Aldrig har så mange lejet et sommerhus
Sommerhusområderne summede som aldrig før af tysk - og dansk – snak i påsken i år, hvor sommerhusudlejningen satte ny rekord for april.
Der var i alt 2,2 mio. overnatninger i udlejede feriehuse, hvilket er det højeste overnatningstal for en april nogensinde, oplyser Danmarks Statistik.
Efter to år med COVID-19-restriktioner - og stort set ingen udenlandske gæster - vendte især de tyske gæster tilbage til de danske feriehuse og stod for 1,6 mio. overnatninger.
Til gengæld bød påsken ikke på en gentagelse af sidste års ekstraordinært store antal danske gæster i feriehusene. I april 2022 var der 510.700 danske overnatninger - et fald på 35 % i forhold til 2021.
Men det er dog stadig højere end før pandemien, lyder det fra ejendomsmæglerkæden Home.
Gyldne muligheder for at leje ud
”Sommerhusferie er blevet ekstra populært under corona. Tyskerne er tilbage i Danmark, der er et trygt og sikkert ferieland, og der er flere samtidig danske feriegæster end før Corona i de danske udlejningshuse. Samlet set betyder det gyldne muligheder for at leje sit sommerhus ud,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen, der også fortæller, at mange familier har købt et sommerhus i løbet af 2020 og 2021.
Også for resten af året tegner sommerhusudlejningen lyst med 17 % flere bookinger end på samme tidspunkt sidste år.
Stigningen skyldes ifølge Danmarks Statistiks tal primært, at de tyske bookinger er gået frem med 54 %, mens de danske bookinger næsten er halveret i forhold til sidste år. Især maj og juni er populære, mens august er på samme høje niveau som sidste år. Bookingerne for juli ligger 6 % under sidste år.
”Verden er blevet mere åben igen, og der er en opsparet lyst til at rejse ud på ferie, men samtidig er der mange, der de seneste to år har fået øjnene op for at sommerferie i Danmark og i sommerhus også kan noget,” vurderer Henrik Hauthorn Jensen fra Home.
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
homes vision:
"At gentænke boligprocessen ved at kombinere digital innovation med personlig service, så vi skaber en enestående og enkel oplevelse for vores kunder og leverer tryghed og kvalitet i hver eneste fase af rejsen."
Se mere om homes strategi 'forandring.sammen'28
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Her vil danskerne helst holde jul – og forskellene er større, end man tror18.12.2025 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Julegæst eller julevært: Hvor hører juleaften hjemme? Se tallene fra din landsdel
Tre kommuner sætter bundrekord: Disse landsdele er støvsuget for sommerhuse17.12.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Se lokale tal: Sommerhusudbuddet er mere end halveret – sommerhusene er særligt blevet en mangelvare i Vest- og Sydjylland. Lokale mæglere forklarer hvorfor
Boligsalget har kurs mod 100.000 bolighandler16.12.2025 13:13:10 CET | Pressemeddelelse
Forecast: 2025-salget af boliger bliver det højeste siden Corona-årene, og antallet bliver igen sekscifret
Ny prognose: Din bolig bliver meget mere værd i 202615.12.2025 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Huse og lejligheder er allerede steget i pris, og en prognose siger 175.000 kr. ekstra for huset i 2025, vurderer Danske Bank og home
Se udbuddet i din kommune: Sommerhuse er i vinterform9.12.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Lavt udbud og stærkt sommerhussalg giver stigende priser i november. Se hvor mange sommerhuse der er til salg i kommunen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
