Ann Wenzel er Årets modtager af Rigmor og Carl Holst-Knudsens Videnskabspris
14.5.2019 14:31:54 CEST | Aarhus Universitet | Pressemeddelelse

Professor og tandlæge Ann Wenzel har været pionér inden for sit forskningsfelt oral radiologi med særligt fokus på digitale røntgensystemer. Hendes disputats fra 1991 var den første i den danske sundhedssektor, der behandlede diagnostik med computerbaserede informationsteknologier.
Ann Wenzels nyeste forskning handler om CT-skanninger især med fokus på børn og unge: et forskningsfelt, hvor Wenzel har en international førerposition. Det vurderes, at Ann Wenzels publikationer både i kvantitet og kvalitet gennemsnitligt har den højeste impact af alle internationale centre og afdelinger, der beskæftiger sig med oral radiologi.
Ann Wenzel kunne sidste år fejre 40-års jubilæum på Aarhus Universitet.
Fem talenter hædres
Ved prisoverrækkelsen onsdag d. 29. maj uddeler Aarhus Universitets Forskningsfond sin talent-pris på 50.000 kr. Priserne går til fem ph.d.er fra Aarhus Universitet, som har gjort sig ganske særligt bemærket, både med deres forskningsresultater og med den måde, de har formidlet dem på. Prismodtagerne er:
Bo Langhoff Hønge (HIV-forskning): Bo Langhoff Hønge har forsket i de to typer af hiv-virus. Undervejs har han blandt andet identificeret en forbedret metode til optøning af nedfrosne blodprøver.
Alexander Holm Kiilerich (kvantemetrologi): Alexander Holm Kiilerich har bidraget til en markant forbedring af præcisionen ved måling med kvantesensorer. Dette har utallige anvendelsesmuligheder, blandt andet inden for kræftforskning.
Suthan Krishnarajan (politisk ustabilitet): Nogle gange påvirker en økonomisk krise stabiliteten af et politisk styre, andre gange ikke. Suthan Krishnarajan har undersøgt, hvad der gør udslaget.
Pierre de Plessis (tværfaglig antropologi): Pierre du Plessis har studeret landskabet i Kalahari set med det indfødte San-folks øjne. Det giver et nyt perspektiv på, hvordan mennesket sameksisterer med naturen.
Kristina Korning Wedege (grøn energilagring): Kristina Korning Wedege har forsket i at erstatte metaller i store flowbatterier med organiske stoffer, samt hvordan man kan kombinere flowbatterier med solcellematerialer.
Kontakter
Professor Ann Wenzel
Institut for Odontologi og Oral Sundhed
Mobil: +45 71 70 07 18
E-mail: awenzel@dent.au.dk
Øvrige spørgsmål:
Projektleder Nanna Mygind Madsen,
AU Forskning og Eksterne Relationer,
Email: nmm@au.dk
Billeder

Links
Information om Aarhus Universitet
Billeder på hjemmesiden kan bruges i forbindelse med omtale af nærværende nyhed med kreditering som beskrevet på siderne.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
H.M. Kong Frederik klipper snoren til Universitetsbyen i Aarhus19.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 21. maj indvier Aarhus sit nye bykvarter med en reception for 700 gæster. Dagen efter er hele byen inviteret til et brag af en åbningsfest.
Kvote 2: Fortsat høje ansøgertal til Aarhus Universitet15.3.2026 15:17:40 CET | Pressemeddelelse
7.927 ansøgere har Aarhus Universitet som deres første prioritet i dette års kvote 2. Prorektor Berit Eika glæder sig især over en stabilt voksende interesse for universitetets it-uddannelser.
Nu åbner Aarhus Universitet døren til et helt nyt kapitel7.1.2026 09:49:28 CET | Pressemeddelelse
I denne uge indvier universitetet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa.
Lars Fruergaard Jørgensen er Aarhus Universitets æresalumne 202512.9.2025 13:33:19 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere Novo Nordisk-topchef hædres for globalt lederskab, samfundsansvar og banebrydende indsats for sundhed.
Dansk topøkonom i USA bliver æresdoktor på Aarhus Universitet8.9.2025 12:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Danske Annette Vissing-Jørgensen er seniorrådgiver ved Federal Reserve Board i USA – nu bliver hun æresdoktor på Aarhus Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
