Alle jobsøgende er inviteret til Næstved Jobmesse 2020
6.2.2020 08:25:57 CET | Næstved Kommune | Pressemeddelelse

Hvilke lokale virksomheder mangler arbejdskraft? Hvordan søger man job og kommer til samtale? Og hvad er mulighederne for efteruddannelse?
Det er nogle af de spørgsmål, man som jobsøgende kan få svar på, når Næstveds store jobmesse åbner 27. februar kl. 9.30-12.00 i Herlufsholm Idrætscenter. Sidste år besøgte over 1000 jobsøgende messen og flere fandt deres næste job.
"Det kan være en stor opgave, når man skal finde et nyt arbejde. Det ved vi. Derfor har vi igen sammensat en dag, hvor jobsøgende kan gå i dybden med jobansøgningen og få hjælp til at komme videre mod det næste job," fortæller arbejdsmarkedschef i Næstved Kommune Torben Bahn Petersen.
Inspiration til netværk og jobsøgning
Traditionen tro byder dagen på pep-talk, tips til LinkedIn, sparring på jobansøgninger og cv, forslag til efteruddannelse samt muligheden for at få taget et portrætbillede til brug i jobansøgningen. De besøgende på messen kan hilse på over 25 forskellige virksomheder, som byder på jobåbninger og gode råd til videre arbejde med jobsøgning.
Arkil er repræsenteret på messen for tredje gang. Her i 2020 er deres Anlæg og Asfalt afdelinger med: ”Vi er altid åbne over for den rette ansøger,” fortæller Claus Haxgart fra Arkil Anlæg, ”det er vigtigt, at personen er motiveret for at arbejde med os, mødestabil og læringsparat. Så er det ellers ligegyldigt om det er mand eller dame, høj eller lav."
Messedagen er en oplagt chance for motiverede jobsøgere, som gerne vil finde det gode match, men som mangler indblikket i, hvad virksomhederne egentlig efterspørger og har brug for. I 2 ½ time den 27. februar stiller virksomhederne sig åbne overfor spørgsmål og sparring.
Motivation og indspark
Dagen byder også på lidt anderledes indspark til jobsøgningen gennem en række spændende oplæg: ”Motivation er din vej til målet”, ”Iværksætteri – hvorfor og hvordan?” samt et oplæg om ”Nordisk arbejdskraft”. Der er rig mulighed for at blive inspireret til at starte eget eller måske tage springet til at søge arbejde i et af vores søsterlande.
Alle jobsøgende er velkomne. Det er gratis at deltage og kræver ingen tilmelding.
”Det er 3. gang vi afholder jobmessen, og sidste år fandt flere deltagende job. Det håber vi selvfølgelig sker igen i år,” slutter Torben Bahn Petersen.
Nøgleord
Kontakter
Line Bruun Berthelsen
tlf. 2015 8329
Billeder
Information om Næstved Kommune
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skoleelever viser vejen til grønnere byer og stærkere fællesskaber23.10.2026 15:10:01 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi sætte din og min by i bevægelse? Det kommer 436 elever fra 6. og 7. klasse med deres bud på, når de deltager i lokalfinalerne i opfinderkonkurrencen Projekt Edison den 28. og 29. oktober.
Kom til prisfest på Rønnebæksholm: Her er årets kultur- og talentprismodtagere21.10.2026 09:09:04 CEST | Pressemeddelelse
Årets modtagere af Næstved Kommunes kultur- og talentpriser er fundet. Den 30. oktober inviteres alle til prisfest på Rønnebæksholm, hvor de fire prismodtagere hyldes med prisoverrækkelser, bobler og scenekunst. Det er gratis at deltage.
Ny centerchef skal løfte sundheds- og ældreområdet i Næstved6.10.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mille Schjoldan bliver ny chef for Center for Sundhed & Ældre i Næstved Kommune. Den fortsatte udvikling af en Sundhedsby i Næstved, styrket brug af velfærdsteknologi, flere plejehjemspladser og implementering af nationale reformer bliver de vigtigste opgaver.
Anlægsgartner Heino Vistisen A/S og plejehjemmet Munkebo modtager Social Pris Næstved 20262.10.2026 09:53:16 CEST | Pressemeddelelse
For niende gang hylder Næstved Kommune en privat og en offentlig arbejdsplads, der gør en særlig indsats for at hjælpe mennesker i job. Der var i år 43 indstillinger til prisen.
Børnebiblioteket fylder 1 år: Flere børnebøger kommer med hjem30.9.2026 08:32:27 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Biblioteks nye børnebibliotek kan fejre sin første fødselsdag med flotte resultater. Flere børnebøger bliver lånt ud, flere familier bruger biblioteket, og flere borgere fra hele Næstved Kommune finder vej til børnebiblioteket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

