Amazonas brænder mere end nogensinde
15.9.2022 07:00:00 CEST | WWF Verdensnaturfonden | Pressemeddelelse

33.116.
Så mange skovbrande er brudt ud i Amazonas – alene i august måned. Ikke siden 2010 er der udbrudt flere brande i den sydamerikanske regnskov.
I år er der indtil nu udbrudt mere end 46.000 skovbrande i Amazonas.
”Skovrydning og skovbrande er kommet fuldkommen ud af kontrol i Brasilien, og det er frygteligt at være vidne til, hvordan ét af verdens største og mest unikke økosystemer bliver ødelagt,” siger miljøfaglig chef Mette Boye fra WWF Verdensnaturfonden.
Amazonas er ét af verdens største sammenhængende naturområder og hjemsted for hver tiende art på jorden, heriblandt jaguaren, den lyserøde floddelfin, dovendyret og mange flere arter, som mennesket endnu ikke har identificeret.
Skovbrande er relateret til afskovning
Skovbrandene er tæt knyttet til den massive skovrydning i Amazonas.
Regnskoven er nemlig et tropisk skovområde med høj luftfugtighed. Derfor er skovbrande ikke en del af økosystemets naturlige cyklus, som det ellers er tilfældet i andre skovområder. Skovbrandene er altså et direkte resultat af menneskelig indblanding og ødelæggelse, forklarer Mette Boye.
”Når mennesker rydder skoven, sker det med store maskiner – og ild. Enorme områder bliver brændt af for at kunne udnyttes til blandt andet kvægdrift og andet landbrug,” siger hun.
Skovrydningen i Amazonas har de senere år slået den ene sørgelige rekord efter den anden. I april i år blev et område to gange større end Bornholm ryddet for skov – hele 75 procent mere end samme måned året før.
EU tager skridt mod at stoppe afskovning
EU er én af de helt store globale bidragsydere, når det kommer til afskovning. Alene i 2017 kostede import af varer til EU hele 203.000 hektar skov. Kun Kinas import af varer stod for mere afskovning end EU.
Derfor arbejder EU også på en lov, der forbyder virksomheder i unionen at sælge produkter, der bidrager til rydningen af verdens skove. 13. september vedtog Europa-Parlamentet et ambitiøst forslag til loven, som vækker glæde i WWF Verdensnaturfonden.
”I Europa-Parlamentet har man med tirsdagens afstemning vist, at man mener det seriøst, når det kommer til at styrke indsatsen mod afskovning. Det er vores håb, at man i de videre forhandlinger om loven vil følge samme ambitionsniveau og dermed være med til at lægge massivt pres på blandt andet et land som Brasilien,” slutter Mette Boye.
Afskovningsloven skal forhandles mellem EU-Kommissionen, EU-Parlamentet og EU-Rådet og stemmes endeligt igennem i slutningen af 2022 eller i 2023.
WWF arbejder i og omkring Amazonas for at stoppe afskovning, beskytte regnskoven og de oprindelige folk.
Nøgleord
Kontakter
Mai-Britt NoeHead of Press & MediaWWF Verdensnaturfonden
Tlf:+45 28 93 63 28mai-britt.noe@wwf.dkBilleder

Information om WWF Verdensnaturfonden
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Fisk flytter ind i 63 3D-printede rev i Nordhavn2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Livet under overfladen i Nordhavn får nu endnu bedre betingelser. By & Havn og WWF Verdensnaturfonden har nemlig etableret i alt 63 kunstige levesteder for livet i havnen blandt andet med hjælp fra 5. klasses-elever, som har været med til at designe nogle af de 3D-printede rev.
VELUX Gruppen annoncerer sidste skovprojekt i WWF-partnerskab26.8.2026 11:50:35 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt skovprojekt i Madagaskar skal beskytte og bevare 275.000 hektar skov. Det er det fjerde og sidste i VELUX Gruppens portefølje af skovprojekter i Vietnam, Uganda og Madagaskar, der nu alle er under implementering. Porteføljen af projekter udgør kernen i det 20-årige partnerskab mellem VELUX Gruppen og WWF.
Krillfiskeri ved Antarktis stiger 117 procent og truer pingviner, hvaler og sæler20.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Sydhavet og omkring den antarktiske halvø er fiskeriet efter krill eksploderet efter en international fiskeriaftale er udløbet. Det er kritisk for hele fødekæden inklusive truede arter som kejserpingvin, pelssælen og blåhvalen, der lever her. WWF Verdensnaturfonden opfordrer kraftigt landene til at indgå en ny aftale, når denne skal forhandles i oktober.
WWF finder ny programleder i Grønland18.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jane P. Lantz skal stå i spidsen for WWF's arbejde med naturbevarelse, biodiversitet og bæredygtig udvikling i Grønland i samarbejde grønlandske partnere, lokalsamfund og myndigheder.
Flere danskere finder ingen pindsvin under national tælling17.8.2026 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af danskere, der ikke finder pindsvin under den landsdækkende pindsvinetælling, er steget. Det kan skyldes den rekordvarme sommer, mener Dr. Pindsvin og WWF Verdensnaturfonden, der står bag tællingen, som i år er gennemført for fjerde gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
