Barnets Blå Hus åbner nyt støttetilbud til børn og familier på Læsø

1-2 børn i hver folkeskoleklasse vokser op i en familie, hvor en af forældrene har et alkoholmisbrug.
Det er de børn og deres familier, som Barnets Blå Hus i Frederikshavn arbejder for at hjælpe gennem professionel terapi og socialt samvær med andre i en lignende situation. En hjælp, som nu bliver muligt at tilbyde på Læsø.
Barnets Blå Hus har indgået et samarbejde med Læsø Kommune om at åbne en satellitafdeling på øen pr. 1. februar 2021.
"Der er i dag ikke nogen tilbud til børn fra familier med misbrug på Læsø, så jeg er virkelig glad for og stolt over, at vi nu kan åbne et tilbud. Jeg har længe gerne ville åbne på Læsø, fordi det er en af de kommuner i Danmark, hvor der er et markant højere indtag af alkoholindtag i hjemmet sammenlignet med gennemsnittet," siger Irene Lerche, som er leder af Barnets Blå Hus i Frederikshavn.
Afgørende hjælp til børn
Også formanden for Social- og Sundhedsudvalget i Læsø Kommune, Lone Broe Christiansen, ser frem til, at Barnets Blå Hus kan tilbyde hjælp til øens børn:
"Børnene skal have hjælp til at håndtere deres situation, og de skal have hjælp, så de får ressourcen til at kunne klare deres barndom, ungdom og voksenliv. Netop den hjælp kan Barnets Blå Hus give. Med dette tiltag investerer Læsø Kommune ressourcer i at begrænse risikoen for, at børn skades i deres personlige, sociale og skolemæssige udvikling, fordi en sådan opvækst kan resultere i alvorlige senfølger i voksenlivet. Barnets Blå Hus arbejder med hele familien og de samarbejder med hele familien,” siger hun.
Den nye afdeling på Læsø er blevet en realitet takket være midler fra Socialministeriets ensomhedspulje, som er blevet afsat til at modvirke ensomhed i syv nordjyske kommuner. Derudover giver Læsø Kommune også penge til driften af afdelingen og stiller lokaler til rådighed.
Åbner for børn og familier til marts
Barnets Blå Hus' afdeling på Læsø får adresse i den gamle præstegård på Doktorvejen 1 i Byrum og vil have åbent hver tirsdag fra kl. 11.00 – 18.00. Det bliver psykoterapeut Mogens Hejslet, som skal stå for afdelingen og hjælpe både børn og familier.
"Vi rykker ind 1. februar og begynder at indrette lokalerne, og så håber vi at starte den første børnegruppe op til marts. Vi har allerede i dag et godt samarbejde med kommunens sagsbehandlere og ønsker at samarbejde bredt med socialrådgivere, lærere og pædagoger," siger Mogens Hejslet.
Der vil både være tilbud om børnegrupper, forældregrupper, forældresparring og individuel terapi samt sociale aktiviteter for familierne.
Kontakter
Irene LercheLeder af Barnets Blå Hus Frederikshavn
Tlf:61241457irl@blaakors.dkAnette HelligsøJournalist
Tlf:31 37 38 16ahe@blaakors.dkBilleder

Links
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Blå Kors Genbrug i Rødovre fejrer 5 år med 25 procent på alt i butikken6.10.2025 09:18:39 CEST | Pressemeddelelse
I fem år har de lokale i Rødovre kunne gøre et godt køb i Blå Kors’ genbrugsbutik på Islev Torv. Det markerer butikken med 25 procent rabat på alle varer lørdag den 11. oktober kl. 10-14.
Synets Dag: Flere end 550 udsatte danskere får gratis synstest og briller2.10.2025 08:59:31 CEST | Pressemeddelelse
32 Louis Nielsen-butikker åbner for første gang landet over efter normal åbningstid for at give gratis synstest med sundhedstjek og briller til udsatte danskere tilknyttet Blå Kors Danmark.
30 år med værested for byens udsatte29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Blå Sociale Café i Hjørring har i 30 år været et mødested for mennesker i svære livssituationer. Det markerer caféen den 1. oktober med en jubilæumsreception.
Hobro IK giver gratis fodboldoplevelser til Blå Kors-beboere24.9.2025 08:23:29 CEST | Pressemeddelelse
Ny aftale med Hobro IK sikrer beboerne på botilbuddet Blå Kors Rold Skov i Arden gratis adgang til stadion og fællesskab omkring fodbold.
Den Blå Sociale Café i Hjørring får ny leder18.9.2025 07:37:35 CEST | Pressemeddelelse
Lenette Schultz Nielsen bliver ny leder af Den Blå Sociale Café i Hjørring, som er et værested for byens udsatte og ensomme borgere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum