ARVEN vender tilbage i 2024

Arven er skrevet af den amerikanske dramatiker, Matthew Lopez, og er intenst drama i to dele om arven efter AIDS-epidemien. Den 8 timer og 20 minutter lange forestilling har taget publikum med storm, og allerede kort efter premieren måtte Det Kongelige Teater melde udsolgt til den anmelderroste forestilling, der spiller i Skuespilhuset frem til 13. maj.
"Det er en stor glæde, at det er lykkedes os at få forestillingen tilbage allerede til næste sommer," udtaler skuespilchef Morten Kirkskov, der også medvirker som skuespiller i Arven. ”Det er sjældent, det sker, at en forestilling med sine 8 timers spilletid forener scene og publikum i en så intens, sjov og rørende fælles oplevelse, som det har været tilfældet med Arven. Det har været ganske overvældende, flere har allerede set forestillingen mere end en gang, og vi giver nu endnu flere mennesker mulighed for den oplevelse, enten for første gang, eller som gensyn”.
Arven er nomineret som Årets forestilling ved Danmarks største scenekunstpris Årets Reumert. Instruktør Thomas Bendixen er nomineret som Årets instruktør og skuespiller Jens Jørn Spottag for Årets mandlige ensemblerolle.
Stykket er blevet udråbt til et af de vigtigste amerikanske stykker i dette århundrede og har modtaget et hav af priser for bedste nye stykke, herunder både Laurence Olivier Award og Tony Award.
Anmelderne skrev om Arven:
"Kærligheden lyser i Thomas Bendixens storladne aidsforestilling Arven ... Ungt, desperat, energisk og med oprigtige skuespillere, der på Skuespilhuset stråler af sex- og livslyst." - Information
☆☆☆☆☆☆
"Denne oplevelse gør dig til et bedre menneske. »Det er et mirakel. Intet mindre«" - Berlingske
☆☆☆☆☆☆
"Efter otte timer har vi stadig ikke fået nok af Arven"
- Jyllands-Posten
Arven får repremiere på Skuespilhusets Store Scene 24. august 2024 og spiller frem til 13. oktober.
Læs mere om forestillingen HER.
Nøgleord
Kontakter
Annette Julie BergPR- og presseansvarlig, skuespil
Tlf:+45 40 86 00 03ajbe@kglteater.dkBilleder
Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater og Aarhus Teater samarbejder om Danmarkspremiere på Broadway-hittet 'Dear Evan Hansen'18.12.2025 06:40:00 CET | Pressemeddelelse
Den prisvindende og hjertegribende musical 'Dear Evan Hansen', som har spillet med stor succes på bl.a. Broadway i New York og West End i London, kan for første gang opleves i Danmark til januar i Skuespilhuset og til april på Aarhus Teater.
Anmelderroste og stjernebesatte 'Indenfor murene' vender tilbage til Det Kongelige Teater11.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilchef Morten Kirkskovs iscenesættelse af Henri Nathansens eviggyldige klassiker, Indenfor murene, kan fra den 14. januar igen opleves på Gamle Scene med bl.a. Jens Albinus, Bodil Jørgensen, Lars Brygmann, Stine Stengade og Emilie Kroyer Koppel.
Rigoletto – Verdis mørke mesterværk10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ondskab, privilegier, magtmisbrug og ansvar står i centrum i Sofia Jupithers iscenesættelse af Verdis populære opera.
Kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater hædret med kongelige dekorationer3.12.2025 12:26:44 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro overrakte teaterchef Kasper Holten i dag kongelige ridderordener og medaljer til kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater.
Iben Hjejle spiller en af Katrine Marie Guldagers vrede kvinder3.12.2025 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze i Katrine Marie Guldagers samfundsspiddende roman Endnu en dag i Guds skaberværk, som for første gang bliver iscenesat som teater. Forestillingen har premiere i Skuespilhuset den 11. december og tager til februar på Danmarksturné.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum







