Årets sommerudflugter for Ishøjs folkepensionister aflyses
Hvert år i juni bliver folkepensionister i Ishøj inviteret på sommerudflugt, hvor de får gode oplevelser og god mad i fællesskab med andre folkepensionister. I år må Ishøj Kommune dog desværre aflyse sommerudflugterne på grund af situationen med corona.
”Det er naturligvis meget beklageligt, at vi igen i år må aflyse sommerudflugterne, for jeg ved, at mange af vores folkepensionister har set frem til turene. Men vi er nødt til at tage de nødvendige forholdsregler på grund af corona-smitten, så vi kan passe godt på de ældre og de sårbare i Ishøj,” siger borgmester Ole Bjørstorp.
Håb for julefrokoster
Ishøj Kommune ser frem til, at det igen er forsvarligt at mødes i større forsamlinger og håber derfor at kunne gennemføre årets julefrokoster for pensionister senere på året. Erfaringerne viser, hvor vigtigt det er at være en del af et fællesskab, og at de mange fællesskaber i Ishøj er med til at styrke livskvaliteten og sammenhængskræften i vores by.
”Isolation og angst for at blive smittet eller for at smitte andre har betydet massiv ensomhed. Det er mit håb, at vi igen kan mødes og hygge os sammen, når alle aldersgrupper er vaccineret. Vi har brug for vores sociale fællesskaber og sjældent har vi haft et større behov for at mødes i sociale sammenhænge, end nu efter mere end et år med Corona,” udtaler Merete Amdisen, formand for Social- og Sundhedsudvalget i Ishøj Kommune.
Kontakter
Ole BjørstorpBorgmester i Ishøj Kommune
Tlf:51 20 35 11obj@ishoj.dkBilleder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september30.6.2025 13:47:15 CEST | Pressemeddelelse
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse
Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene18.6.2025 16:14:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
Vibeholmskolen med i landsdækkende forsøg med gratis skolemad28.5.2025 15:39:34 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med 191 skoler over hele landet er Vibeholmskolen i Ishøj Kommune blevet udtrukket til at være med i et landsdækkende forsøg med skolemad, hvor skolens udskolingselever bliver tilbudt gratis frokost
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum