Blå Kors' butikker genåbnede med rekordsalg: "Vi mærker en kæmpe opbakning fra kunderne"
8.3.2021 06:41:36 CET | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse

Der er kommet godt i gang genbrugsbutikkerne igen efter, at de igen kunne få lov til at slå dørene op, ligesom landets detailbutikker.
Hos den sociale hjælpeorganisation Blå Kors, som driver 55 genbrugsbutikker over hele landet, har det være en forrygende åbningsuge, fortæller Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug:
"Vi åbnede med et brag, og flere butikker havde endda et rekordstort salg. Nogen solgte langt mere, end da vi for eksempel havde 125 års-jubilæumsdag i februar sidste år, hvor vi dengang kørte med særlige tilbud", siger han og sender en stor tak til kunderne:
"Vi mærker en kæmpe opbakning fra kunderne. Tak til danskerne for at vende tilbage til genbrugsbutikkerne. Vi har rigtig mange varer på lager, fordi vi har været så heldige at få doneret så mange nye ting under coronanedlukningen, så vi fylder op på hylderne hele tiden."
God afstand og respekt for hinanden
For at kunne leve op til sundhedsmyndighedernes retningslinjer og gøre kundeoplevelsen så god som mulig, har Blå Kors udpeget en coronavagt i alle butikkerne, som bærer en synlig, gul badge.
Derudover har man i nogle af butikkerne lavet ensretning for at undgå for tæt kontakt og indført særlige systemer for at styre, hvor mange kunder, der er i butikken ad gangen.
"Kunderne er rigtig gode til at holde afstand og respektere hinanden. Samtidig gør de frivillige det simpelthen så godt og er virkelig kreative. I nogle butikker har man for eksempel lavet en ordning med tøjklemmer, hvor kunderne får en klemme på tøjet, når de går ind i butikken og skal aflevere den igen, når de går ud. På den måde kan vi holde øje med, om der er det antal kunder i butikken, som der må være," siger Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
Også genåbning til landets største genbrugsbutik
Størstedelen af Blå Kors' genbrugsbutikker åbnede i uge 9, mens en række af butikkerne venter med genåbning til uge 10. Det gælder blandt andet Blå Kors' store genbrugscenter i Horsens, som er landets største genbrugsbutik.
Genbrugscentret i Horsens er over 5.000 kvadratmeter, så derfor har man arbejdet på at finde en løsning, hvor man kan åbne butikken på samme måde som de øvrige.
"Vi har måtte tage nogle særlige forholdsregler og forberedt os grundigt, fordi det er en helt anden butiksstørrelse. Vi har nu fundet en løsning, så vi kan åbne på en måde, som er tryg for både kunder og frivillige," siger Anders Christensen.
Udover fysiske genbrugsbutikker driver Blå Kors også en webshop med genbrugstøj og ting til hjemmet, som har oplevet ekstra stor travlhed, mens butikkerne havde lukket.
Kontakter
Anders ChristensenChef for Blå Kors Genbrug
Tlf:21 12 21 20acn@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
74-årige Conny kommer hver dag: ”Uden værestedet ville jeg ikke komme ud ad døren”14.9.2026 08:39:32 CEST | Pressemeddelelse
Den Blå Sociale Café har i mere end 30 år været et fast holdepunkt for mennesker i udsatte livssituationer i Hjørring. En af dem er 74-årige Conny, der har været med siden begyndelsen. Nu er værestedet i fare for at miste sin kommunale støtte og dermed lukningstruet.
Her åbner Blå Kors ny genbrugsbutik25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Blå Kors Genbrug har nu fundet lokalerne til sin nye butik i Næstved. Den 1.200 kvadratmeter store genbrugsbutik forventes at slå dørene op i slutningen af oktober.
Ny undersøgelse: Tre ud af fire unge føler et pres for at drikke alkohol19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alkohol fylder meget i sociale sammenhænge, lyder det fra danskerne i en ny undersøgelse fra Voxmeter, og særligt de unge oplever et forventningspres. Det er bekymrende, mener Blå Kors Danmark.
Ny undersøgelse: Flere danskere vælger alkoholen fra28.7.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af ti danskere har inden for det seneste år bevidst valgt alkohol fra i en periode. Samtidig er andelen, der vælger en helt alkoholfri livsstil, steget markant. Det viser en ny undersøgelse fra Voxmeter for Blå Kors Danmark, der peger på, at alkoholkulturen er i forandring.
Ny undersøgelse: Flere danskere ønsker, at alkohol fylder mindre30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten to ud af tre danskere mener, at der er behov for en ændret alkoholkultur med mindre alkohol i Danmark ifølge en ny undersøgelse, som Voxmeter har foretaget på vegne af Blå Kors Danmark. Det er en stigning siden sidste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



