hold, som er favoritter, men så vinder de ikke alligevel, så nu holder jeg bare de samme fire sikre hver uge: 2-taller i kamp nummer 3, 6, 9 og 12. Det har jeg gjort i hvert fald et år nu,” forklarer manden om sit millionær-system, som han ’med meget stor sandsynlighed’ kører videre med i næste uge.
I det hele taget kommer millionen ikke til at vende op og ned på tilværelsen på Midtsjælland.
”Nu skal der ryddes lidt op i økonomien. Jeg skylder en del på huset, så det er rart at kunne barbere lidt af toppen. Og vi har også lige fået lavet nye kloakker og en ny vej og sådan noget... og så kan det da også godt være, jeg får en todo-listen fra konen,” siger millionæren fra Midtsjælland.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Drømte om at invitere familien på solferie - så købte hun et skrabelod…5.1.2026 11:18:10 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Midtsjælland vandt rejsegavekort til en værdi af 200.000 kroner på skrabeloddet ’Verdens Vildeste Polarrejse’ – men rejseplanerne går nu mere i retning af sydens sol og varme.
2026 starter med et brag: Dansker vinder 10 millioner kroner i Lotto4.1.2026 08:23:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker kan nu kalde sig mangemillionær med en gevinst på 10 millioner kroner efter årets første trækning i Lotto. Se her, hvor kuponen med de syv rigtige vindertal er købt.
Danske Spil efterlyser 3 millionærer29.12.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Er du millionær uden at vide det? Danske Spil uddelte 1. juledag millioner til 29 heldige danskere – men mangler stadig at finde 3 af vinderne.
Danske Spil fortsætter millionregn - små 10 millioner til to danskere27.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
For anden dag i træk uddelte Danske Spil i går mange millioner til heldige danskere. 1. juledag blev 29 danskere millionærer på Lotto, og 2. juledag vandt to danskere næsten ti millioner kroner på Eurojackpot.
Her landede alle Det Store Jule Lottos millioner: 29 danskere fra hele landet er nu julemillionærer26.12.2025 08:58:07 CET | Pressemeddelelse
Ikke færre end 29 danskere fik sig torsdag aften en forsinket julegave fra Danske Spil – af den slags, der IKKE skal byttes. Se her, hvor alle de heldige vindere kommer fra.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

