AIDS-Fondet genåbner tilbud om test for sexsygdomme

Nu er der godt nyt til de mange unge og LGBT+ personer, som står i kø for at blive testet for sexsygdomme i AIDS-Fondets Checkpoint-klinikker.
Der kommer en midlertidig bevilling fra Folketinget, som betyder, at AIDS-Fondet ikke bliver nødt til at lukke Checkpoint i Aalborg og Odense og reducere åbningstiden i København og Aarhus.
AIDS-Fondet var en af de mange organisationer, som for alvor kom i klemme, da de såkaldte Satspuljer udløb ved årets udgang.
Reddet på målstregen
Den socialdemokratiske regering havde ikke afsat penge til projekterne i sit Finanslovsudkast, og måneders valgkamp og lange regeringsforhandlinger gjorde det umuligt at sikre penge til at videreføre Checkpoint.
- Nu bliver vi reddet på målstregen af en midlertidig bevilling. Vi har arbejdet hurtigt. Der er indkøbt tests, og stort set alle opsagte medarbejdere er ombord igen, så vi er tilbage til normale åbningstider allerede i næste uge, siger Thomas Hübertz, der er forebyggelseschef i AIDS-Fondet.
Han understreger, at bevillingen fra Folketinget er midlertidig, og at der er behov for at se på en permanent løsning, som sikrer Checkpoints fremtid som supplement til de testtilbud, som det offentlige og andre organisationer tilbyder.
- Det er lykkedes os at skabe et tilbud, som er populært blandt unge og LGBT+ personer, fordi målgruppen føler sig set og hørt. Samtidig tester en stor del af dem positive, og det betyder, at vi har fat i en målgruppe, som er i risiko for sexsygdomme, siger Thomas Hübertz.
Stor opbakning fra brugerne
AIDS-Fondet har mødt stor opbakning til Checkpoint, efter det i november kom frem, at det var nødvendigt at opsige 40 timelønsansatte, lukke klinikker og reducere åbningstiden i de resterende.
- Vi har holdt informationsmøder i de største byer, og det har været overvældende at mærke, hvor meget Checkpoint betyder. Folk har skrevet og sendt videoer, hvor de fortæller, hvorfor Checkpoint er vigtigt for dem. Folk har været aktivistiske, og det viser, hvor vigtig sagen er, siger Thomas Hübertz.
AIDS-Fondet arbejder lige nu på at skabe politisk opbakning blandt Folketingets partier, så der ikke bare sikres midler til at videreføre Checkpoint, som vi kender det i dag.
- Der er brug for at vi er ambitiøse og styrker indsatsen mod sexsygdomme. Vi kan ikke som samfund være bekendt, at vi ikke taler om den stigende smitte, og at vi ikke gør noget. Det er vores valg, om vi vil styrke indsatsen mod sexsygdomme og sikre seksuel sundhed til alle, siger Thomas Hübertz.
Fakta
Flere og flere bliver ramt af sexsygdomme, og det er særligt unge i aldersgruppen 15 til 24 år samt LGBT+ personer, som fylder i statistikken.
Den hyppigste sexsygdom er klamydia, hvor der i 2021 blev fundet 36.633 nye tilfælde, hvoraf 70% var i alderen 15 til 24 år.
Sundhedsstyrelsen skønner, at der er omkring 50.000 klamydia-tilfælde om året, så der er samtidig et enormt mørketal.
De mange, som ikke bliver testet og behandlet, er med til at drive epidemien.
Kontakter
Andy GrysbækPresseansvarlig
Tlf:88 33 56 27andy@aidsfondet.dkBilleder

Information om AIDS-Fondet
AIDS-Fondet er en humanitær organisation, som arbejder for en verden, hvor ingen smittes med hiv, og hvor man kan have et godt liv, hvis man lever med hiv.
Organisationen blev stiftet i 1985, hvor der var behov for en privat organisation, der kunne rejse penge til forskning, information og patientstøtte.
Gennem årene er flere indsatser kommet til, og AIDS-Fondet er i dag den danske organisation, der arbejder dedikeret med bekæmpelse af hiv/aids – både nationalt og internationalt.
AIDS-Fondets formål er at:
- forebygge hiv/aids
- styrke forskningen i sygdommen
- arbejde for bedre vilkår for mennesker, der lever med hiv
- informere og rådgive befolkningen om hiv/aids til befolkningen
- arbejde for sundheden blandt fondets målgrupper
Følg pressemeddelelser fra AIDS-Fondet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AIDS-Fondet
AIDS-Fondet 40 år: Priser for tre ekstraordinære indsatser29.4.2025 09:56:07 CEST | Pressemeddelelse
I år har AIDS-Fondet 40-års jubilæum. Markeringen af jubilæumsåret blev skudt i gang ved en reception, hvor der blev uddelt priser for tre indsatser, som har haft særlig betydning for mennesker med hiv og kampen mod hiv.
Trump er i gang med at ødelægge årtiers fremskridt i kampen mod hiv og aids30.1.2025 14:49:38 CET | Pressemeddelelse
På trods af nye meldinger fra USA’s regering er den globale hiv-indsats stadig på standby, og årtiers fremskridt i kampen mod hiv og aids er stadig i fare.
Susse Wold bliver hædret ved Danish Rainbow Awards14.10.2024 13:10:38 CEST | Pressemeddelelse
Danish Rainbow Awards giver skuespiller Susse Wold en ekstraordinær anerkendelse for hendes enestående engagement i aids-sagen og de mange år som præsident for AIDS-Fondet.
Checkpoint har åbnet ny klinik i Gentofte2.9.2024 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AIDS-Fondet har i samarbejde med Gentofte Kommune åbnet en Checkpoint-klinik i Gentofte, hvor unge og LGBT+ personer nemt og gratis kan få test og rådgivning om sexsygdomme.
Frederiksberg: Kunstudstilling skal nedbryde fordomme om hiv5.8.2024 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AIDS-Fondets præsident, Susse Wold, og Frederiksbergs borgmester, Michael Vindfeldt, åbner onsdag udstillingen Positive Portrætter på Frederiksberg Rådhus. De 12 store malerier i udstillingen skal være med til at gøre op med de fordomme, der stadig er omkring hiv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum