Autohjælpen rydder ruten for verdens største cykelløb
27.6.2022 07:00:00 CEST | SOS International | Pressemeddelelse

Rundt om afviklingen af Tour de France er en lang række aktører med til at få det hele til at gå op i en højere enhed. For hvad stiller man op, hvis en parkeret bil blokerer ruten? Eller holder lige der, hvor der skal være plads til tv-transmission? Eller hvis en bil går i stå på en af til- eller frakørselsvejene og skaber trafikkaos?
Det er i situationer som disse, at SOS Dansk Autohjælp kommer med assistance.
- Vi er glade for og stolte over, at vi er blevet bedt om at bidrage til afviklingen af Tour de France med vores netværk i SOS Dansk Autohjælp, siger direktør Jan Bøjstrup Christensen fra Mobility Division DK i SOS International.
Holder ruten fri
Helt konkret skal SOS Dansk Autohjælp hjælpe med at fjerne biler, der holder ulovligt parkeret i forbindelse med enkeltstarten i København.
På anden etape handler det om at assistere med at fjerne biler, der holder i vejen ved ruten i Vestsjælland. Ved Storebæltsbroen er der også behov for assistance til at sørge for at til- og frakørselsveje er farbare.
Udover at yde assistance til myndighederne, forudser SOS Dansk Autohjælp, at der bliver behov for at komme bilister til hjælp, hvis bilen ikke kan starte eller punkterer på vej til eller fra cykelløbet.
SOS Dansk Autohjælp har derfor også hidkaldt deres eldrevne vejhjælpscykler til de steder, hvor det vurderes, at der kommer flest tilskuere. På 1. etape er cyklerne til stede i indre by i København, på 2. etape er de i Roskilde, og på 3. etape er vejhjælpscyklerne på arbejde i Sønderborg.
Her kan du finde informationer om, hvordan trafikken er påvirket i dit område:
https://letourcph.dk/trafik/kbh
Nøgleord
Kontakter
Nina Juhl ØstergaardPresserådgiverSOS International
(Pressetelefonen modtager ikke sms)
Billeder
Links
Information om SOS International
SOS International er en af de førende assistanceorganisationer i Norden. Fra alarmcentraler i Danmark, Sverige, Norge og Finland yder SOS International akut assistance overalt i verden, nat og dag, hele året rundt.
SOS International tilbyder en bred vifte af løsninger i form af verdensomspændende læge- og rejseassistance, vejhjælp samt sundhedsløsninger. SOS International sikrer værdikæden på vegne af kunderne som en trusted partner ved at have fokus på den optimale slutbrugeroplevelse samt øje for de samlede omkostninger. Som en trusted partner er kvalitet og compliance endvidere nøgleparametre.
SOS International har et omfattende netværk af kvalificerede leverandører og partnere over hele verden, samt fem strategiske partnerkontorer i højvolumenområder. Med cirka 1.200 ansatte, repræsenterer SOS International 30 nationaliteter, og til sammen taler vores medarbejdere flere end 37 forskellige sprog.
SOS International blev etableret i 1961 og ejes af 11 af de største forsikringsselskaber i Norden. SOS International har en sagsvolumen, der placerer virksomheden som en af de største assistanceorganisationer i Norden.
Følg pressemeddelelser fra SOS International
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SOS International
Fire råd til en sikker bilferie i det danske sommerland25.6.2026 09:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af fem danskere holder hele eller dele af sommerferien i Danmark. Hvis du er en af dem, der drager på bilferie i det danske sommerland, kan et servicetjek af bilen være godt givet ud.
Mod syd i egen bil: Travl sommer på de europæiske veje12.6.2026 06:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Tendenser i både Danmark og resten af Europa peger på en sommer med mange biler på vejene. Og dermed øget risiko for kø og ventetid. For mens flere danskere kører sydpå, forventes det, at mange andre europæere vælger at blive i hjemlandet.
Forår på vejene: Små forberedelser med stor gevinst for trafiksikkerheden20.4.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mildere temperaturer betyder, at tiden er inde til at give bilen et forårstjek og skifte til sommerdæk. Det kan reducere både risikoen for uheld og uforudsete stop på vejene.
Skal campingvognen ud at rulle i påsken? Her er tjeklisten26.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Påskeferien markerer starten på camping-sæsonen for tusindvis af danskere – men mange risikerer forsinkelser og problemer på vejen, hvis vognen ikke bliver tjekket ordentligt efter vinterpausen.
SOS International styrker bundlinjen efter flere års transformation18.3.2026 14:25:06 CET | Pressemeddelelse
SOS International leverede i 2025 det bedste resultat i virksomhedens 64-årige historie med et overskud før skat på 92 mio. kr. Det er en forbedring på 36 mio. kr. i forhold til året før og resultatet af flere års målrettet styrkelse af assistanceselskabet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



