Ændrede rejsevejledninger pr. 3. september 2020
3.9.2020 16:14:37 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
I denne uge tilføjes San Marino til listen over lande, hvortil alle ikke-nødvendige rejser frarådes på grund af et for højt antal smittede. Tallene fra SSI viser, at smittetallet for San Marino er på 36,2. Dermed ligger landet over kriteriet om et nationalt smittetal på under 30.
Inden for EU/Schengenlandene og UK fraråder Udenrigsministeriet således alle ikke-nødvendige rejser (orange) til Andorra, Belgien, Luxembourg, Malta, Rumænien, Spanien, Monaco, Frankrig, Kroatien og San Marino på grund af smittetallene.
I forhold til andre landes indrejserestriktioner over for rejsende fra Danmark, så frarådes alle ikke-nødvendige rejser pt. til Irland, Letland, Estland, Litauen, Island, Finland, Slovenien og Ungarn.
Den ændrede rejsevejledning for San Marino fremgår af Udenrigsministeriets hjemmeside i dag.
For så vidt angår indrejse i Danmark vil det fra lørdag den 5. september 2020 kl. 00.00 kræve et anerkendelsesværdigt formål at indrejse i Danmark for personer med bopæl i San Marino, ligesom det er tilfældet for Andorra, Belgien, Frankrig, Kroatien, Luxembourg, Malta, Monaco, Rumænien og Spanien. Det betyder i forhold til indrejsereglerne, at San Marino fra dette tidspunkt anses for karantæneland. Læs mere om indrejsereglerne hos Rigspolitiet.
Udenrigsministeriets rejsevejledninger for tredjelande opdateres på baggrund af EU’s liste over lande uden for EU- og Schengen-området, som det kan overvejes at åbne for, fordi de lever op til fastsatte COVID-19 kriterier for indrejse til EU. EU’s landeliste opdateres hver 14. dag. Resultatet af EU’s seneste gennemgang har ikke medført ændringer og der er således hverken tilføjet eller fjernet lande på EU’s liste. EU’s liste omfatter følgende lande: Australien, Canada, Georgien, Japan, Kina, New Zealand, Rwanda, Sydkorea, Thailand, Tunesien og Uruguay. Alle Udenrigsministeriets rejsevejledninger for landene på EU’s liste er fortsat orange, som følge af landenes indrejserestriktioner.
Alle Udenrigsministeriets rejsevejledninger kan findes her.
Links
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren åbner Danmarks ambassade i Rwanda14.2.2026 15:15:36 CET | Pressemeddelelse
Den 15.-16. februar besøger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen Rwanda, hvor han vil markere åbningen af Danmarks nye ambassade i Kigali.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltager ved sikkerhedskonferencen i München13.2.2026 09:47:30 CET | Pressemeddelelse
Sammen med statsministeren og forsvarsministeren vil udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltage ved den årlige sikkerhedskonference i München, der i år afvikles fra 13.-15. februar.
Dansk eksport i december 202510.2.2026 10:02:54 CET | Pressemeddelelse
I december 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til november. På årsbasis, dvs. hele 2025 i forhold til 2024, steg dansk eksport af varer og tjenester med 3,7 pct.
Udenrigsministeren rejser til Grønland6.2.2026 12:04:20 CET | Pressemeddelelse
Under rejsen vil udenrigsministeren deltage i åbningen af Canadas nye konsulat i Nuuk.
Fra i dag kan danskerne officielt søge karriere i EU – og europaministeren opfordrer alle til at søge5.2.2026 14:02:13 CET | Pressemeddelelse
I dag den 5. februar er der åbnet for tilmelding til udvælgelsesprøven for ansættelse i EU’s institutioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
