Arbejdstilsynet udvider og skærper indsats mod corona
For at mindske smitten med corona blandt de ansatte vil Arbejdstilsynet fra mandag den 16. november yderligere styrke indsatsen på tre fronter for at forebygge spredningen på landets arbejdspladser.
Arbejdstilsynet vil udvide hovedparten af alle tilsynsbesøg med obligatorisk vejledning om forebyggelse af smitte med COVID-19 hos de ansatte.
Arbejdstilsynet har siden 28. oktober ført målrettede tilsyn i slagterier, restauranter, landbrug, skovbrug og byggeriet, hvor der er en høj forekomst af vandrende arbejdskraft. De foreløbige erfaringer viser, at de generelle råd om god afstand, spritte af mm. er et godt afsæt for at tale forebyggelse med de udenlandske medarbejdere, men de tilsynsførende støder fortsat på arbejdspladser, hvor man ikke lever op til anbefalingerne, og hvor fx rengøringen er for dårlig. Derfor vil Arbejdstilsynet fortsætte indsatsen måneden ud og samtidig udvide indsatsen til gartnerier, vejgodstransport og avisdistribution, hvor der også er en høj andel af vandrende arbejdskraft.
Smittetallet har i en periode generelt været højt i aldersgruppen 10-25 år i kommunerne på den københavnske vestegn. Derfor vil Arbejdstilsynet derudover de næste to uger gennemføre en ekstra indsats målrettet skoler og uddannelsesinstitutioner på Vestegnen, hvor der vil være fokus på vejledning og smitteforebyggelse af COVID-19.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard:
- Vi skal have styr på corona, så vi kan redde menneskeliv og få økonomien på ret køl. De to ting hænger uløseligt sammen. Vi skal bekæmpe smittespredningen, så vi kan få normaliseret arbejdsmarkedet.
- For at få smittetrykket ned er der brug for, at danske arbejdspladser over en bred kam bliver bedre vejledt om forebyggelse af smitte med COVID-19 hos ansatte. Derfor udvider Arbejdstilsynet vejledningsindsatsen om smitteforebyggelse generelt og fortsætter den særlige indsats i brancher med meget udenlandsk arbejdskraft, hvor vi har set flere eksempler på smittespredning.
- Arbejdstilsynet sætter også ind på områder og i regioner med særlige udfordringer som fx skoler og uddannelsesinstitutioner på den københavnske vestegn. Det er vigtigt, at vi på den måde bidrager til at sikre, at skolerne har kendskab til, hvordan de effektivt kan beskytte mod risiko for smitte med coronavirus ud fra sundhedsmyndighedernes retningslinjer.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Ny beskæftigelsesindsats på vej med større lokalt ansvar og mindre bureaukrati19.12.2025 12:06:58 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har fredag vedtaget et lovforslag, der baner vejen for lokalt ansvar for beskæftigelsesindsatsen og den største forenkling nogensinde. Den nye beskæftigelsesindsats træder gradvist i kraft i 2026.
Nyt lovforslag kan give fængselsstraf til arbejdsgivere ved brud på asbestregler17.12.2025 13:42:27 CET | Pressemeddelelse
Der bliver nu sat en stopper for, at ansatte bliver udsat for livsfarligt asbeststøv på byggepladser i Danmark uden, at det får konsekvenser. Med den nye ændring i arbejdsmiljøloven kan arbejdsgiverne få fængselsstraf ved grove brud på reglerne.
Invitation til doorstep om nye tiltag på førtidspensionsområdet17.12.2025 09:45:45 CET | Pressemeddelelse
Der vil i dag være doorstep om en række nye tiltag på førtidspensions- området.
Udsatte på krisecentre slipper for karantæne i dagpengesystemet16.12.2025 10:00:25 CET | Pressemeddelelse
Hvis udsatte kvinder og mænd må opsige deres arbejde, fordi de tager på krisecenter, skal de ikke også miste deres dagpenge. Det vil derfor ikke længere blive betragtet som selvforskyldt ledighed i dagpengesystemet. Dermed undgår de fremover at få tre ugers karantæne.
Over 100 mio. kroner til forebyggelse af fysisk nedslidning15.12.2025 13:19:07 CET | Pressemeddelelse
BrancheFællesskaberne for Arbejdsmiljø modtager godt 116 mio. kr. til at forebygge fysisk nedslidning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
