H.M. Kong Frederik klipper snoren til Universitetsbyen i Aarhus
19.3.2026 08:00:00 CET | Aarhus Universitet | Pressemeddelelse
Den 21. maj indvier Aarhus sit nye bykvarter med en reception for 700 gæster. Dagen efter er hele byen inviteret til et brag af en åbningsfest.

H.M. Kong Frederik klipper snart snoren til et nyt bykvarter i Aarhus.
Torsdag 21. maj indvier kongen Universitetsbyen ved et stort arrangement, hvor 700 gæster er inviteret til reception og rundvisning i området.
Opførelsen af Universitetsbyen blev indledt i 2016 på grunden for det tidligere kommunehospital, hvis ikoniske røde bygninger er blevet nænsomt restaureret og nu står side om side med nyt byggeri.
Her smelter universitet, erhverv, iværksætteri og hverdagsliv sammen på 115.000 kvadratmeter præget af et gennemgående strøg og elegante passager.
I hjertet af det hele ligger Byauditoriet, hvor den officielle indvielse forestås af H.M. Kong Frederik, som har læst statskundskab på Aarhus Universitet og fortsat har en tæt tilknytning til byen.
Røde og gule mursten fletter sig sammen
Bag transformationen står Aarhus Universitet, Aarhus Universitets Forskningsfond og FEAS.
De tre parter har haft en vision om at skabe et bykvarter med ro til fordybelse, rum til arbejde, plads til udvikling og mulighed for pauser på caféer og torve.
”Universitetsbyen er mere end et campusområde. Det er et hjem for studerende. Et åndehul for borgerne. Et bindeled for byen. Et sted for alle,” siger rektor Brian Bech Nielsen fra Aarhus Universitet.
Samtidig er Universitetsbyen en rød pendant til den gule Universitetsparken, hvilket blandt andet kommer til udtryk i passagerne under Nørrebrogade, hvor de røde og gule mursten fletter sig sammen.
”Universitetsbyen viser, hvad der kan ske, når man tænker langsigtet. Vi har skabt et sted, der både understøtter uddannelse, forskning og samarbejde. Samtidig bliver universitetet til en endnu mere integreret del af byen,” siger Jørgen Lang, adm. direktør for Aarhus Universitets Forskningsfond.
Ejendomsselskabet FEAS – der købte hospitalsgrunden for 10 år siden – betragter det som en af de mest omfattende transformationer i byens nyere historie.
”At omdanne et tidligere hospital til et levende universitets- og byområde er en helt særlig opgave. Det er en transformation i en skala, vi sjældent har set før. Resultatet er et kvarter, der både respekterer historien og skaber nye rammer for studerende, forskning, erhverv og byliv,” siger Carsten Kronborg, direktør for FEAS.
Åbningsfest dagen efter indvielsen
Indvielsen af Universitetsbyen byder også på et par kunstneriske indslag.
Komponisten KH Marie står bag et musikalsk værk skabt til lejligheden, og derudover afsløres en knap fem meter høj bronzeskulptur af kunstneren Maria Rubinke.
Dagen efter den officielle indvielse inviterer de tre parter bag udviklingen af Universitetsbyen aarhusianere og andre interesserede til et brag af en åbningsfest med koncert, rundvisninger, åbent hus, foredrag, filmvisninger og meget mere.
Det er gratis at deltage i arrangementet den 22. maj. Tilmelding kan ske på Universitetsbyen.dk, hvor det også er muligt at følge med i den løbende offentliggørelse af programmet.
Fakta: Fra stuegang til studieliv
Universitetsbyen består af en række bygningskomplekser, der har huset forskellige afdelinger af det tidligere Aarhus Kommunehospital. De er blevet restaureret og står nu side om side med nye bygninger opført i tråd med områdets arkitektur.
Fremover kommer de i alt 115.000 kvadratmeter til at danne ramme om alt fra studieboliger, erhverv og innovationshubs til forskellige institutter på Aarhus Universitet.
Læs mere om transformationen fra stuegang til studieliv på Universitetsbyen.dk
Kontakter
René DeichgræberPresse- og kommunikationsrådgiverAarhus Universitet
Tlf:20194012rrd@au.dkMette Sonne RohdeKommunikationskonsulentAarhus Universitets Forskningsfond og FEAS
Tlf:66467273mero@auff.dkFølg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet
Kvote 2: Fortsat høje ansøgertal til Aarhus Universitet15.3.2026 15:17:40 CET | Pressemeddelelse
7.927 ansøgere har Aarhus Universitet som deres første prioritet i dette års kvote 2. Prorektor Berit Eika glæder sig især over en stabilt voksende interesse for universitetets it-uddannelser.
Nu åbner Aarhus Universitet døren til et helt nyt kapitel7.1.2026 09:49:28 CET | Pressemeddelelse
I denne uge indvier universitetet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa.
Lars Fruergaard Jørgensen er Aarhus Universitets æresalumne 202512.9.2025 13:33:19 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere Novo Nordisk-topchef hædres for globalt lederskab, samfundsansvar og banebrydende indsats for sundhed.
Dansk topøkonom i USA bliver æresdoktor på Aarhus Universitet8.9.2025 12:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Danske Annette Vissing-Jørgensen er seniorrådgiver ved Federal Reserve Board i USA – nu bliver hun æresdoktor på Aarhus Universitet.
Royal hæder til fem AU-studerende1.9.2025 12:09:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem studerende fra Aarhus Universitet er snart på vej ud i verden for at udvide deres faglige horisont. De modtager Dronning Margrethe II’s rejselegat, og på deres internationale studieophold skal de blive endnu klogere på forhistoriske pilespidser, spilteori, sammenhængen mellem kost og kræft, oversvømmelser og bæredygtigt byggeri.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum