Amazonas brænder mere end nogensinde

33.116.
Så mange skovbrande er brudt ud i Amazonas – alene i august måned. Ikke siden 2010 er der udbrudt flere brande i den sydamerikanske regnskov.
I år er der indtil nu udbrudt mere end 46.000 skovbrande i Amazonas.
”Skovrydning og skovbrande er kommet fuldkommen ud af kontrol i Brasilien, og det er frygteligt at være vidne til, hvordan ét af verdens største og mest unikke økosystemer bliver ødelagt,” siger miljøfaglig chef Mette Boye fra WWF Verdensnaturfonden.
Amazonas er ét af verdens største sammenhængende naturområder og hjemsted for hver tiende art på jorden, heriblandt jaguaren, den lyserøde floddelfin, dovendyret og mange flere arter, som mennesket endnu ikke har identificeret.
Skovbrande er relateret til afskovning
Skovbrandene er tæt knyttet til den massive skovrydning i Amazonas.
Regnskoven er nemlig et tropisk skovområde med høj luftfugtighed. Derfor er skovbrande ikke en del af økosystemets naturlige cyklus, som det ellers er tilfældet i andre skovområder. Skovbrandene er altså et direkte resultat af menneskelig indblanding og ødelæggelse, forklarer Mette Boye.
”Når mennesker rydder skoven, sker det med store maskiner – og ild. Enorme områder bliver brændt af for at kunne udnyttes til blandt andet kvægdrift og andet landbrug,” siger hun.
Skovrydningen i Amazonas har de senere år slået den ene sørgelige rekord efter den anden. I april i år blev et område to gange større end Bornholm ryddet for skov – hele 75 procent mere end samme måned året før.
EU tager skridt mod at stoppe afskovning
EU er én af de helt store globale bidragsydere, når det kommer til afskovning. Alene i 2017 kostede import af varer til EU hele 203.000 hektar skov. Kun Kinas import af varer stod for mere afskovning end EU.
Derfor arbejder EU også på en lov, der forbyder virksomheder i unionen at sælge produkter, der bidrager til rydningen af verdens skove. 13. september vedtog Europa-Parlamentet et ambitiøst forslag til loven, som vækker glæde i WWF Verdensnaturfonden.
”I Europa-Parlamentet har man med tirsdagens afstemning vist, at man mener det seriøst, når det kommer til at styrke indsatsen mod afskovning. Det er vores håb, at man i de videre forhandlinger om loven vil følge samme ambitionsniveau og dermed være med til at lægge massivt pres på blandt andet et land som Brasilien,” slutter Mette Boye.
Afskovningsloven skal forhandles mellem EU-Kommissionen, EU-Parlamentet og EU-Rådet og stemmes endeligt igennem i slutningen af 2022 eller i 2023.
WWF arbejder i og omkring Amazonas for at stoppe afskovning, beskytte regnskoven og de oprindelige folk.
Nøgleord
Kontakter
Mai-Britt NoeHead of Press & MediaWWF Verdensnaturfonden
Tlf:+45 28 93 63 28mai-britt.noe@wwf.dkBilleder

Information om WWF Verdensnaturfonden
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
To nye vandreruter sætter fokus på danske flagermus11.9.2025 12:48:22 CEST | Pressemeddelelse
I Sønderjylland har WWF Verdensnaturfonden og Dansk Flagermus Forening skabt to vandreruter, der gør danskerne endnu klogere på de fredede flagermus. Ruterne blev indviet onsdag den 10. september.
Stenrev, ålegræs, blåmuslinger og en halv million torsk skal bringe naturen tilbage i Sejerøbugten4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I ét af Danmarks største naturprojekter i havet nogensinde vil WWF Verdensnaturfonden med en række partnere genoprette havnaturen i Sejerøbugten over de kommende fem år.
3D-printede rev skaber nye levesteder for fisk i København21.8.2025 09:31:19 CEST | Pressemeddelelse
I Nordhavn får man i disse dage nye beboere, når WWF Verdensnaturfonden og By & Havn etablerer 3D-printede rev – såkaldte spunsmoduler – i havnens spunsvægge. Revene er blandt andet designet af lokale skoleelever, der også deltog i den endelige etablering onsdag den 20. august.
Enormt engagement i pindsvinetælling giver håb for presset art14.8.2025 11:45:22 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 21.000 pindsvin blev registreret i den tredje nationale pindsvinetælling, der fandt sted lørdag den 9. august. Bag citizen science-projektet står WWF Verdensnaturfonden og pindsvineforsker Sophie Lund Rasmussen med støtte fra Nordea-fonden.
Danmark tæller pindsvin lørdag den 9. august7.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Pindsvin er i tilbagegang over det meste af Europa, men hvor slemt står det egentlig til herhjemme? WWF Verdensnaturfonden og pindsvineforsker Sophie Lund Rasmussen beder danskerne om at registrere pindsvin lørdag den 9. august for at få mere viden om Danmarks pindsvin.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum