DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet
27.7.2026 18:01:27 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og bl.a. derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør.

I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en videregående uddannelse, hvilket er 2 pct. færre end sidste år. Dog er optaget på STEM-uddannelser uden ledighedsudfordringer steget med 1 pct. sammenlignet med sidste år, hvilket vækker glæde i erhvervslivet. STEM dækker over uddannelser inden for naturvidenskab, teknologi, ingeniørvidenskab og matematik.
- STEM-fagene har medvind, og det glæder mig meget. Vi står midt i en teknologisk udvikling, hvor virksomhederne får endnu større behov for mennesker, der kan udvikle, forstå og bruge den nye teknologi. Derfor er det godt nyt, at flere optages på de uddannelser, der skal være med til at drive fremtidens arbejdsmarked, siger Mikkel Haarder, underdirektør for uddannelse, forskning og mangfoldighed i DI.
Udviklingen sker samtidig med, at kunstig intelligens er på vej til at ændre mange arbejdspladser og måden, vi arbejder på.
Teknologi vil fylde mere
- Vi ved ikke præcis, hvordan AI kommer til at forme arbejdsmarkedet de kommende år. Men vi ved, at teknologien kommer til at fylde mere i stort set alle brancher, og at der bliver brug for mennesker, som kan forstå teknologien, anvende den ansvarligt, udvikle digitale løsninger, beskytte data og systemer og sikre, at nye teknologier skaber værdi i praksis, siger Mikkel Haarder.
Kandidatreformen fra 2023 har betydet færre studiepladser på universiteterne, også på uddannelser med stor efterspørgsel fra erhvervslivet. Derfor glæder DI sig over regeringens beslutning om 2.000 ekstra bachelorpladser, primært inden for det tekniske og naturvidenskabelige område, og håber samtidig, at mange afviste kvalificerede ansøgere til STEM-uddannelserne kan få en plads via efteroptaget allerede i år.
Ufrivilligt sabbatår til mange afviste ansøgere
I år har 10.234 unge ønsket at starte på en videregående uddannelse, men uden at blive optaget på nogen af de uddannelser, de har søgt, da de ikke har levet op til adgangskravene f.eks. matematik på A-niveau. Det svarer til 12 pct. af alle ansøgere i 2026.
Samtidig oplever mange unge at blive afvist på uddannelser, de er kvalificerede til, fordi konkurrencen om pladserne er stor. Antallet af afviste kvalificerede ansøgere er dog faldet i forhold til sidste år.
- Det er ærgerligt, når uddannelsesparate unge må tage et ufrivilligt sabbatår, fordi de ikke bliver tilbudt en studieplads. Vi skal gøre det lettere for de unge at forstå deres muligheder, så de ikke står med håret i postkassen, fordi de kun har søgt uddannelser, de ikke var kvalificerede til, siger Mikkel Haarder.
DI mener, at optagelsessystemet skal forbedres, så unge får bedre information om deres muligheder og ikke søger uddannelser, hvor de ikke opfylder adgangskravene. Systemet bør samtidig pege på relevante alternativer, eksempelvis samme uddannelse andre steder i landet eller beslægtede uddannelser, hvis en ansøger kun har søgt uddannelser, hvor vedkommende har meget lille sandsynlighed for optagelse baseret på deres karaktergennemsnit.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Mariagerfjord er nordjysk mester i fremgang11.9.2026 11:43:32 CEST | Pressemeddelelse
Mariagerfjord Kommune har med et langt, sejt træk løftet sig 29 pladser på Dansk Industris’s rangliste Lokal Erhvervsvenlighed siden 2017. Mandag den 14. september kl. 15.00 overrækker erhvervsorganisationen diplom og blomster til borgmesteren som vinder af "Nordjysk mester i fremgang".
DI: EU misser chance for at gøre offentlige indkøb til en vækstmotor9.9.2026 15:41:43 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervslivet har haft store forhåbninger til EU’s nye grundlov for offentligt-privat samarbejde. Men EU-Kommissionens længe ventede forslag til en ny udbudsforordning leverer desværre hverken den ønskede fleksibilitet, mindre bureaukrati, mere fokus på grøn omstilling gennem offentlige indkøb eller en samlet europæisk tilgang til Buy European.
Dansk Industri: PISA-resultater bør udløse alarmklokker i hele samfundet8.9.2026 09:31:29 CEST | Pressemeddelelse
PISA-resultaterne er et alvorligt svigt af de unge. Når danske elevers faglige niveau falder så markant, skal alle alarmklokker ringe. Der er brug for et markant kursskifte med fokus på de unges faglighed og fremtid, mener Dansk Industri.
DI Topmødet 2026: 1600 topledere, politikere og eksperter sætter retning for AI som vækstmotor for Danmark og EU7.9.2026 11:08:15 CEST | Presseinvitation
Dansk Industri samler 1600 erhvervsledere, medlemmer af regeringen, politikere og europæiske beslutningstagere til Danmarks største og vigtigste erhvervsevent. DI Topmødet 2026 finder i år sted den 15. september. Blandt gæsterne er topministre og partiledere, President & CEO i Novonesis Ester Baiget, EU-Kommissionens generaldirektør for handel og økonomisk sikkerhed Ditte Juul Jørgensen og IMD's præsident David Bach.
DI: Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu7.9.2026 09:47:02 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af Danmarks vandressourcer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum