Årets sommerudflugter for Ishøjs folkepensionister aflyses
Hvert år i juni bliver folkepensionister i Ishøj inviteret på sommerudflugt, hvor de får gode oplevelser og god mad i fællesskab med andre folkepensionister. I år må Ishøj Kommune dog desværre aflyse sommerudflugterne på grund af situationen med corona.
”Det er naturligvis meget beklageligt, at vi igen i år må aflyse sommerudflugterne, for jeg ved, at mange af vores folkepensionister har set frem til turene. Men vi er nødt til at tage de nødvendige forholdsregler på grund af corona-smitten, så vi kan passe godt på de ældre og de sårbare i Ishøj,” siger borgmester Ole Bjørstorp.
Håb for julefrokoster
Ishøj Kommune ser frem til, at det igen er forsvarligt at mødes i større forsamlinger og håber derfor at kunne gennemføre årets julefrokoster for pensionister senere på året. Erfaringerne viser, hvor vigtigt det er at være en del af et fællesskab, og at de mange fællesskaber i Ishøj er med til at styrke livskvaliteten og sammenhængskræften i vores by.
”Isolation og angst for at blive smittet eller for at smitte andre har betydet massiv ensomhed. Det er mit håb, at vi igen kan mødes og hygge os sammen, når alle aldersgrupper er vaccineret. Vi har brug for vores sociale fællesskaber og sjældent har vi haft et større behov for at mødes i sociale sammenhænge, end nu efter mere end et år med Corona,” udtaler Merete Amdisen, formand for Social- og Sundhedsudvalget i Ishøj Kommune.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Danmarks største børneteater står som forvandlet5.9.2025 11:59:35 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Teaters nye bygning står nu færdig og klar til indvielse den 11. september. Teatret glæder sig til at skabe eventyr og magi i de nye smukke og moderne rammer for børn fra Ishøj og det øvrige Sjælland
Ishøj stormer frem i ny erhvervsundersøgelse5.9.2025 09:08:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune hopper 30 pladser op i Dansk Industris måling af erhvervsvenlighed og lander på en flot 29. plads. Siden 2022 er kommunen rykket over 50 pladser op ad listen
Bøger bygger bro: Ishøj Bibliotek får Danmarks første bogsamling på nepalesisk25.8.2025 08:30:53 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek har i samarbejde med lokale frivillige etableret en stor bogsamling på nepalesisk, som alle borgere i Danmark kan få glæde af
Ishøj Jobcenter og Borgerservice flytter ind i Brohuset22.8.2025 09:36:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra sidst i september skal du besøge Brohuset på Vejlebrovej 45, hvis du har en aftale i borgerservice eller jobcentret i Ishøj
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum