Anna vil skabe mersalg gennem bedre produktionsudnyttelse og vinder pris på 25.000 kr.

Anna fandt ud af, at der kunne skabes mere aktivitet gennem øget viden hos kunder og personale om, hvad servicecenteret kan tilbyde af ydelser. I sin fagprøve har hun lavet en spørgeskemaanalyse, en handlingsplan og et serviceværktøj til virksomhedens sælgere.
Dansk Industri (DI) og HK Privat uddelte fagprøveprisen for Handelsuddannelsen på 25.000 kr. i dag hos Lemvigh-Müller i Herlev til en meget glad Anna Paaske Sommerlund, der til daglig går på Mommark Handelskostskole.
- Anna Paaske Sommerlund er en indlysende vinder af DI og HK Privats fagprøvepris 2021. Ikke blot er hendes opgave en original analyse af en væsentlig problemstilling. Anna viser også på overbevisende vis, hvordan virksomheder i Danmark er langt fremme med at udvikle forbedrede og effektive arbejdsprocesser. Anna er også en god og hjælpsom kollega. Derfor var vi ikke i tvivl om, at hun skulle have prisen’ siger Simon Tøgern, formand for HK Privat.
DI og HK Privats fagprøvepris uddeles til elever, der har bestået fagprøven på handelsuddannelsen med et originalt og flot resultat. Formålet med fagprøveprisen er at gøre opmærksom på de mange muligheder på handelsuddannelsen og inspirere elever til at præstere noget særligt, som har betydning for virksomheden, erhvervet og branchen.
Hos Lemvigh-Müllerglæder finansdirektør Christian Søgaard-Christensen sig over prisen:
- Vi er meget stolte over, at Anna har vundet årets fagprøvepris. Det viser værdien af, at kombinere et ambitiøst elevforløb og en person med et stort potentiale. Anna har arbejdet engageret og kreativt, og hun har mere end indfriet forventningerne. Anna har vist, at hun kan udrette meget fremover’, siger Christian Søgaard-Christensen.
Med prisen følger også en anerkendelse til praktikstedet, så prisen Årets Uddannelsessted 2021 går til Lemvigh-Müller A/S.
Chefkonsulent og advokat i DI Maj Svolgaard glæder sig over det høje niveau i årets indstillede opgaver:
- Stort tillykke til Anna med hendes flotte fagprøve og til Lemvigh-Müller som gennem mange år løftet et flot uddannelsesansvar på en lang række erhvervsuddannelser inden for både det merkantile og tekniske område. Dermed er de med til at sikre tilstrækkeligt mange faglærte i arbejdsstyrken og bidrager også til at styrke den danske konkurrenceevne. Derfor har vi valgt at markere det ved også at give dem en pris i dag, siger Maj Svolgaard
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Michael Boas Petersen, DI, 31318137
Claus Agø Hansen, HK Privat, 40459528
Billeder


Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Ny EU-kvantestrategi er et stort spring fremad2.7.2025 15:35:25 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag fremlagt udspil til ny kvantestrategi, der lægger en ramme for hvordan vi omsætter kvanteteknologi til værdi i virksomhederne. Strategien vil styrke vores europæisk konkurrenceevne på området – men den kunne godt være endnu mere ambitiøs, mener DI.
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
DI: Med 25 år på bagen er Øresundsbroen en større succes end nogensinde1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag fejrer Øresundsbroen 25-års fødselsdag. Nye tal fra Dansk Industri viser, at flere end nogensinde pendler over Øresund til stor gavn for dansk og svensk økonomi. I dag arbejder over 20.000 øresundspendlere i Hovedstadsområdet, og sidste år skabte de værdi for 20 mia. kr.
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum