LO • Landsorganisationen i Danmark

REVIDERET UDGAVE: Lavere topskat gavner de allerrigeste

Del
Hvis regeringen letter topskatten, vil en direktør med en årsløn på 8 MIO. kr. (gennemsnit for en direktør i et C20-selskab) få en skattelettelser på 340.000 kr. – om året. Det svarer til en hel årsløn for en faglært håndværker.

Læs her hvordan de allerrigeste får glæde af regeringens topskattelettelser. De 2.500 rigeste danskere får til sammen en skattelettelse på 1,2 mia. kr. om året, hvis Folketinget vedtager regeringens skattelettelser. LO mener, at pengene bruges bedre på at forbedre børnepasningen, skolerne, sygehusene og plejehjemmene.

Læs LO's notat her

 
15. august 2016

Information om LO • Landsorganisationen i Danmark

LO • Landsorganisationen i Danmark
LO • Landsorganisationen i Danmark
Islands Brygge 32D
2300 København S

35 24 60 00http://www.lo.dk/

Følg pressemeddelelser fra LO • Landsorganisationen i Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra LO • Landsorganisationen i Danmark

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye