Ældre mand skraber sig til 1,2 millioner – hele gevinsten går til familien

Forestil dig, at der i hver eneste måned i de kommende 10 år vil tikke 10.000 ekstra kroner ind på din bankkonto.
For en ældre mand fra Køge Kommune er det ikke længere noget, han behøver at forestille sig. Fornylig skrabede han sig via Mega Quick nemlig til en gevinst, der om 10 år lander på 1,2 millioner kroner.
-Jeg sad og skrabede mit skrabelod og så, at jeg havde vundet 10.000 kr. hver måned i 10 år. Så skyndte jeg mig ned for at få det verificeret i kiosken, forklarer den glade vinder.
Han har valgt at være anonym, men vil gerne fortælle Danske Spil, hvordan pengene skal bruges.
-Jeg er godt oppe i alderen, så jeg har ikke behov for det store. Så mit barnebarn, der er studerende, får 5.000 kroner hver måned, og så investerer jeg resten i nogle aktier til familien.
Har vundet 10.000 kroner tidligere
Det er ikke første gang, at vinderen har skrabeheldet med sig.
-Det er ikke særlig længe siden, at jeg købte et andet skrabelod, endda i den samme kiosk. Der vandt jeg 10.000 kroner, så jeg er meget heldig for tiden, griner vinderen.
Begge skrabelodder blev købt hos Torvekiosken i Køge, som formentlig vil få besøg af vinderen igen, selv om han nu har ramt den store gevinst.
-Jeg kommer da helt sikkert til at købe et par skrabelodder en gang imellem. Det er jo hyggeligt at sidde og skrabe og se, om man kan vinde noget.
I Mega Quick, som er et af de mest populære skrabelodder hos Danske Spil, har man fire chancer for at vinde. To af chancerne er klassiske skrabelodsfelter, hvor man skal skrabe tre ens symboler eller beløb i det samme felt.
I de to øvrige felter kan man skrabe sig til en ekstra månedsløn i enten 7, 9, 10 eller 13 måneder.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
”Goddag, det er Danske Spil – sidder du ned?”1.11.2025 09:31:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan ville du reagere, hvis du blev ringet op og fik at vide, at du havde vundet årets største gevinst i Lotto? Her kan du læse ægte reaktioner fra heldige vindere – og måske få inspiration til den dag, telefonen ringer hos dig…
Danske Spil skyder valgkamp i gang med borgmesterodds: Enhedslisten og Barfod er favorit i København31.10.2025 11:50:00 CET | Pressemeddelelse
Den 18. november skal du huske at stemme til kommunalvalget - ifølge Danske Spils odds på borgmesterposterne er der lagt op til et spændende valg i flere kommuner.
Gustav i frit fald på dansegulvet: Danske Spil forudser exit Salinas31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spils forhåndsfavorit spås at skulle forlade konkurrencen fredag aften – men overraskelsen lurer i omdansen.
Vandt millioner i Eurojackpot: ”Lægen troede, den var helt gal med mig!”30.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Esbjerg fik million-opkald fra Danske Spil kort før lægeaftale. Det fik pulsen helt i vejret, så lægen var bekymret for kvindens helbred.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

