Baltic Pipe-forbindelse kan styrke forsyningssikkerhed under genopbygningen af Tyra-platformen
9.1.2019 10:45:00 CET | Energinet | Pressemeddelelse
Når Tyra-platformen i Nordsøen skal genopbygges i perioden fra september 2019 til juli 2022, så vil det danske gassystem være mere sårbart end sædvanligt, selvom analyser viser, at forsyningen til danske og svenske kunder kan opretholdes primært ved hjælp af importeret gas fra Tyskland.
Siden 1987 har Tyra-feltets anlæg været den vigtigste forsyningskilde til danske og svenske gasforbrugere, og derfor udfordrer genopbygningen forsyningssikkerheden.
Men nu viser en opdatering af tidsplanen for Baltic Pipe projektet, at gas fra Norge vil kunne flyde til Danmark tidligere end forventet, og dermed vil den norske gas kunne lette presset på den danske forsyningssikkerhed i en del af perioden, hvor Tyra genopbygges.
- Muligheden for at transportere norsk gas til Danmark under lukningen af Tyra-feltet er en rigtig god nyhed for forsyningssikkerheden på det danske gasmarked. Selvom vi kan opretholde forsyningssikkerheden ved hjælp af gaslagrene og gas fra Tyskland, så vil forbindelsen til Norge gøre det danske gassystem mindre sårbart overfor forstyrrelser, siger Torben Brabo, administrerende direktør i Energinet Gas TSO.
Det samlede Baltic Pipe projekt, der skal forbinde Norge, Danmark og Polen, er planlagt til at blive sat i drift første oktober 2022, men der arbejdes nu efter en officiel tidsplan, hvor gas kan transporteres fra Norge til Danmark allerede fra januar 2022.
- Formålet med Baltic Pipe er først og fremmest at styrke og integrere det europæiske gasmarked og bidrage til at nå de europæiske klimamål, men det her er en velkommen bonus, siger Torben Brabo, administrerende direktør i Energinet Gas TSO.
Selvom tidsplanen nu er på plads, er der fortsat en naturlig usikkerhed om startdatoen for forbindelsen til Norge, da den som altid ved store projekter kan påvirkes af uforudsete hændelser.
Da muligheden for at transportere norsk gas til Danmark tidligere end ventet kan påvirke priserne i markedet, har Energinet informeret markedet med en såkaldt REMIT-meddelelse.
Nøgleord
Kontakter
Torben Brabo, administrerende direktør, Energinet Gas TSO, 23 33 87 17
Christian Allan Rutherford, cheføkonom i Gasmarkedsudvikling, Energinet, 23 33 89 08
Links
Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
De sidste store højspændingsmaster skiftes til sommer4.5.2026 08:09:00 CEST | Pressemeddelelse
Den vigtige højspændingsforbindelse, der løber fra Asnæsværket i Kalundborg tværs over Sjælland til Hovegård ved Ballerup, har været i gang med at blive renoveret siden 2024. Forbindelsen får bl.a. skiftet master og ledninger. Udskiftningen af de sidste master fra Ishøj til Hovegård går for alvor i gang til sommer 2026.
Nu løber strømmen i den 172 km lange elmotorvej – Vestkystforbindelsen23.4.2026 13:59:42 CEST | Pressemeddelelse
KÆMPE UDVIDELSE: Vestkystforbindelsen er en stor del af Energinets forstærkning af elnettet og en vigtig sikring af elforsyningen i hele Danmark.
Efter 11 år: Vestkystforbindelsen sættes i drift9.3.2026 09:32:36 CET | Pressemeddelelse
400 kV-højspændingsforbindelsen, der strækker sig fra Holstebro i nord til den dansk-tyske grænse, står snart klar. Energinet når hermed en stor og vigtig milepæl. Anlægsarbejdet er udført på kun to et halvt år. De resterende 8 år er brugt på tilladelser, godkendelser og ekspropriationer.
Energinet indfører midlertidig pause i nye nettilslutninger og sætter turbo på akutpakke2.3.2026 13:17:52 CET | Pressemeddelelse
Efterspørgslen efter tilslutning til elnettet er vokset markant det seneste år. I dag ligger der samlet omkring 60 gigawatt nyt forbrug i kø på tværs af transmissions- og distributionsnettet. Til sammenligning er Danmarks maksimale elforbrug cirka 7 gigawatt.
Ændret startdato: Kabelarbejde på Artillerivej fra 16. marts - vejen spærres for gennemkørsel frem til sommer26.2.2026 07:08:00 CET | Pressemeddelelse
Energinets kabelarbejde på Artillerivej forventes at gå i gang 16. marts og vil vare frem til sommer. I perioden vil Artillerivej være spærret for gennemkørende trafik, og der vil være skiltet omkørsel. Adgang for beboere og brugere af området sikres så vidt muligt i hele perioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
