Coop.dk leverer mad direkte til sommerhuset
Coop.dk MAD leverer nu mad og andre dagligvarer til sommerhuse over hele Danmark (bortset fra øer, der ikke er bro til.)
5 dage om ugen vil man fremover kunne få leveret direkte til døren, og dermed slippe for turen til supermarkedet, når solen skinner og man ankommer til sin ferie. Med Coop.dk MAD kan man bestille hjemmefra og blot pakke ud når man ankommer til sommerhuset.
Samtidig har Coop.dk MAD indgået et samarbejde med en af Danmarks førende udlejer af sommerhuse, DanCenter, så deres kunder får en flaske rosévin med når de bestiller hos Coop.dk MAD. www.Coop.dk/DanCenter2
”Vi vil gerne tilbyde vores gæster en rolig start på ferien. Med samarbejdet med Coop.dk MAD har gæsterne en nem mulighed for at købe ind. Varerne leveres direkte til sommerhuset, og gæsten slipper for at fylde bilen med medbragt mad og drikkevarer. I stedet kan sommerhusferien nydes fra første færd med en kølig velkomstdrink på terrassen. Derfor er vi glade for at kunne komme med dette tilbud i samarbejde med Coop.dk MAD, siger Salgs- og Marketingchef Søren Laursen, DanCenter.
”At komme frem til et sommerhus, hvor alle de varer, man har brug for, fra grillbøfferne til frugt og vin, står klar, vil være en ekstra god start på ferien, så vi håber, at mange vil benytte sig af muligheden for at gøre sommerferien endnu mere afslappende,” siger kommerciel direktør Morten Viktor, Coop.dk MAD.
Coop.dk MAD er den eneste, der kan levere dagligvarer i sommerhusområder over hele Danmark 5 dage om ugen.
Coop.dk MAD åbnede 7. april med ”alt det bedste fra Coop” i form af 8.000 forskellige dagligvarer, 26 specialbutikker og et stort lavprisprogram.
Prisen for at få leveret er 29 kr. Køber man for over 1200 kr. er det gratis.
Yderligere information:
Kommerciel direktør Morten Viktor, Coop.dk MAD, 20 40 28 54
Salgschef Mette Milling, 51 59 39 60
Læs mere: www.Coop.dk/DanCenter2
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Coop klar til at donere kød efter ny forenkling af regler8.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
null
Slut med usikkerheden: Ny modningsmetode sikrer spisemodne avocadoer hver gang i Coops butikker1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coop er først i Danmark til at gøre brug af en helt ny modningsteknologi, der sammen med kunstig intelligens sikrer, at forbrugeren altid finder spisemodne avocadoer i butikkerne. De nye, spisemodne avocadoer kommer som Irma-produkt fra uge 49.
Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast20.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast.
Coop lancerer Irma-kollektion af boligtekstiler10.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nostalgi er navnet på den nye kollektion, der er skabt i krydsfeltet mellem tradition og innovation.
Flere penge tilbage til medlemmerne: Coop investerer millioner i medlemsbonus på frisk frugt og grønt6.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coops 2 millioner medlemmer får, fra den 27. januar 2026, en af de hidtil største forhøjelser af deres bonus, når Coop udbetaler 5 % medlemsbonus, hver gang der købes frisk frugt og grønt i Coops kæder: SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen. Samtidig kommer Coop med en opfordring: Politikerne bør tage næste skridt og sænke momsen på frugt & grønt. Siden 2022, og i takt med den stigende inflation, har Coop været en aktiv stemme i debatten om at skære momsen på frugt og grønt. Med den nye bonusforhøjelse tager Coop nu selv et skridt for at gøre valget af frisk frugt og grønt mere attraktivt. ”Når vi spørger danskerne, er der ingen tvivl om, at momsen på frugt og grønt er den afgift, de helst vil have sænket. Og det er også noget, flere og flere partier på Christiansborg taler om. Derfor er jeg stolt af, at Coop nu sætter handling bag ordene og går foran med en markant medlemsbonus på frisk frugt og grønt,” siger Pernille Skipper, formand for foreningen Coop amba. I 2022, 2024 og
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
