Berit Kjær Petersen bliver ny centerchef i Furesø Kommune
28.1.2020 12:04:42 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse

Berit Kjær Petersen kommer fra en stilling som sekretariatschef i Kalundborg Kommune og medbringer solid erfaring med ledelse, politik, udvikling og drift – også fra ansættelser i stat og politiske organisationer.
Hun har fokus på udvikling af organisationer ud fra en helhedsorienteret tilgang, og en effektiv anvendelse af ressourcer med respekt for medarbejdere og politiske ønsker.
”Jeg ser utrolig meget frem til at begynde i Furesø, og jeg har stor ydmyghed over for den opgave, jeg skal i gang med. Det er en ny kommune og en ny kultur, som jeg skal sætte mig ind i. Men jeg oplever også, at kommunens værdier er værdier, som jeg selv vægter højt. Det er vigtigt for mig med tillid, ansvar og menneskelig ordentlighed i hverdagen, og som jeg forstår det på kommunaldirektør Steen Vinderslev, præger det også Furesø,” siger Berit Kjær Petersen.
Som centerchef vil Berit Kjær Petersen især gerne udfordre kommunen og sig selv ved at tage brugernes perspektiv.
”Mit udgangspunkt er ofte et udefra og ind-perspektiv. Det, der driver mig, er, hvordan vi hele tiden gør os bedre og udfordrer os selv blandt andet ved at samarbejde på tværs af organisationen til gavn for brugere og borgere. Det kræver, at vi kan sætte os i deres sted”, fortæller hun.
Furesøs kommunaldirektør, Steen Vinderslev, fortæller, at det er et enigt ansættelsesudvalg, der nu glæder sig til at byde Berit velkommen.
”I ansættelsesudvalget var vi ikke i tvivl. Berit er et stærkt kort; en rodfæstet leder med en meget stærk ledelsesmæssig ballast. Hun kommer med en stor faglig bredde med erfaring, både fra flere af centerets arbejdsområder og fra andre dele af kommunens virksomhed. Med Berit har vi valgt en kandidat med stærke ledelsesmæssige værdier, der falder i god tråd med Furesøs om inddragelse, dialog og ordentlighed."
Han tilføjer, at Berit Kjær Petersen er udvalgt efter stor interesse for stillingen i et felt på 39 ansøgere.
Med sine 10 års erfaring inden for personaleledelse, organisationsudvikling og en god portion politisk tæft vil Berit være den helt rette for Center for Økonomi og Ressourcer. Berit har første arbejdsdag 2. marts, hvor hun afløser Claus Holm, leder af afdelingen for Udvikling og Kommunikation. Claus Holm trådte ind som konstitueret, da daværende centerchef Tine Gram blev udnævnt til ny velfærdsdirektør i Furesø Kommune 1. august 2019.
Furesøs nye centerchef kunne fejre 50 års fødselsdag i 2019 og er cand. oecon. fra Århus Universitet. I hjemmet i Roskilde har hun ægtefælle og tre børn på henholdsvis 17, 14 og 14 år.
Nøgleord
Kontakter
Steen Vinderslev, kommunaldirektør i Furesø Kommune, tlf. 7216 5100
Berit Kjær Petersen, kontakt Furesø Kommunes kommunikationsafdeling på tlf. 2716 5283
Billeder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Mie Carstensen bliver ny centerchef i Furesø Kommune30.9.2026 15:00:40 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt ansættelsesudvalg har valgt Mie Carstensen som ny centerchef for Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale Indsatser. Hun kommer med mere end 20 års erfaring fra velfærdsområdet og har været leder i både Københavns Kommune og Region Hovedstaden.
Fællesskaber tog imod under byvandring i Farum Midtpunkt25.9.2026 14:36:37 CEST | Pressemeddelelse
Ildsjæle og fællesskaber i Farum Midtpunkt åbnede dørene under byvandring i kulturugen Lun på Kultur. Furesø Museer stod for arrangementet, og interesserede var mødt talstærkt op.
Furesø-elever i top: Nummer 2 i læsning på landsplan24.9.2026 13:10:21 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes elever leverede et flot resultat i læsning ved folkeskolens afgangsprøve i sommer. Kommunen placerer sig som nummer 2 ud af landets 98 kommuner på baggrund af folkeskoleelevernes resultater i læseprøven.
Lun på Kultur åbner dørene for et væld af oplevelser17.9.2026 13:12:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er lagt op til fælles oplevelser, spændende arrangementer og møder på tværs, når kulturugen Lun på Kultur starter på mandag 21. september. Temaet er ensomhed, og alle kan være med.
Varm op til Lun på Kultur med en sang15.9.2026 10:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 21. september skydes kulturugen Lun på Kultur i gang med et oplæg om sundhedssang i Farum Kulturhus kl. 16.30. Programchef Lasse Skovgaard fra Sangens Hus fortæller, hvorfor det er sundt at synge, og undervejs er der sangøvelser, så man kan mærke det. Foredraget indledes med en åbningstale ved Mehmet Anik, formand for Kultur, Fritid og Idræt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
