Transportministeriet

75.000 kan rejse billigt med kollektiv transport i sommerferien

Del

Sommerrejsepas til offentlig kollektiv trafik sættes til salg den 1. juni og giver passagererne mulighed for at rejse frit i hele landet i otte sammenhængende dage i sommerferien. Sommerrejsepasset videreføres som en del af Infrastrukturplan 2035.

De sidste to år har omkring 50.000 passagerer hvert år rejst ud i det danske sommerland med et Sommerrejsepas i hånden. I Infrastrukturplan 2035 blev alle partierne bag aftalen enige om at afsætte 33 millioner kroner årligt i perioden 2022-2024 til at fortsætte ordningen.

Aftaleparterne er enige om, at der i år skal sættes 75.000 Sommerrejsepas til salg. Et Sommerrejsepas til alle over 15 år koster 399 kr. Børn mellem fra 12 år til og med 15 år betaler halv pris, og børn under 12 år er gratis ifølge med en betalende voksen. Rejsepasset gælder til alle offentlige kollektive transportformer, herunder DSB- og Arriva-tog, busser, letbaner, metro og lokalbaner. Et Sommerrejsepas giver adgang til at rejse frit i hele landet i en periode på otte sammenhængende dage. Sommerrejsepassene bliver sat til salg den 1. juni og sælges efter først til mølle princippet. Sommerrejsepasset kan bruges som billet fra den første dag i sommerferien til og med den sidste dag i sommerferien. I år er det fra lørdag den 25. juni til søndag den 7. august.

Det er DSB, der står for salget af Sommerrejsepasset.

Kontaktoplysninger til ordførere:
Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk, 61 62 41 78

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti:
Alex Ahrendtsen, dfalah@ft.dk, 33 37 51 05

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk, 61 62 30 68

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk, 61 62 55 41

Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61 62 51 01

Det Konservative Folkeparti:
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Liberal Alliance:
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Alternativet:
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51

Kristendemokraterne:
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Trine Bramsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum