Ambitiøs aftale mangler mod
En bred politisk aftale vil sætte ældreplejen fri i en række kommuner. En skam at politikerne ikke har haft modet til at gå hele vejen, mener FOA

Et enigt folketing har indgået en aftale, der skal give friere rammer for borgere og medarbejdere i ældreplejen.
”Det er på mange områder en nydelig aftale, og de pæne ord er der ikke noget galt med, men desværre har aftaleparterne ikke haft det nødvendige mod til for alvor at sætte området fri,” siger sektorformand i FOA Torben Klitmøller Hollmann.
Aftalen lægger op til, at borgere og ansatte i højere grad selv kan indrette deres hverdag anderledes med hensyn til alt fra personlig pleje, genoptræning og til servering af mad på deres måde. Partierne bag aftalen har defineret en række ”hegnspæle”, som fortsat vil skulle efterleves i ældreplejen, heriblandt det frie valg af leverandør.
”Med det såkaldte frie valg fortsætter det regime af opmåling i enkeltydelser og minut-tyranni, som vi ellers alle var enige om, at vi skal væk fra. Dermed kan borgeren ikke vælge, hvad de vil have hjælp til, og FOAs medlemmer kan ikke lade fagligheden råde og hjælpe med den ældres akutte behov, men kun følge hvad der står på køre listen”, advarer Torben Hollmann.
Han understreger, at FOA går ind for frit valg i ældreplejen, men at det skal være et ægte frit valg.
”Er det egentlig et frit valg, at man kun kan vælge mellem en offentlig og privataktør - hvad med valget om hvilken type hjælp man vil have, hvornår man vil have den, og af hvem man vil have den af? Og hvad med demente fru Hansen uden pårørende, hvem vælger for hende”, spørger Torben Hollmann.
Torben Hollmann siger, at nu er det så op til de enkelte kommuner at udfordre det såkaldte frie valg indenfor de rammer, der trods alt findes i lovgivningen i dag.
Han frygter, at aftalens manglende ambitioner kommer til at smitte af på det arbejde, med en ny ældrelov, som foregår netop nu, og som blev sat i gang af de to ældretopmøder, og som statsministeren også annoncerede i sin nytårstale.
”Vi har brug for, at vi alle viser mod, og dropper de evindelige kæpheste, hvis den nye ældrelov skal lykkes. En ny ældrelov skal ikke skabes i en kamp om, hvilke regler der skal fastholdes eller fjernes. Vi skal starte helt forfra. Det kræver, at alle aktører går til opgaven med åbent og fordomsfrit hed. Fra FOAs side er vi klar.”
Nøgleord
Kontakter
Torben Klitmøller HollmannSektorformand
46 97 24 43
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 172.000 medlemmer fordelt på 32 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Mere end hver femte social- og sundhedsassistent føler sig stresset25.6.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Arbejdstilsynet viser, at de ansatte i blandt andet døgninstitutioner og hjemmeplejen er presset til det yderste. Alt for mange løber alt for stærkt, og tempoet går desværre ud over kvaliteten. Lederne må træde i karakter og sikre ordentlige rammer, mener Maria Melchiorsen, forbundssekretær i FOA.
Rengøring redede liv under corona21.6.2022 09:45:33 CEST | Pressemeddelelse
I sammenligning med andre lande klarede Denmark sig godt på ældreområdet under covid-19-epidemien, det skyldes blandt andet en styrket hygiejneindsats, fremhæver FOA
Dagplejen er topscorer i forældres tilfredshed21.6.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nok er forældres tilfredshed med deres børns dagtilbud generelt høj. Men dagplejen ligger på samtlige parametre helt i top, viser ny undersøgelse fra Indenrigsministeriet. Derfor er det helt forkert, at dagplejen svinder ind, advarer sektorformand i FOA
Kontanthjælpsaftale hjælper børn - men når ikke helt i mål14.6.2022 15:45:30 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om et nyt kontanthjælpssystem rummer gode, nye tiltag, som blandt andet afhjælper børnefattigdom. Men der er stadig plads til forbedringer, siger forbundssekretær i FOA.
KL og FOA udgiver fælles anbefalinger for rengøring på ældreområdet13.6.2022 09:56:05 CEST | Pressemeddelelse
Rengøring og hygiejne af høj kvalitet er vigtigt, hvis vi vil sikre gode forudsætninger for ældre borgeres helbredstilstand. FOA og KL går sammen om anbefalinger på området
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum