Arbejdsgivere presser ansatte til at skjule magtanvendelser
25.6.2021 15:00:00 CEST | FOA | Pressemeddelelse

Hver gang en borger bliver udsat for en magtanvendelse på et bosted, i psykiatrien eller på en døgninstitution, skal episoden indberettes. Men det sker i mange tilfælde ikke. Tværtimod findes der arbejdsgivere, der instruerer de ansatte i, hvordan de kan sno sig for at undgå indberetningerne. Det fremgår af en spørgeskemaundersøgelse, som FOA har gennemført blandt op mod 2.000 medlemmer, der arbejder inden for det specialiserede socialområde.
”Det er stærkt kritisabelt. Det handler fundamentalt om borgernes retssikkerhed. Indberetningerne er til for at sikre, at borgerne ikke udsættes for unødvendige magtanvendelser. De indgår i vurderingen af, hvor godt bostedet eller institutionen fungerer. At nogle arbejdsgivere instruerer ansatte i at omgås reglerne og bryde loven er helt utilstedeligt,” siger formand for Pædagogisk Sektor i FOA Kim Henriksen.
Han er rystet over, at kun 73 procent i undersøgelsen klart svarer, at alle magtanvendelser indberettes. 17 procent ved det ikke og hele 10 procent siger nej til, at deres arbejdsplads indberetter alle magtanvendelser. Endda beretter 1 ud af 7, at de er blevet instrueret i at kalde magtanvendelser noget andet for at nedbringe antallet af indberetninger.
”Et eksempel er, at man i stedet kalder en magtanvendelse for en ”fysisk guidning”. Men det er klart ulovligt og helt uacceptabelt på borgernes vegne. Samtidig lægger arbejdsgiverne et helt urimeligt pres på de ansatte, som bliver opfordret til at begå lovbrud. Det er dybt forkasteligt,” siger Kim Henriksen.
At der bliver snydt med indberetninger, kom frem, da TV2 i foråret viste dokumentarudsendelsen ”Nødråb fra Børnehjemmet.” I den udtrykte socialminister Astrid Krag (S) en klar forventning til Socialtilsynet om at følge op på situationen de steder, hvor tilsynet i forvejen oplevede, reglerne for indberetninger blev bøjet.
Imens er det klare budskab fra Kim Henriksen til FOA-medlemmer, der bliver opfordret til snyd:
”Det er så vigtigt, at den enkelte bliver ved med at gøre det rigtige. De må ikke vakle i deres faglighed. Bliver du instrueret i at bøje reglerne, så tag fat i din tillidsrepræsentant eller lokale FOA-afdeling, for der må og skal sættes en stopper for det,” siger Kim Henriksen.
At problemet overhovedet opstår, skyldes ifølge Kim Henriksen, at det enkelte botilbud eller opholdssted har en interesse i at tage sig bedst muligt ud. Jo færre magtanvendelser, jo mere velfungerende ser stedet ud.
”Vejen til få magtanvendelser er ikke snyd, men uddannet personale, for det er med høj faglighed, du kan forebygge tvang og magtanvendelser. Og er fagligheden i orden, kan du også se vigtigheden af at indberette. Derfor handler det om at have mennesker med de rette kompetencer ansat i stedet for at ansætte ufaglærte,” siger Kim Henriksen.
Nøgleord
Kontakter
Kim HenriksenSektorformand
46 97 23 47
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
På onsdag fejres Maddag over hele Danmark24.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 30. september fejrer daginstitutioner, dagplejere og plejehjem Maddag med masser af aktiviteter og dejlig mad.
Maddag viser de offentlige køkkeners store potentiale23.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver dag serveres mere end én million måltider i det offentlige Danmark. Det viser de offentlige køkkeners betydning for sundhed og livskvalitet. Onsdag den 30. september fejrer de offentlige køkkener på plejehjem og i dagtilbud Maddag
FOA roser Mette Frederiksen for melding om velfærdskriminalitet og profit12.9.2026 13:36:53 CEST | Pressemeddelelse
Mette Frederiksen er i dag på Socialdemokratiets årsmøde stemplet ind i debatten om velfærdskriminalitet og profit på velfærden. Det får stor ros fra FOAs næstformand Thomas Enghausen.
FOA: Nyt studie om PTSD blandt ambulanceansatte bør få alle advarselslamper til at blinke4.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke kun dramatiske enkeltepisoder, der fremkalder posttraumatisk stress. Et nyt studie dokumenterer risikoen for at udvikle PTSD på grund af flere mindre hændelser.
Dagplejere får topkarakter af forældre27.8.2026 14:05:37 CEST | Pressemeddelelse
Forældre til børn i dagpleje er langt mere tilfredse end forældre til børn i andre dagtilbud. Kommunerne skal gøre en meget større indsats for at værne om dagplejen, lyder opråb fra FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

