Ny og gratis ejerskifteskole skal hjælpe unge landmænd med at blive klar til at købe en gård
Danske landmænd gennemfører hvert år en lang række generations- og ejerskifter. Men sektoren er presset på økonomien, og mange faktorer skal gå op i en højere enhed, før unge førstegangskøbere kan få fod under eget bord.
Derfor lancerer Vækstfonden nu Landbrugets Ejerskifteskole, hvor yngre landmænd gratis kan styrke deres kompetencer og få råd om køb af en gård.
»Masser af unge landmænd drømmer om at købe deres egen gård, på trods af den aktuelle krise i erhvervet. Vi har brug for den viden og fornyelse, de bringer med sig, og derfor er Landbrugets Ejerskifteskole et rigtigt godt initiativ, som jeg håber, at de unge landmænd vil tage godt imod,« lyder det fra erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen.
Også hos Landbrug & Fødevarer bliver Landbrugets Ejerskifteskole hilst velkommen.
»Det er de unge landmænd, der bidrager med dynamik og fornyelse. Derfor er det afgørende, at vi gør alt, hvad vi kan, for at hjælpe de unge med at etablere sig som selvstændige. I øjeblikket er det svært for unge at overtage de bedrifter, der kommer til salg. Vækstfondens Ejerskifteskole bidrager til at skabe overblik, blandt andet over hele den købsproces, unge landmænd skal igennem, hvis de vil etablere sig med egen bedrift,« siger Martin Merrild, formand for Landbrug & Fødevarer.
Hos Vækstfonden er der stor efterspørgsel på finansiering til ejerskifter fra landbruget, men det er krævende at få enderne til at mødes i de ofte meget store handler.
»Yngre landmænd har et godt teoretisk fundament, når de kommer ud fra landbrugsskolerne. Men de har et behov for at blive endnu bedre klædt på til mødet med virkeligheden, når de skal træffe den økonomisk største beslutning i deres liv. Landbrugets Ejerskifteskole supplerer den teoretiske viden, der kommer fra skolen med praktiske erfaringer og gode råd opsamlet gennem mange år og de hundredevis af finansieringer af landbrug, vi har gennemført i Vækstfonden,« siger Palle Christiansen, landbrugskundedirektør i Vækstfonden.
Læs mere om det nye initiativ på landbrugetsejerskifteskole.dk.
Kort om Landbrugets Ejerskifteskole
- Vækstfonden er initiativtager til Landbrugets Ejerskifteskole.
- Ejerskifteskolen består af seks lektioner med tilhørende opgaver.
- Lektionerne består af en kort introduktion, videoklip, regneeksempler og nyttige skabeloner.
- Når alle lektioner er gennemført, kan man indsende sine dokumenter og få personlig feedback fra Vækstfondens landbrugsteam.
- Initiativet henvender sig hovedsageligt til yngre landmænd på sidste semestre på landbrugsskolerne.
- Det er gratis at være med. Alle kan gå ind på landbrugetsejerskifteskole.dk
Fakta om Vækstfondens finansiering til landbruget
- Siden 2012 har Vækstfonden finansieret næsten 600 landbrug for mere end 2 mia. kr.
- Ud af den samlede beløb til finansiering af landbruget går omkring 28 procent til generations- og ejerskifter.
- Vækstfonden tilbyder flere former for finansiering til landbrug
- Vækstlån som henvender sig til ejeren med et etableret landbrug og et behov for finansiering for 1. mio. kr. eller derover.
- Vækstgaranti på minimum 1 mio. kr., som er målrettet veletablerede små og mellemstore virksomheder, der skal gennemføre større investeringer eller udvide forretningen.
- Vækstkaution som kan dække op til 2 mio. kr. til finansiering af køb af fast ejendom og ejerskifte.
- Etableringslån som dækker den yderste del af lånet til finansieringen, dvs. den del som overstiger 85 procent af aktivværdierne.
Yderligere information:
- Palle Christiansen, Landbrugskundedirektør, på 20 15 08 74 eller pch@vf.dk
- Peter Bruun, kommunikationschef, på 40 81 35 46 eller pbr@vf.dk
- Kim Bove, pressechef i Erhvervs- og Vækstministeriet, på 91 33 70 15 eller kkb@evm.dk
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Presseinvitation: EU-ministre stiller skarpt på kampen om kritiske teknologier og behovet for styrket konkurrenceevne15.7.2025 08:15:36 CEST | Pressemeddelelse
EU-ministre med ansvar for konkurrenceevne, indre marked og industri skal diskutere, hvordan EU kan sikre konkurrenceevne i fremtiden. På programmet er også en ny, stor kvantesatsning og fælles pressemøde med formanden for Den Europæiske Investeringsbank, Nadia Calviño.
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
Danmark og Ukraine styrker samarbejde om ukrainsk forsvarsindustri på dansk jord4.7.2025 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Ukraine tager nu endnu et skridt i det tætte samarbejde om udviklingen af både danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. Det betyder, at ukrainske forsvarsvirksomheder kan komme til Danmark og starte produktion på dansk jord.
Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder27.6.2025 10:24:13 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Ny aftale skal styrke Dankortet26.6.2025 14:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum