Baltic Pipe-forbindelse kan styrke forsyningssikkerhed under genopbygningen af Tyra-platformen
9.1.2019 10:45:00 CET | Energinet | Pressemeddelelse
Når Tyra-platformen i Nordsøen skal genopbygges i perioden fra september 2019 til juli 2022, så vil det danske gassystem være mere sårbart end sædvanligt, selvom analyser viser, at forsyningen til danske og svenske kunder kan opretholdes primært ved hjælp af importeret gas fra Tyskland.
Siden 1987 har Tyra-feltets anlæg været den vigtigste forsyningskilde til danske og svenske gasforbrugere, og derfor udfordrer genopbygningen forsyningssikkerheden.
Men nu viser en opdatering af tidsplanen for Baltic Pipe projektet, at gas fra Norge vil kunne flyde til Danmark tidligere end forventet, og dermed vil den norske gas kunne lette presset på den danske forsyningssikkerhed i en del af perioden, hvor Tyra genopbygges.
- Muligheden for at transportere norsk gas til Danmark under lukningen af Tyra-feltet er en rigtig god nyhed for forsyningssikkerheden på det danske gasmarked. Selvom vi kan opretholde forsyningssikkerheden ved hjælp af gaslagrene og gas fra Tyskland, så vil forbindelsen til Norge gøre det danske gassystem mindre sårbart overfor forstyrrelser, siger Torben Brabo, administrerende direktør i Energinet Gas TSO.
Det samlede Baltic Pipe projekt, der skal forbinde Norge, Danmark og Polen, er planlagt til at blive sat i drift første oktober 2022, men der arbejdes nu efter en officiel tidsplan, hvor gas kan transporteres fra Norge til Danmark allerede fra januar 2022.
- Formålet med Baltic Pipe er først og fremmest at styrke og integrere det europæiske gasmarked og bidrage til at nå de europæiske klimamål, men det her er en velkommen bonus, siger Torben Brabo, administrerende direktør i Energinet Gas TSO.
Selvom tidsplanen nu er på plads, er der fortsat en naturlig usikkerhed om startdatoen for forbindelsen til Norge, da den som altid ved store projekter kan påvirkes af uforudsete hændelser.
Da muligheden for at transportere norsk gas til Danmark tidligere end ventet kan påvirke priserne i markedet, har Energinet informeret markedet med en såkaldt REMIT-meddelelse.
Nøgleord
Kontakter
Torben Brabo, administrerende direktør, Energinet Gas TSO, 23 33 87 17
Christian Allan Rutherford, cheføkonom i Gasmarkedsudvikling, Energinet, 23 33 89 08
Links
Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Efter Forsyningstilsynets påbud: Energinet fortsætter den puljerede sagsbehandling uændret8.9.2026 09:01:02 CEST | Pressemeddelelse
Energinet indførte i maj 2026 skærpede krav til modenhed, fremdrift og netvenlighed for tilslutninger på eltransmissionsnettet. Fredag gav Forsyningstilsynet påbud og meddelte, at Energinet skal anmelde en metode til Forsyningstilsynets godkendelse. Det ændrer ikke Energinets planlagte behandling af kundernes sager. Energinet fortsætter den puljerede sagsbehandling og forventer fortsat at gennemføre de planlagte kapacitetstildelinger hen over efteråret.
Energinet sænker elforbrugernes tariffer yderligere4.9.2026 09:05:29 CEST | Pressemeddelelse
Lavere tarif kan sætte fart i elektrificering og grøn omstilling af energisystemet. Energinet holder i de her år, tarifferne nede. Det bidrager også til at styrke virksomheders konkurrenceevne.
Thomas Egebo stopper som administrerende direktør i Energinet26.8.2026 13:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Energinets bestyrelse og Energinets administrerende direktør Thomas Egebo stopper samarbejdet. Viceadministrerende direktør og COO Søren Dupont Kristensen konstitueres som administrerende direktør.
Fejlagtigt flyttede kunder kommer tilbage til korrekt elleverandør10.8.2026 15:57:06 CEST | Pressemeddelelse
Energinet har i samarbejde med markedets aktører sikret, at de kunder, der fejlagtigt blev flyttet i forbindelse med overdragelsen af kundeporteføljen fra Velkommen-koncernen, enten er tilbage hos den rette elleverandør eller bliver flyttet snarest. Samtidig ophæver Energinet suspensionen af Energidrift i DataHub-systemet, så virksomheden igen kan gennemføre leverandørskift og hverve nye kunder.
Energinet har midlertidigt bremset leverandørskift til Energidrift28.7.2026 11:57:35 CEST | Pressemeddelelse
Energinet har fået meldinger om, at elhandelsvirksomheden Energidrift A/S har flyttet flere elkunder, end de har haft ret til. Energinet har derfor bedt selskabet om dokumentation for deres kundedialog, og har midlertidigt lukket for Energidrifts adgang til DataHub-systemet, hvor kundeaftaler og leverandørskift håndteres.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
