Aarhusiansk lektor genvalgt til GF Forsikrings bestyrelse
10.5.2023 09:10:12 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse

50-årige Mette Vinther Skriver fra Holme blev på den årlige generalforsamling genvalgt til bestyrelsen i det medlemsejede GF Forsikring. Hun har været tilknyttet GF Aarhus siden 2007 – siden 2018 som formand.
- GF Forsikring er inde i en spændende transformation, hvor vi med snart 350.000 medlemmer og en toplinje på tre mia. kroner går fra at være store blandt de små til at være små blandt de store forsikringsselskaber. Der kommer til at ske meget over de næste år – bl.a. kommer vi til at skulle ændre en del af de it-værktøjer, som er i brug i dag. Jeg glæder mig til at være med til at påvirke det arbejde, så det bliver en så glidende overgang som muligt – og så de værktøjer, som udvikles, er til gavn både i GF Huset, klubberne og for vores medlemmer. Medlemsoplevelsen i alle kontakter med GF er noget af det, der optager mig allermest, siger hun.
Mette Vinther Skriver arbejder til daglig som lektor på Aarhus Universitet. Hun er uddannet cand. Scient. i statistik og ph.d fra Aarhus Universitet. Hun har primært arbejdet indenfor det sundhedsvidenskabelige felt – fx har hun været med til at belyse sammenhængen mellem blodsukkerniveauer og den fremtidige udvikling i sygdom blandt personer med diabetes.
Vokset op med GF
Med en farfar og en far, der begge var græsrødder i GF, er Mette Vinther Skriver bogstaveligt talt vokset op med den andelsånd, som GF Forsikring er rundet af. Og det er netop den erfaring, hun blandt andet kan bidrage med i bestyrelsesarbejdet.
- Jeg mener, jeg kan bidrage med mit indgående kendskab til GF som organisation – og hvad det er for byggesten, vi står på. Derudover har jeg via mit arbejde en analytisk tilgang, og det mener jeg også kan være en styrke i bestyrelsesarbejdet. Jeg er glad for, at jeg har fået vist den tillid, så jeg nu kan fortsætte arbejdet de næste to år, siger hun.
Mette Vinther Skriver er en af de 12 bestyrelsesmedlemmer i GF Forsikring, der er et landsdækkende forsikringsselskab med 340.000 medlemmer, 46 lokale kontorer fordelt ud over hele landet og en egenkapital på 2,5 mia. kroner.
Privat er Mette Vinther Skriver gift med Jan, og de bor sammen med den yngste af parrets i alt tre børn i Holme i den sydlige del af Aarhus.
Nøgleord
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Rasmus DamkjærKommunikation & PresseGF Forsikring
Kommunikationskonsulent
Rasmus GadeKommunikation & PresseGF Forsikring
Kommunikations- og presseansvarlig
Billeder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Skive, Thy og Mors flytter til nye og større lokaler i Skive19.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til efteråret 2026 flytter skive-afdelingen i GF Skive, Thy og Mors til nye og mere moderne lokaler for bl.a. at styrke medlemsoplevelsen og tilbyde medarbejderne et forbedret arbejdsmiljø.
Nyt samarbejde om tidlig opsporing af type 2-diabetes30.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring støtter nu Diabetesforeningens ”sundhedsbus”, der i den kommende tid skal køre landet tyndt for at opspore type 2-diabetes hos de tusindvis af danskere, der går rundt med sygdommen uden at vide det.
Genvalg til GF Forsikrings bestyrelse25.4.2026 13:57:57 CEST | Pressemeddelelse
På den årlige generalforsamling i GF Forsikring var der både genvalg til Torben B. Pedersen, Esbjerg, som formand og til de tre bestyrelsesmedlemmer Mattias Andersen, Bogense, Lykke Outzen Mørk, Køge, og Christian Hermansen, Horsens.
GF Aalborg og Randers fusionerer og kommer endnu tættere på medlemmerne15.4.2026 14:03:06 CEST | Pressemeddelelse
NORDJYLLAND/KRONJYLLAND: Med en netop vedtaget fusion styrker GF Forsikring sin position inden for både privat og erhverv fra Brønderslev i nord til Langå i syd. Både kontorerne i Aalborg og Randers styrkes – og ambitionen er at være endnu tættere på medlemmerne i hele området.
Danske haver er farlige for midaldrende mænd på stiger14.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sæsonen for havearbejde er for alvor over danskerne. Men arbejdet med at trimme og fikse haven er ingen dans på roser ifølge GF Forsikring. Antallet af ulykker i haven stiger ganske betragteligt, og særligt én gruppe skal tage sig i agt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
