Forskudsopgørelsen er klar i dag

København, 15. november 2016
I dag vil der uden tvivl være flere besøgende på Skat.dk end normalt. Her åbnes nemlig for adgangen til forskudsopgørelsen for 2017, hvori det fremgår, hvor høj ens trækprocent og fradrag bliver til næste år. Selv om de fleste indberetninger til Skat i dag sker helt automatisk, er der alligevel god grund til at tjekke, om alting stemmer, påpeger skatteekspert.
- Det er helt sikkert en god ide at kontrollere sin forskudsopgørelse. Særligt hvis der er sket større ændringer i ens økonomi på grund af jobskifte, større lån, ægteskab eller skilsmisse, bør man absolut se den igennem en ekstra gang, siger partner i Deloitte, Doris Erlandsen.
Ifølge Doris Erlandsen er der stadig en række fradrag, der skal indberettes manuelt, på trods af at de fleste indberetninger til Skat i dag er automatiske:
- Fradrag for befordring, børnebidrag, ægtefællebidrag samt rejsefradrag er blot nogle af de fradrag, man selv skal indberette. Fremgår de ikke præcist på forskudsopgørelsen, er der stor sandsynlighed for, at man betaler ’forkert’ skat i løbet af året. Dermed risikerer man enten at oparbejde en skattegæld eller, omvendt, låne penge til Skat.
Forskudsopgørelsen kan dog også være en kærkommen lejlighed til at give sin økonomi et større servicetjek, mener Doris Erlandsen:
- Et godt råd er, at man mindst en gang om året bør tage regnemaskinen frem og vurdere, om man nu også sparer nok op til sin alderdom. De forskellige pensionsopsparinger giver jo mulighed for fradrag. Det er fordelagtigt, hvis man synes, at ens skatteprocent er for høj, og man i øvrigt har råd til at spare op, siger hun.
Er man i job, kan det også betale sig at se nærmere på sin lønpakke, mener Doris Erlandsen:
- Mange arbejdspladser giver medarbejderne mulighed for at vælge forskellige personalegoder gennem en såkaldt bruttolønsordning, hvor beløbet bliver trukket, inden der er betalt skat. Det kan være fri telefon, bus- og togkort, sundhedsydelser eller uddannelsestilbud af forskellig art.
- Også her er der mange muligheder for at optimere skatten, siger hun.
Nøgleord
Kontakter
Doris Erlandsen
Tlf. +45 22 20 24 93
derlandsen@deloitte.dk
Billeder

Information om Deloitte
Doris Erlandsen er partner i Deloitte og ekspert i personskat.
Følg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Dansk Draghi/Letta-rapport: Sådan sikrer Danmark sin konkurrenceevne10.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den oversete forsknings- og innovationskapacitet skal bringes i spil til at styrke Danmarks fremtidige konkurrenceevne, sikkerhed og velstand. En ny innovationstrepart er blandt de 10 handlingsorienterede anbefalinger, som i dag præsenteres på Christiansborg.
Karriereudvikling topper generation Z’s ønskeliste på jobbet23.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De 20-30-årige danskere overrasker ved at være mindre interesserede i work/life-balance og mere ivrige efter karriereudvikling og ledelse end resten af verdens unge arbejdstagere. Samtidig er leveomkostninger og klima markante bekymringer, viser ny Deloitte-rapport.
Deloitte og Kraka med fremtidsscenarier for Danmark i 2050: Svære valg skal træffes i dag7.5.2025 06:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem udfordringer skal løses i dag for at opretholde Danmarks styrkepositioner frem mod 2050. Hvis danske beslutningstagere formår at sætte ind på disse områder, vil Danmark kunne stå lige så stærkt om 25 år, som Danmark gør i dag.
Deloitte fastslår: Medarbejderudvikling giver plus på bundlinjen28.3.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Organisationer, der prioriterer personlig udvikling, kreativitet og fordybelse, klarer sig bedre økonomisk og skaber større værdi for samfundet. Det viser en ny, global undersøgelse fra Deloitte.
Virksomheders brug af AI i kraftig fremgang25.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om udbredelsen af generativ kunstig intelligens øges markant, er der stadig væsentlige barrierer på vejen, førend vi indfrier det fulde potentiale. En ny undersøgelse fra Deloitte indikerer samtidig, at adoptionen ikke helt kan følge med den teknologiske udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum